Жан-Батіст Біо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Жан-Батіст Біо
фр. Jean-Baptiste Biot
Jbiot.jpg
Народився 21 квітня 1774(1774-04-21)
Париж, Франція Франція
Помер 3 лютого 1862(1862-02-03) (87 років)
Париж, Франція Франція
Громадянство Франція Франція
Alma mater Політехнічна школа
Галузь наукових інтересів фізика, астрономія, математика
Заклад Колеж де Франс[2]
Член Лондонське королівське товариство, Société Philomathique de Paris[d], Французька академія, Шведська королівська академія наук, Французька академія наук, Американська академія мистецтв і наук, Російська академія наук, Прусська академія наук і Accademia Nazionale delle Scienze detta dei XL[d]
Відомий завдяки: Число Біо,
Закон Біо-Савара-Лапласа
Діти Édouard Biot[d]
Нагороди
Автограф Signature of Jean-Baptiste Biot.svg

Жан-Батіст Біо у Вікісховищі?

Жан-Баті́ст Біо́ (фр. Jean-Baptiste Biot; 21 квітня 1774 — 3 лютого 1862) — французький фізик, геодезист і астроном.

Член Паризької АН (з 1803). З 1800 року — професор Колеж де Франс, з 1809 року — професор Паризького університету. Основні його наукові праці присвячені дослідженню поляризації світла, магнітного поля електричного струму і акустиці. В 1815 році відкрив явище обертання площини поляризації в рідинах і розчинах. У 1820 році разом із Ф. Саваром дослідами встановив залежність напруженості магнітного поля від величини струму у прямолінійному провіднику, відомий як закон Біо-Савара.

На честь Біо названий мінерал біотит, число Біо та місячний кратер Біо.

Перші роботи Біо були присвячені дослідженню властивостей газів (виміру їхньої щільності й показників заломлення). В 1804 році Біо разом з Гей-Люссаком здійнявся на повітряній кулі у верхні шари атмосфери, щоб визначити сполуки повітря на різних висотах і виміряти магнітне поле Землі.

В 1811 році Біо відкрив поляризацію при заломленні (незалежно від Е. Малюса), в 1815 році — кругову поляризацію (незалежно від Д. Араго й Д. Брюстера), у тому ж році встановив закон обертання площини поляризації (закон Біо) і відкрив існування право- і лівообертальних речовин. Виявив оптичну активність у деяких органічних сполук, зокрема в розчину цукру. Показав, що кут повороту площини поляризації пропорційний концентрації розчину, заклавши тим самим основу недеструктивного методу визначення концентрації цукру — цукрометрії. За цю роботу Біо був нагороджений в 1840 році медаллю Румфорда. В 1820 році разом з Ф. Саваром відкрив закон, що визначає напруженість магнітного поля провідника зі струмом (закон Біо — Савара).

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Франція Це незавершена стаття про особу Франції.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Ейнштейн Це незавершена стаття про фізика.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.