Українсько-чеські відносини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Українсько-чеські відносини
Чехія
Чехія
Україна
Україна

Украї́нсько-че́ські відно́сини — це двосторонні відносини між Україною та Чехією у галузі міжнародної політики, економіки, освіти, науки, культури тощо.

Історія

У 1848 році українські та чеські національні діячі зустрілися на Слов’янському конгресі в Празі, у 1916 націоналісти обох країн взяли участь у конференції Союзу народів в Лозанні[1].

Під час Першої Світової війни Російською імперією з військовополонених був сформований Чехословацький корпус, який бився проти Центральних держав на території України, зокрема під Зборовим та Бахмачем.

У міжвоєнний період Прага стала центром української політичної, наукової та літературної еміграції, у місті діяв Український Вільний Університет (зараз у Мюнхені), а також інші установи. У другій половині ХХ століття українські та чеські політичні організації входили до складу Антибільшовицького блоку народів.

Колишня Чехословаччина офіційно визнала державну незалежність України 8 грудня 1991 року.

Дипломатичні відносини були встановлені утворення нової держави Чехія 3 січня 1993 р.

Дипломатичні установи

Договірно-правова база

Договірно-правова база — 51 чинна міжнародна угода[2].

  • 25.07.1996 р. Договір про дружні відносини і співробітництво між Україною та Чеською Республікою.
  • 09.09.1996 р. Меморандум про співробітництво та допомогу у реалізації економічних реформ в Україні.

Торговельно-економічне співробітництво

За даними Держкомстату України Чехія посідає 25 місце за обсягами двосторонньої торгівлі з Україною. За даними Чеського статуправління Україна посідає 19 місце серед 234 країн світу, з якими Чехія здійснює економічне співробітництво. З початку 2011 року має місце поступове поліпшення показників двосторонньої торгівлі. За даними Держкомстату України, за І півріччя 2012 року загальний товарообіг між Україною та Чеською Республікою становив 991,7 млн дол. США, що на 7,5 відсотка більше ніж за аналогічний період попереднього року. Від'ємне сальдо двостороннього товарообігу для України за цей період поточного року становило 246,1 млн дол. США.

Інвестиції

Станом на початок 2012 року Чеська Республіка інвестувала в українську економіку 76,9 млн дол. США, що становить 0,2 відсотка у загальному обсязі прямих іноземних інвестицій. Кількість підприємств з чеським капіталом, які функціонували на території України на початку 2011 року, становила 432. На території ЧР не зареєстровано жодного підприємства з українським капіталом.

Українська громада в Чехії

Докладніше: Українці в Чехії

В Чеській Республіці українська національна меншина (рідш. українська діаспора) разом з громадянами України посідає 1 місце за кількістю її членів, нараховуючи 194 833 осіб.[3]

Згідно з останнім переписом населення у 2011 році українцями себе визнають лише 53 253 громадян Чехії (0,5 % від населення країни), станом на 31 грудня 2016 проживало в країні 110 245 громадян України. В країні сотні організацій, спекулюють або заробляють на українському питанні та лише десятки, що займаються українцями та закордонними українцями або лише декларують це у своїх статутах.

Уряд Чеської Республіки надає фінансову підтримку лише одиницям громадським об'єднанням, а також фінансово підтримує виданню україномовного культурно-політичного віснику "Пороги" та "Українському журналу", другий виходить не періодично та переважно чеською мовою. В Чехії випускається також українською мовою "Українські новини" (друкований варіант призупинено з 2016 року, випуски продовжено в електронній подобі) та активно працює україномовна редакція CRCMedia – новини європейської діаспори й функціонує інформаційний портал українською мовою не тільки для українців.[4]

Політичні відносини

З кінця 2010 року спостерігалося певне похолодання в українсько-чеських відносинах. Це значною мірою було пов'язане з наданням Чеською Республікою політичного притулку колишньому міністру уряду Ю. Тимошенко Богдану Данилишину. Україна навесні 2011 року вислала двох чеських дипломатів за діяльність несумісну з дипломатичним статусом. Природно, що Чеська Республіка оголосила двох працівників українського посольства в Празі персонами нон грата. Довгий час Україна не давала позитивної відповіді на запит агремана (попередня згода держави на прийняття певної особи як глави дипломатичного представництва іншої держави) і Чехія більше року не мала в Україні посла, так само була затримка у видачі екзекватури (дозвіл держави перебування на виконання консульських функцій даною особою в даному консульському окрузі) новому Генеральному консулу в Донецьку.

2013

Вручення вірчих грамот Президенту Чеської Республіки Вацлаву Клаусу 16 січня 2013 року

16 січня 2013 року Надзвичайний і Повноважний Посол України в Чеській Республіці Борис Зайчук вручив вірчі грамоти Президенту Чеської Республіки Вацлаву Клаусу.

У ході протокольної зустрічі з Президентом Чехії було обговорено комплекс питань українсько-чеських відносин. Особливий акцент було зроблено на можливих шляхах поглиблення економічного співробітництва між двома країнами.

