Варшавська губернія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Варшавская губ МВД Бенке.jpg

Варшавська губернія — адміністративно-територіальна одиниця у складі Російської імперії (центр – місто Варшава), площа біля 127 тис. км², населення — 9,4 млн. чол. (1897 рік).

Історія[ред.ред. код]

Варшавське князівство було створено Наполеоном Першим у 1807 році з частин польських земель, тоді ж Бєлостоцький округ був приєднаний до Російської імперії. Але більша частина майбутнього Варшавського генерал-губернаторства увійшла до Росії лише після військової поразки Франції. Згідно з Віденським конгресом 18141815 років, був проведений переділ Польщі:

  • з більшої частини Варшавського князівства створено Королівство Польське (увійшло до Російської імперії, згодом перейменоване на Варшавське генерал-губернаторство)
  • Познанщина відійшла до Пруссії, яка зберегла собі Сілезію та Помор’я
  • Краків (разом з округом) був об’явлений «вільним містом» (Краківська республіка), але вже у 1846 році приєднаний до Австро-Угорщини
  • Галичина зберігалася за Австро-Угорщиною

Географія[ред.ред. код]

≥ 1906

Площа - 14,562 тис. км² (в основному на захід від Варшави).

Значна частина губернії (західна) була розташована на обширній низовини, яка тягнеться від Балтійського моря по напрямку до басейну Дніпро а, а потім по самому Дніпру до Чорного моря . У південній частині, у міру наближення до відрогів Карпат, що створює тут Сандомирську ланцюг, місцевість підвищувалася. У межах губернії знаходилися гілки Сандомирської ланцюга - невисокі Равський (частково) і Даманіевскіе гори (повністю). На північ від них місцевість, поступово стаючи плоскою і низинній, спускалася до боліт вздовж річок Вісли та Бзури.

Вісла перетинала губернію з південного сходу на північний захід (велика частина території губернії перебувала на її лівому березі), а далі повертала на захід, утворюючи північну кордон губернії. Русло річки було усіяне островами, часто значними, тому вона утворювала безліч проток і рукавів. Долина до впадання Нарева була в основному покрита лісом, особливо на правому березі. Вісла являла собою основний судноплавний шлях по території губернії. Значних озер тут немає, і взагалі озер небагато - в основному в північній і західній частинах губернії. Переважаючі лісу - хвойні: сосна, ялина, модрина та піхта

Див. також[ред.ред. код]