Комп'ютерна залежність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Комп'ютерна залежність — патологічна тяга людини до роботи або проведення часу за комп'ютером.

На рівні з алкогольною та наркотичною залежностями комп'ютерна є досить поширеною серед такої вікової групи, як підлітки. Виникнення такого типу залежності відносять до кінця XX століття.

Внаслідок простоти перших комп'ютерних ігор (примітивний графічний інтерфейс або його повна відсутність) в ті часи про залежність, як таку, не йшлося, проте все ж вона часто спостерігалася у дітей. Завдяки зменшенню вартості комп'ютерів доступ до них спростився. Через те, що потужності є дедалі більшими стало можливим реалізовувати складніші графічні інтерфейси. Таким чином виникають цілі класи ігор: ігри-головоломки, стратегічні, пригодницькі, «екшн»-ігри та ігри-симулятори, наприклад, спортивні. Поширені останнім часом онлайнові комп'ютерні ігри — (так звані «MMORPG») базуються на одночасній грі багатьох учасників, що створює поринання у віртуальне середовище.

Це явище може спричинити до того, що людина фокусуватиметься на віртуальному, а не реальному світі. Така залежність може дійти до того, що людина починає ігнорувати потребу у їжі, туалеті, сні, фізичній активності і т.п. Навіть живе спілкування опиняється на маргінесі життя.

Внаслідок відсутності необхідної для підтримання форми фізичної активності розвивається гіподинамія, захворювання очей (особливо - короткозорість), порушується постава хребта, грудної клітки, зменшується амплітуда дихання. Також така людина не отримує достатньо кисню, оскільки проводить дуже багато часу в приміщенні. У залежної людини можуть розвинутися проблеми у стосунках, агресивність. Ця залежність базується на прагненні особи отримати "відчуття віртуального світу". Внаслідок цього залежний(-а) прагне отримувати чергову "комп'ютерну дозу". Коли ж можливості зануритися у комп'ютерний світ немає, то може наступити істерика (часто - у дітей).

З наукової точки зору шкідливими є електромагнітне випромінювання[Джерело?] і статична електрика. Статична електрика заряджає пилинки та мікроорганізми, які «прилипають» до людини і підвищують небезпеку зараження[Джерело?].

Загальні зауваги[ред.ред. код]

 • Сприяють розвитку моторики та координації зорового та рухового апаратів
 • Надто тривале перебування перед монітором є шкідливим для очей, які при цьому пересихають та подразнюються
 • Дозволяють розширити свої знання про географічні та культурні аспекти
 • Послідовне виконання одноманітних операцій призводить до зниження сприйняття

Переваги та недоліки комп'ютерних ігор[ред.ред. код]

 • Інтелектуальні та пізнавальні ігри мають позитивний вплив на розвиток дитини, дозволяючи навчити нового в наглядній формі
 • «…ігри та спілкування з іншими користувачами дуже важливі й корисні для нормального розвитку підлітків…»[1]
 • Допомагають перебороти страхи (фобії), які іншим чином вилікувати важко
 • Агресивна складова ігор може бути легко перенесена на реальність
 • Наркотична дія ігор не дозволяє від них самостійно відмовитися

Проведені дослідження[ред.ред. код]

 • За даними австралійського науковця-психолога Даніеля Лотона (англ. Daniel Loton) серед 621 респондента-підлітка 15 відсотків були віднесені до категорії «проблемні гравці» і проводили більш ніж 50 годин на тиждень за грою [2]. Однак лише один відсоток показав слабкі соціальні уміння. Таким чином Лотон спростовує думку про те, що такі люди є самотніми, малорозвиненими чи нездатними соціалізуватися.
 • Згідно з матеріалами 12 доповіді[3] Американської медичної асоціації (англ. American Medical Association) від 70 до 90 відсотків підлітків США грають в комп'ютерні ігри, причому 35% мають вік до 18 років. Проаналізувавши інші результати досліджень Асоціація дійшла висновку, що доцільно встановити вікові обмеження на певні типи ігор. Пропонується ввести це на законодавчому рівні.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]