Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

п'ятниця, 8 листопада 2024 року

1 352 214 статей українською

180 929 зареєстрованих дописувачів

3109 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Гітарист Макс Кавалера
Гітарист Макс Кавалера

Roots (укр. Коріння) — шостий студійний альбом бразильського треш-метал-гурту Sepultura, що вийшов 20 лютого 1996 року.

Концепція альбому належить фронтмену Sepultura Максу Кавалері, який хотів створити запис за участі корінних народів Бразилії. Тексти пісень містять відсилання до історії та культури країни, а музика поєднує важкий та уповільнений хеві-метал із гітарами низького строю та національними ударними інструментами.

Roots вважається одним із найкращих хеві-метал-альбомів 1990-х років. По всьому світові було продано понад 2 млн його примірників, завдяки чому він став «золотим» у США та семи інших країнах. Roots суттєво вплинув на розвиток жанру ню-метал і став однією з перших вдалих спроб поєднання важкої музики з етнічним звучанням, зробивши бразильський колектив всесвітньо відомим. Окрім того, платівка стала останнім записом «класичного складу» Sepultura: після завершення турне наприкінці 1996 року Макс Кавалера залишив гурт.

Let L-200 Morava
Let L-200 Morava

Let L-200 Morava — легкий пасажирський двомоторний літак виробництва Чехословаччини. Перший літак, повністю спроєктований на авіазаводі Let Kunovice в місті Куновіце. Перший політ здійснив 9 квітня 1957 року, а серійне виробництво тривало з 1957 по 1964 рік.

Всього було виготовлено 361 машину. Літак використовувався в понад 30 країнах, на всіх континентах, окрім Антарктиди. Найбільшим замовником та експлуатантом був радянський Аерофлот, який викупив більш ніж половину всіх виготовлених Let L-200 Morava. Парк Аерофлоту нараховував 183 літаки, 51 з яких перебували в складі українського управління цивільної авіації та обслуговували маршрути на території УРСР. Один із небагатьох легкомоторних літаків, що експортувалися із-за «залізної завіси» в епоху Холодної війни. Станом на 2024 рік окремі екземпляри перебувають в експлуатації, попри значний вік конструкції.

Вибране зображення

Білий лелека (Ciconia ciconia) у польоті несе шматок пластику, який буде використаний для будівництва гнізда. Птах оснащений передавачем для цілей охорони виду. Околиці Уельви, Іспанія.

Вибраний список

Нобелівська медаль
Нобелівська медаль

Нобелівська премія з фізики — вища нагорода за наукові досягнення в області фізики, яку щорічно присуджує Шведська королівська академія наук. Вона є однією з п'яти премій, які засновані згідно із заповітом шведського хіміка Альфреда Нобеля, що присуджують за видатні досягнення в хімії, фізиці, літературі, фізіології або медицині та за внесок у встановлення миру. Оголошення імені лауреата відбувається кожного року у жовтні, а урочиста церемонія вручення премії проходить у день смерті Альфреда Нобеля, 10 грудня, у Стокгольмі. Всім лауреатам Премії вручається диплом, медаль та грошова винагорода.

Цікавинки

Джазовий день усіх душ
Джазовий день усіх душ

8 листопада в історії

Сад Імператорського палацу в Кіото
Сад Імператорського палацу в Кіото
Титульна сторінка Першого фоліо (1623)
Титульна сторінка Першого фоліо (1623)
Київський міський театр на початку 1900-х
Київський міський театр на початку 1900-х

Народилися

Дмитро Вишневецький (Байда). Парсуна XVII ст.
Дмитро Вишневецький (Байда). Парсуна XVII ст.
Дмитро Вітовський
Дмитро Вітовський

Померли

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа