Фріц Церніке

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нобелівська премія з фізики (1953) Фріц Церніке
нід. Frits Zernike
Народився 16 липня 1888(1888-07-16)
Амстердам, Нідерланди
Помер 10 березня 1966(1966-03-10) (77 років)
Амерсфорт, Нідерланди
Країна Нідерланди Нідерланди
Діяльність фізик, математик, винахідник, викладач університету, хімік
Alma mater Амстердамський університет
Гронінгенський університет
Галузь фізика
Заклад Гронінгенський університет[1]
Гронінгенський університет[1]
Науковий керівник Andreas Smitsd[2]
Аспіранти, докторанти Christoffel Jacob Bouwkampd[2]
Herman Johannes de Boerd[2]
Harold Hopkinsd[2]
Bernard Roelof Andries Nijboerd[2]
Hendrik Groendijkd[2]
Clasine van Winterd[2]
Членство Лондонське королівське товариство
Нідерландська королівська академія наук
Брати, сестри Anne Zerniked
Elisabeth Zerniked
У шлюбі з Dora van Bommel van Vlotend[3]
Lena Koperberg-Baandersd[3]
Діти Frits Zerniked
Нагороди
Нобелівська премія з фізики

Медаль Румфорда (1952)

іноземний член Лондонського королівського товариства[d] (26 квітня 1956)


CMNS: Фріц Церніке у Вікісховищі

Фріц Церніке (нід. Frits Zernike; 16 липня 1888 — 10 березня 1966) — голландський фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики 1953 року «за обґрунтування фазово-контрастного методу, особливо за винайдення фазово-контрастного мікроскопа». Фазово-контрастний мікроскоп став надзвичайно важливим інструментом, особливо в медико-біологічних дослідженнях[4].

Біографія[ред. | ред. код]

Фріц Церніке народився в Амстердамі (Нідерланди) і був другим з шести дітей в сім'ї Карла Фрідріха Августа Церніке і Антьє Дайперінк. Батьки були вчителями математики, і йому передалась пристрасть батька до фізики. У 1905 році вступив до Амстердамського університету, де спеціалізувався і як непрофільні дисципліни вивчав фізику й математику.

Три роки по тому він взяв участь у конкурсі робіт, фінансованому Гронінгенським університетом, і був нагороджений золотою медаллю за роботу з теорії ймовірностей. Аналогічну нагороду він отримав від Голландського наукового товариства у 1912 році за наукову роботу з дослідження опалесценції в газах. Розширений варіант цієї роботи склав його дисертацію, за яку Амстердамським університетом у 1915 році йому було присуджено докторський ступінь.

У 1913 році він став помічником Якоба Корнеліуса Каптейна в астрономічній лабораторії Університету Гронінгена. У 1914 році він разом з Леонардом Орнштейном вивів рівняння Орнштейна — Церніке — інтегральне рівняння статистичної механіки для визначення прямої кореляційної функції. Воно описує, як може бути розрахована кореляція між двома молекулами, точніше, кореляція густини між двома точками. У 1915 році він як провідний фахівець дістав посаду лектора на кафедрі теоретичної фізики в тому ж університеті, і в 1920 році він став повним професором з теоретичної фізики. Церніке використовував також свої математичні здібності й майстерність у виготовленні та вдосконаленні таких наукових інструментів, як гальванометр, але після 1930 року основні свої зусилля він спрямував на дослідження в області оптики.

У 1930 році Церніке женився на Теодорі Вільгельміні ван Боммель ван Флотен, у якої була дочка від першого шлюбу; у них був один син. Дружина Церніке померла у 1945 році, і у 1954-му він оженився на Лене Баандерс. У них не було дітей. У 1958 році після понад 40-літньої викладацької та наукової діяльності Церніке пішов у відставку з Гронінгенського університету й оселився у містечку Наарден поблизу Амстердама. Перед смертю у нього прогресувала хвороба Паркінсона.

Основні наукові досягнення[ред. | ред. код]

Спочатку вченого зацікавив щілинний ефект в дифракційних решітках. Багато вчених помічали, що решітки, які містять повторювані помилки в розташуванні борозенок, викликані неполадками в механізмі, для їх нанесення, породжують зайві лінії, що отримали назву примари й розташовувались з обох боків виділеної яскравої лінії. Вони цим лініям не приділяли уваги і давали їх появі різні пояснення, з якими Церніке не міг погодитися. Вважаючи, що примари виникають через фазові зсуви, викликані похибками виготовлення решіток, він виконав серію експериментів, які не тільки підтвердили його правоту, але й привели його до винаходу приладу, названого ним фазово-контрастним мікроскопом.

На фізичному і медичному конгресі у Вагенінгені в 1933 році, Церніке вперше описав свій метод фазового контрасту у застосуванні до мікроскопії. Він використав метод для перевірки форми увігнутих дзеркал. Його відкриття лягло в основу першого мікроскопа на базі методу фазового контрасту, створеного під час Другої світової війни. Фазово-контрастний мікроскоп Церніке уможливив спостереження безбарвних організмів, таких, як клітини чи бактерії, без застосування барвників, які часто вбивали зразки. Він дозволяв проводити точніші спостереження, ніж ті, які можна було отримати з освітленням темного поля, метод, що часто приводив до неправильної інтерпретації дрібних деталей.

Як запрошений професор фізики в Університеті Джонса Хопкінса в Балтіморі у 1948—1949 роках Церніке продовжував удосконалювати свій винахід і зумів отримати кольорові зображення.

Ще один внесок в області оптики пов'язаний з ефективним описом дефектів зображень або аберації оптичних систем, таких як мікроскопи і телескопи. Уявлення про природу аберацій спочатку базувалась на теорії, розробленій Людвігом Зейделем у середині дев'ятнадцятого століття. Уявлення Зейделя ґрунтувалось на розкладанні в степеневий ряд і не давало чіткого поділу між різними типами і порядками аберацій. Ортогональні многочлени Церніке (поліноми Церніке) дозволили вирішити цю давню проблему оптимального «балансування» різних аберацій оптичних систем. З 1960-х поліноми Церніке широко використовуються в оптичному дизайні, оптичній метрології та аналізі зображень.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Catalogus Professorum Academiae Groninganae — 2014.
  2. а б в г д е ж Математичний генеалогічний проєкт — 1997.
  3. а б Biografisch Woordenboek van Nederland (BWN) 1880-2000 / за ред. I. Schöffer, Jacques Louis Joseph Bosmans, K. v. BerkelDen Haag: Instituut voor Nederlandse Geschiedenis, 1979.
  4. Tolansky, S. (1967). Frits Zernike 1888-1966. Biographical Memoirs of Fellows of the Royal Society. 13: 392—326. doi:10.1098/rsbm.1967.0021.
  5. База даних малих космічних тіл JPL: Фріц Церніке (англ.) .

Джерела[ред. | ред. код]

  • Храмов Ю. А. Цернике Фриц (Zernike Fric) // Физики: Биографический справочник / Под ред. А. И. Ахиезера. — Изд. 2-е, испр. и дополн. — М.: Наука, 1983. — С. 293. — 400 с.

Посилання[ред. | ред. код]