Інтернет-мем
Інтерне́т-мем (також інтернетний мем, смішинка) — зображення, явище, відео або текст поширюваний через інтернет що набуває популярності в короткий проміжок часу, згодом швидко її втрачає. Як приклад — нетиповий жарт, обмовка політика, карикатура, жест, коротке відео курйозної ситуації. Інтернет-мем має характерне вірусне розповсюдження між користувачами мережі як через обмін повідомленнями, так і шляхом включення тексту чи зображень у статті, коротких відео у відеоряд.
Опис
Термін є англіцизмом, і походить від англ. meme, що означає «ідею, поведінку, стиль, що поширюється від однієї людини до іншої». Термін «інтернет-мем» стосується діяльності, простої ідеї або концепції (своєрідна комплексна ідея), коронної фрази (особлива фраза певної людини, наприклад Задорнов зі своєю коронною фразою «Ну тупиииє»), або частки засобів масової інформації, що часто поширюється як мімікрія в явищі спонтанного розповсюдження певної інформації, або для гумористичних цілей, всіма можливими способами через комунікаційні засоби інтернету: електронною поштою, в месенджерах, на форумах, блоґах тощо.
Явище набуло поширення у середині першого десятиліття XXI століття. Застосовуються як у розважальних цілях з одного боку, чи у цілях відволікання уваги, а з іншого, — може використовуватись у наданні готових шаблонів для сприймання нової інформації, створювати своєрідне рекламне тло нової інформації (як провідник до інформаційної сфери). Меми можуть застосовуватися як чинник формування громадської думки. Вони можуть мати стосунок до різних існуючих вебкультур або субкультур, і вони часто створюються або поширюються в таких місцях, як 4chan, Reddit, 9gag, на дошках Usenet та багатьох інших об'єктах інтернет-комунікації.
Інтернет-мем може мати форму зображення (як правило, макрозображення як мотиваційний плакат, на пострадянських теренах відоме під назвою «демотиватор»), гіперпосилання, відео (часто на Vine чи coub), вебсайту або хештегу.
Інтернет-меми використовуються для поширення різних ідей серед членів якоїсь спільноти, і тому, через багатоаспектність явища мають місце різні підходи до розуміння цього феномену. Залежно від підходу в класифікації, можна виділяти:
- меми як гумористична картинка, в якій знакові елементи співіснують з текстовими елементами;
- як мем-жанр в онлайн-вираженні, коли графічне повідомлення побудоване на основі схеми побудови з використанням стилізованих і заздалегідь визначених елементів, якісно пов'язані з культурою та історією Інтернету
- меми з ідіоматичним вираженням.
До спонтанного розповсюдження від одного інтернет-користувача до іншого обирається не будь-яка інформація, а насамперед та, що яким-небудь чином залишає користувачів небайдужими до неї. Традиційно так само розповсюджували анекдоти, жарти й посилання на медіаоб'єкти розважального характеру (спочатку малюнки, потім флеш-ролики, звукозаписи, відеозаписи), проте спеціальну увагу на явище, назване потім «інтернет-мемами», звернули тоді, коли за тим самим принципом стали широко розповсюджувати речі, що, на думку деяких користувачів, на традиційні жарти й розваги не були схожими. Також в Інтернеті набули поширення американські мотиватори та демотиватори, проте явище «мемів» сьогодні далеко не обмежене виключно такою формою їх творчого представлення.
У 2014 році в українські ЗМІ, представлені у мережі Інтернет, а також інформація оригінальних новин і статей у популярних соціальних мережах «ВКонтакте», Facebook, Twitter, LiveJournal рясніли від активного використання російською пропагандою інтернет-мемів: мем «рос. вежливые люди» — кліше російської пропаганди для позначення окупаційних військ, які висадилися в Криму без розпізнавальних знаків,[1] запроваджених в медіапросторі понять «народний мер», «народний губернатор», прибравши таким чином прикмети незаконності самопроголошених лідерів сепаратистів, а легальну українську владу російські ЗМІ подавали не інакше як «хунта» і «самопроголошена київська влада».[2]
Енциклопедії мемів
Інтернет-меми набули настільки великої популярності серед користувачів мережі, що навіть були створені інтернет-енциклопедії, в яких зібрано різноманітні меми. Відомими представниками таких мемо-педій є англомовні ґеґо-педії Encyclopædia Dramatica, Uncyclopedia, Lurkmore.com, російськомовна Lurkmore.to та україномовні Енциклопедія Драматика, Файна Меморія та Інциклопедія. Всі ці проєкти створені на двигуні MediaWiki.
Цікаві факти
- Пам'ятник інтернет-мему
У Запоріжжі 24 серпня 2015 встановлено жартівливий пам'ятник «мертвому снігуру». Напис: «Сей памятникъ воздвигнутъ въ знакъ скорби „Русскаго міра“ о злодҍйски убіенныхъ жидобандеровцами русскоязычныхъ снҍгиряхъ». Як стверджує автор скульптури, Максим Дрозденко, це перший у світі пам'ятник інтернет-мему — фейковій новині російських ЗМІ.[3][4][5][6]
Приклади мемів на позначення явищ
- Азарівські «бімба», «потняки податків», «кровосісі».
- Зелені чоловічки
- Путін — х*йло
- Grammar Nazi
- Фофудія (мем)
- Падонкіфська мова
- Polandball
- Ждун
- Педобір
- Жабка Пепе
- Великий Шльопа
Див. також
Примітки
- ↑ Як штучно створене словосполучення інфікувало українські ЗМІ / Нова Україна
- ↑ Почепцов Г. Первая смысловая война в мире (Украина, Крым, Россия)
- ↑ У Запоріжжі встановили пам'ятник фейкові російських ЗМІ
- ↑ В Запорожье открыли памятник Путину с мертвым снегирем
- ↑ Появилось видео шуточного памятника Путину в Украине
- ↑ Авторы памятника Путину в Украине задумали новый // суббота, 29 августа 2015, 22:32
Література
- Циховська Е. Інформаційні віруси: картина як інтернет-мем[1] // Актуальні проблеми іноземної філології. Серія: Лінгвістика та літературознавство: зб. наук. статей. — Бердянськ: БДПУ, 2013. — Вип. VІІІ. — Ч. 1. — С. 152—158.
Посилання
Див. також
- ↑ http://er.nau.edu.ua/bitstream/NAU/15272/1/АПІФ_8_1 стаття.pdf