Зустріч Посла Бориса Зайчука з Першим віце-прем'єр-міністром, Міністром закордонних справ Чехії

8 лютого 2013 року Надзвичайний і Повноважний Посол України в Чеській Республіці Борис Зайчук провів зустріч з Першим віце-прем'єр-міністром, Міністром закордонних справ Чехії Карлом Шварценберґом. Б.Зайчук підкреслив, що Чеська Республіка є однією з країн, яка послідовно і активно підтримує Україну на шляху євроінтеграції. Українська сторона покладає великі надії на саміт Україна-ЄС, що має відбутися у Брюсселі 25 лютого 2013 року і визначити чіткі перспективи для підписання Угоди про асоціацію України та ЄС під час саміту "Східного партнерства" у Вільнюсі у листопаді 2013 року.

Карел Шварценберґ підтвердив, що Чехія і надалі буде відстоювати позицію щодо якнайшвидшого наближення України до ЄС. У той же час чеська сторона очікує, що Україна зі свого боку буде допомагати цьому процесу шляхом проведення визначених ЄС як першочергових реформ.

Зустріч Посла Бориса Зайчука з Головою Сенату Парламенту Чехії

8 лютого 2013 року Надзвичайний і Повноважний Посол України в Чеській Республіці Борис Зайчук провів зустріч з Головою Сенату Парламенту Чехії Міланом Штєхом. Посол ознайомив Голову Сенату Чехії з внутрішньополітичною ситуацією в Україні, власним баченням шляхів розвитку й поглиблення українсько-чеського співробітництва на всіх напрямках. Окремо було наголошено на необхідності забезпечення прав українських трудових мігрантів. Чеська сторона висловила задоволення розвитком двосторонніх відносин, особливо в економічній сфері. У цьому контексті було наголошено, що Сенат Чехії готовий надавати в рамках своїх повноважень посильну допомогу в розвитку українсько-чеських відносин, зокрема, ділитися досвідом здійснення економічних реформ в рамках підготовки до вступу в ЄС.

Сторони обговорили можливості продовження політичного діалогу на найвищому парламентському рівні.

2019

Зустріч президента Мілоша Земана й делегації русинів із Закарпаття

Президент Чехії Мілош Земан прийняв делегацію русинів із Закарпаття. Останні висловлювали ідеї про необхідність офіційного визнання їх як окремий регіон і статусу автономії для своєї території. Сам же Земан пообіцяв обговорити це питання з Володимиром Зеленським. Посол України в Чехії Євген Перебийніс засудив такі дії та заявив, що подібні акції активістів дестабілізують ситуацію в Україні. Пізніше для пояснень в МЗС України був викликаний посол Чехії Радек Матула.

У складі делегації був Дмитро Сидор - священник РПЦ в Україні[5]

Українська народна дипломатія

Міжнародні місії щодо моніторингу виборів та референдумів

22.5.2019 Міжнародна неурядова організація закордонних українців з Чехії „Координаційний ресурсний центр[6] розгорнула Міжнародну місії КРЦ зі спостереження за парламентськими виборами в Україні;[7]

25.11.2019 Міжнародна неурядова організація закордонних українців з Чехії „Координаційний ресурсний центр“[8] розгорнула Міжнародну місії КРЦ зі спостереження за першими місцевими виборами в України;[9]

Див. також

Примітки

  1. George Mamulia. 'The Central Power’s Policy Toward the North Caucasus, 1914–1917 (Part Two)' Eurasia Daily Monitor Volume: 10 Issue: 10 (англ.)
  2. Договірно-правова база між Україною та Чехією / Офіційний сайт посольства України в Чехії.
  3. R02 Počet cizinců v ČR - předběžné čtvrtletní údaje; 2004/06 - 2019/09. https://www.czso.cz ((чеською)) . Чеський статистичний уряд. Процитовано 07.12.2019.
  4. CRCMedia – новини європейської діаспори. https://crcmedia.info. International non-governmental organization “Coordination Resource Center”. Процитовано 07.12.2019.
  5. Скандал між Україною і Чехією – результат диверсії, яку десятиріччями готував священник РПЦвУ. http://religionpravda.com.ua/. Релігійна правда. 26 вересня 2019. Процитовано 26 вересня 2019.
  6. СЛІПАЧУК, Т. ПОСТАНОВА про реєстрацію офіційного спостерігача від Міжнародної неурядової організації "Координаційний ресурсний центр" на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року. https://www.cvk.gov.ua. ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ. Процитовано 07.12.2019.
  7. КРЦ розгортає Міжнародну місію зі спостереження за виборами до Верховної Ради України. https://crcmedia.info (українською) . CRCMedia – новини європейської діаспори. 22.05.2019. Процитовано 07.12.2019.
  8. ПЛУКАР, В. ПОСТАНОВА ЦВК про реєстрацію офіційних спостерігачів від Міжнародної неурядової організації "Координаційний ресурсний центр" на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ 22 та 29 грудня 2019 року, а також проміжних виборах депутатів сільських, селищних рад 29 грудня 2019 рок. https://www.cvk.gov.ua. ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ. Процитовано 07.12.2019.
  9. КРЦ розгортає Міжнародну місію зі спостереження за першими місцевими виборами України. https://crcmedia.info (українською) . CRCMedia – новини європейської діаспори. 25.11.2019. Процитовано 07.12.2019.