Едвард Лоренц

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Едвард Лоренц
англ. Edward Norton Lorenz
Edward Norton Lorenz
Edward Norton Lorenz
Народився 23 травня 1917(1917-05-23)
Західний Гартфорд, Коннектикут, США
Помер 16 квітня 2008(2008-04-16) (90 років)
Кембридж (Массачусетс), Массачусетс ,США
·злоякісна пухлина
Місце проживання Flag of the United States.svg США
Громадянство
(підданство)
Flag of the United States.svg США
Діяльність математик, метеоролог, викладач університету
Alma mater Дартмутський коледж[1], Гарвардський університет[1] і Массачусетський технологічний інститут
Сфера інтересів математика та метеорологія
Заклад Массачусетський технологічний інститут
Науковий керівник James Murdoch Austind[1]
Відомі учні Kevin E. Trenberthd
Член Національна академія наук США, Американська академія мистецтв і наук, Російська академія наук і Лондонське королівське товариство
Відомий завдяки: Теорія хаосу
дивний атрактор Лоренца
Ефект метелика
Нагороди Премія Кіото (1991)

Е́двард Ло́ренц (англ. Edward Norton Lorenz; 23 травня 1917 — 16 квітня 2008) — американський математик і метеоролог, один із творців теорії хаосу.

Біографія[ред. | ред. код]

Лоренц народився в 1917 році в Західному Гартфорді, штат Конектикут. У 1938 році він отримав ступінь бакалавра математики в Дартмутському коледжі, а в 1940 — магістра математики в Гарвардському університеті.

Під час Другої світової війни Лоренц служив метеорологом у ВПС США. У 1948 році Лоренц захищає докторський ступінь в Массачусетському технологічному інституті. У 1955 році Лоренц отримав місце доцента на кафедрі метеорології Массачусетського технологічного інституту, а в 1962 році — посаду професора і очолював кафедру з 1977 по 1981 рік. У 1987 році він став почесним професором інституту.

Внесок в науку[ред. | ред. код]

Лоренц був одним з авторів теорії хаосу. Цей розділ математики, розробка якого почалася в 1960-х роках, вивчає те, що здається випадковим — складну поведінку детермінованих динамічних систем, тобто систем, стан яких міняється в часі відповідно до фіксованих математичних правил. Він також розробив наукову концепцію «ефекту метелика», згідно з яким незначні дії можуть ставати причиною серйозних змін.

Своє відкриття він ілюстрував прикладом метелика з Бразилії, помах крила якого викликає ланцюжок складних кліматичних змін і приводить до урагану в Техасі («ефект метелика» викликає і алюзію до розповіді Рея Бредбері «Гуркіт грому», де загибель метелика у далекому минулому змінює світ майбутнього).

Відкриття Лоренца ознаменувало собою початок нових областей досліджень не тільки в математиці, але практично у всіх галузях науки — біології, фізиці і соціології. У метеорології це призвело до висновку про те, що принципово неможливо передбачити погоду з достатнім ступенем точності далі, ніж на два-три тижні вперед.

За словами деяких учених, двадцяте століття запам'ятається трьома революційними науковими теоріями — відносності, квантової механіки і хаосу. «Показавши, що деякі детерміновані системи мають формальні межі передбаченості, Едвард забив останній цвях в труну декартового Всесвіту і створив те, що деякі називають третьою науковою революцією XX століття після теорії відносності і квантової фізики», — говорить Керрі Емануель, професор метеорології з MIT.

Визнання[ред. | ред. код]

У 1975 році Лоренц був вибраний членом Національної академії наук США. У нього була безліч нагород і почесних ступенів. У 1983 році Шведська королівська академія наук присудила йому спільно з колишнім професором Массачусетського технологічного інституту Генрі Стоммелом премію Крауфорда, установлену для областей, в яких не присуджується Нобелівська премія.

Едвард Лоренц з грудня 1988 року був іноземним членом Академії наук СРСР, а пізніше — Російської академії наук (РАН) по відділенню океанології, фізики атмосфери і географії.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. а б в Emanuel K. Edward Norton Lorenz, 1917-2008National Academy of Sciences, 2011.