Політика гласності

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Гласність)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гласність — політичний термін, що позначає політику максимальної відвертості (відкритості) у діяльності державних установ і свободи інформації. У вузькому сенсі, в сучасному слововживанні, основний компонент політики перебудови, яку проводив М. С. Горбачов у другій половині 1980-х років у СРСР і полягала в істотному ослабленні цензури і знятті існуючих у радянському суспільстві численних інформаційних бар'єрів.

У Російській імперії

[ред. | ред. код]

Як політичний термін, слово «гласність» вперше стало використовуватися у Російській імперії наприкінці 1850-х, позначаючи ослаблення цензурного контролю за періодичними виданнями, а пізніше також відкритість у прийнятті рішень і процесі роботи деяких органів влади — насамперед судів, у рамках судової реформи Олександра II[1], що прийшла на зміну «канцелярській таємниці».

Гласність у СРСР

[ред. | ред. код]

Мітинг гласності — мітинг, проведений дисидентами і співчуваючими 5 грудня 1965 року на Пушкінській площі у Москві. Став першою публічною політичною демонстрацією у післявоєнному СРСР[2].

Увійшло до широкого вжитку з 1987 року як позначення одного з ключових напрямів реформ («гласність — перебудова — прискорення»), що проводилися у 1987 — 1991 роках М. С. Горбачовим на посту Генерального секретаря ЦК КПРС і Президента СРСР, широко відомих під загальною назвою «Перебудова». Тоді ж виникли і гасла моменту: «Більше гласності! Більше демократії!». При цьому «першим відблиском зорі гласності» називають статтю Євгенія Додолева у газеті «Московський комсомолець» за листопад 1986 року, що отримала широкий резонанс.[3][4]

Вперше про гласність заговорили на XXVII з'їзді КПРС у лютому 1986 року. Тоді основною її метою бачилося звернення уваги людей на окремі «недоліки, слабкості та діри» існуючої господарської системи, з метою їх оперативного усунення.

Однак незабаром гласність виходить за початково задані рамки; тепер її суттю стає зняття існуючих численних інформаційних табу. З 1987 року найобговорюванішими у пресі питаннями стають ті, які раніше воліли замовчувати: епоха правління Сталіна, привілеї партноменклатури, секс взагалі і проституція зокрема, бюрократизм радянської державної машини, екологічні проблеми.

«До весни 1989 р. офіційно санкціонована гласність втілилася в практично необмежену свободу слова», — вважає Арчі Браун[5].

До 1990 року у суспільстві починає переважати орієнтація на західні цінності, демократію, вільний ринок. У країні вперше виникає легальна опозиція соціалістичному режиму, яка поступово приходить до влади в деяких союзних республіках і бере курс на їх відділення від СРСР. Наприкінці 1991 року Радянський Союз перестав існувати.

У період гласності було звільнено багато дисидентів, і правозахисна діяльність не супроводжувалася судовими переслідуваннями; зокрема, поширення непідцензурної інформації (самвидав) не придушувалося; більш того, гострі питання обговорювалися у центральній пресі; з'являлися критичні публікації.

З березня 1987 року у зв'язку з оголошеною гласністю в бібліотеках почалося повернення книг із спецхранів у відкриті фонди.[6][7]

Після публікації 13 березня 1988 року в газеті «Радянська Росія» антиперебудовній статті «Не можу поступатися принципами» публікація антисталінських статей у пресі, на думку деяких[8], стала заборонятись.

Цивільний процес

[ред. | ред. код]

Ст.2 част.3 п. 3) ЦПК станом 14.03.2019р..

Виконавче провадження

[ред. | ред. код]

Ст.2 п.6) ЗУ "Про виконавче провадження" станом 15.03.2019р..

У культурі

[ред. | ред. код]

У фольклорі

[ред. | ред. код]

Популярність одержали рядки, які перефразовують вірш О. С. Пушкіна «До Чаадаєва»[9]:

Товариш, знай: пройде вона,
Так звана «гласність»,
І ось тоді держбезпека
Пригадає наші імена!

Відомі анекдоти епохи перебудови:

Петька запитує Чапаєва:
— Василь Іванович, що таке «гласність»?
— Це значить, Петька, що ти можеш говорити що завгодно і про мене, і про комісара, і ні-чо-го, Петька, тобі за це не буде …
— Справді нічого?!
— Нічого, Петько. Ні нової шашки, ні бурки, ні чобіт!

Штірліц зайшов до резиденції Абвера й на своїй двері побачив табличку: «Резиденція радянської розвідки». «Гласність», — подумав Штірліц.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. .students.chemport.ru/materials/history.htm Реформи Олександра II (крім земельної). Архів оригіналу за 2 лютого 2008. Процитовано 23 березня 2022.
  2. 5 грудня 1985. М. Сост. Зубарєв Д. І.2005
  3. Россия — 2000. Современная политическая история (1985–1999 гг.), т. 1, Хроника и аналитика. Январь. Архів оригіналу за 19 січня 2012. Процитовано 17 січня 2013.
  4. Издательский Дом «НОВЫЙ ВЗГЛЯД». Архів оригіналу за 16 липня 2012. Процитовано 17 січня 2013.
  5. № 6-2007 "Brown ". Архів оригіналу за 14 листопада 2012. Процитовано 17 січня 2013.
  6. Шикман А. П. Совершенно несекретно // Советская библиография 1988, № 6. С. 3-18
  7. Bruhn P. Glasnost im sowjetischen Bibliothekswesen [Архівовано 7 лютого 2012 у Wayback Machine.] (Гласність у радянській бібліотечній справі)
  8. Александр Черницкий. История одной диссертации // Наша власть: дела и лица. — 2007. — № 11(79). — С. 62-63. Архів оригіналу за 14 листопада 2012. Процитовано 17 січня 2013.
  9. А. Зінов'єв. Катастройка [Архівовано 16 листопада 2011 у Wayback Machine.]

Література

[ред. | ред. код]
  • Історія в термінах і поняттях: довідник / За загал. ред. Орлової Т.В. – Вишгород, 2014.

Посилання

[ред. | ред. код]