Прапор Туреччини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прапор Турецької Республіки
Прапор Турецької Республіки
Використання
Пропорції 2:3
Затверджений 20 травня 1936 року
Кольори
червоний
білий
Тип Державний
Приналежність Туреччина

CMNS: Прапор Турецької Республіки у Вікісховищі

Червоний колір турецького прапора веде початок від Умара, правителя Арабського халіфату в 634644 рр. і завойовника Палестини, Єгипту і Месопотамії. У XIV ст. червоний колір став кольором Османської імперії. Півмісяць із зіркою — символ ісламу.

Примітно, що початково зірка знаходилася всередині місяця, що з точки зору астрономії неправильно (зірка в такому випадку затулялася невидимою частиною Місяця), тому на початку XX ст. на вимогу астрономів вона була винесена за межі місяця[1].

Одні джерела вказують, що півмісяць, який вважається традиційним символом ісламу, з'явився на османських прапорах у середині XV ст. після переможної битви при Косовому полі, інші уточнюють, що він був запозичений з емблеми, узятої в 1453 р. у Константинополі (нині Стамбул), треті нагадують, що зображення півмісяця із зіркою Юпітера вважалося гороскопом султана Османа (правив наприкінці XIII — початку XIV ст.) і було родовою емблемою його династії.

Щоправда, зірки з'явилися на прапорах Османської імперії тільки на початку XIX ст., тоді вони були семи — і восьмипроменевими. П'ятипроменева зірка[[]] з'явилася в 1844 р. Довгий час на османських прапорах переважав священний зелений колір пророка Мухаммеда, лише в 1793 р. султан Селім III наказав узаконити червоний колір.

До моменту свого розпаду в 1918 р. Османська імперія мала прапор, на червоному полотнищі якого тричі повторювалося священне зображення білого півмісяця та білої п'ятипроменевої зірки. У 1923 р. отримав поширення прапор Турецької Республіки, який існує й досі. 29 травня 1936 року він був затверджений офіційно в пропорції 3:2.

До початку XX століття на гербі Османської імперії красувався, на тлі військових трофеїв, щит із золотим місяцем у зеленому полі. Вінчав щит султанський тюрбан. Минули десятиліття, Туреччина стала демократичною державою, султанат відійшов в минуле цієї країни. У наш час і на гербі, і на прапорі цієї держави розміщено однакове зображення — золотий півмісяць із зіркою на червоному полі.

Є безліч легенд про походження цих символів. Одна з них пов'язана з далеким 339-м роком до н. е., коли війська Філіпа Македонського, батька знаменитого полководця Олександра, оточили місто Візантій, так називався в давнину Стамбул. Облога була довгою і кровопролитною, жителі відчайдушно чинили опір, безліч людей загинуло в боротьбі за свободу. Тоді ворог вирішив зробити уночі підкоп під неприступну фортецю. Але раптом із-за важких чорних хмар виринув місяць і зірка поряд з ним. Вартові на вежах помітили ворога і підняли тривогу. З великими втратами воїни Філіппа відступили, а місто було врятовано. На згадку про цю подію, як символ свободи від загарбників, півмісяць із зіркою став емблемою Візантії. Через століття, в 1453 році, орди османського султана захопили місто, а потім і всю Східну Римську імперію. Емблема перейшла на стяг переможців, і відтоді півмісяць із зіркою красується на прапорі Туреччини.

Прапор Османської імперії[ред. | ред. код]

Прапор Османської імперії

Схожі прапори[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Перельман Я. И. Луна на флагах // Занимательная астрономия. — 7-е изд. — Москва : Государственное издательство технико-экономической литературы, 1954. — С. 58—59. — 100 000 прим.

Література[ред. | ред. код]

  • Все про світ. Країни. Прапори. Герби: енциклопедичний довідник / [відповідальний за випуск М. Ілляш]. — К. : Школа, 2001. — 622 с. ISBN 966-7657-79-5.

Посилання[ред. | ред. код]