Оаза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Оазис)
Перейти до: навігація, пошук
Оаза в лівійській частині Сахари

Оаза, часом оазис — розташований біля природної водойми острівець рослинності посеред пустелі. Оазиси часто стають притулком для тварин і навіть для людини, якщо мають достатню площу. Оазиси можуть істотно розрізнятися за величиною та характером: від невеликих ставків, облямованих фініковими пальмами, до цілих міст із сільськогосподарською діяльністю та промисловістю. Традиційною формою господарства, яка об'єднує багато форм землеробства, є оазисне господарство.

Оазиси, штучні або природні, що зустрічаються на території будь-якої великої пустелі. Але за своїми розмірами оазиси значно відрізняються один від одного. Одні бувають дуже великими, з величезними запасами води, достатніми для того, щоб напоїти всіх жителів міста або великого поселення. Невеликі оазиси служать місцем відпочинку для кочівників. Тут можна напоїти тварин і поповнити збіднілі запаси їжі і води. Часто буває, що оазиси не дуже великі і не дуже маленькі використовують, як місце для барвистих східних базарів. Тоді в таких оазисах можна не тільки скуштувати тропічні фрукти, але і прекрасно провести час

Природні оази зустрічаються в тих місцях, де з-під землі б'ють підземні джерела. Недолік вологи заповнюється дощовою водою, живильної дерева і трави. В західній частині пустелі Сахара розташовані два відомих природних оазису: Лагуат і Айн-Салах. Ці оазиси зрошуються дощовою водою, яка стікає зі схилів гір Сахарского Алтаю і, накопичуючись в долинах, утворює невеликі струмки. Майже всі оазиси Лівійської пустелі зрошуються підземними водами, бо в цих місцях рідко побачиш струмки, що біжать по поверхні землі.

Крім природних оазисів, існують ще й штучні. Іншими словами, це оазиси, створені руками людини. Сьогодні можна бурити артезіанські свердловини глибиною до сотні метрів. З них забезпечуються водою цілі селища. В даний час розробляється проект по розширенню площ старих і створення нових оазисів на території пустелі Сахара. Іноді з допомогою іригації — раціонального поливу — вдається перетворити безжиттєву пустелю на квітучий сад. Так, наприклад, штучний канал, що бере свій початок біля берегів річки Колорадо і перетинає всю Колорадську пустелю, напоїв колись безплідні землі Кінг-Уеллі в південній Каліфорнії.

Посилання[ред.ред. код]