Малайський Союз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Малайський Союз
англ. Malayan Union
коронна колонія Великої Британії
1946 – 1948 Flag of Malaya.svg
Прапор Герб
Прапор Герб
Federation of Malaya.PNG


Столиця Куала-Лумпур
Площа 132 364
Форма правління конституційна монархія
Династія Династія
Король
 - 1946-1948 Георг VI
Губернатор
 - 1946-1948 Сер Едвард Гент
Історія
 - Проголошення коронної колонії Малайський Союз 1 квітня 1946
 - Перетворення Малайського Союзу в Малайську Федерацію 31 січня 1948
Попередник
Наступник
Flag of the Federated Malay States (1895–1946).svg Федерировані малайські держави
Flag of the British Straits Settlements (1904–1925).svg Стрейтс Сетлментс
Малайська Федерація Flag of Malaya.svg

Малайський Союз (англ. Malayan Union) — у 1946-1948 роках коронна колонія Великої Британії, яка включала малайські держави і частини колишньої британської коронної колонії Стрейтс Сетлментс — Пенанг і Малакку.

Історія[ред. | ред. код]

Малайські султанати і Стрейтс Сетлментс

Ідея створення Малайського Союзу була висунута Британською військовою адміністрацією, що взяла Малайю під управління відразу після закінчення Другої світової війни, в жовтні 1945 року. У тому ж місяці серу Гарольду Макмайклу було доручено отримати згоду малайських правителів на входження їх держав в цей союз, і він погодився та швидко впорався з цим завданням. Далеко не всі з султанів зробили це з великою охотою, але так як вони залишалися на своїх місцях в роки японської окупації, то їх легко було звинуватити в співробітництві з японцями і на цій підставі позбавити трону, тому у них не залишалося вибору.

Офіційно коронна колонія Малайський Союз була проголошена 1 квітня 1946, її першим губернатором став сер Едвард Гент. Столицею нової коронної колонії стало місто Куала-Лумпур. Одночасно зі створенням Малайського Союзу була розпущена колонія Стрейтс-Сетлментс, її колишні сетлменти Перак і Малакка увійшли до складу коронної колонії Малайський Союз, Сінгапур став окремою коронною колонією; Лабуан був на деякий час включений до складу колонії Сінгапур, а потім був переданий в коронну колонію Британське Північне Борнео.

Адміністрація коронної колонії Малайський Союз декларувала рівні права для всіх людей, які бажали стати її громадянами. Громадянство автоматично давалося тим, хто народився в будь-якій з малайських держав або Стрейтс Сетлментс і проживав там до 15 лютого 1942 роки; тим, хто народився поза малайськими державами або Стрейтс-Сетлментс, громадянство давалося лише в тому випадку, якщо їхні батьки були громадянами Малайського Союзу, якщо вони самі були старше 18 років, і якщо вони прожили на території малайських держав або Стрейтс-Сетлментс «10 з попередніх 15 років до 15 лютого 1942». Групи людей, що претендували на отримання громадянства, повинні були проживати на території малайських держав або Стрейтс-Сетлментс 5 з 8 років, що передують подачі заяви, мають хороший характер, розуміють і говорять англійською або малайською мовами, і принесли присягу на вірність Малайському Союзу.

Традиційні правителі малайських держав передали британській короні всю свою владу, крім релігійних питань. Державні ради, які функціонували в колишніх малайських державах, втратили навіть ту обмежену автономію, що мали, і стали просто провідниками політики центрального уряду в Куала-Лумпурі. Замість султанів на чолі державних рад встали британські резиденти.

Малайці в цілому встали в опозицію до Малайського союзу. Причинами були як методи, якими сер Гарольд Макмайкл домігся згоди султанів, так і надання громадянства іммігрантам-немалайцам і їх нащадкам; причиною були аж ніяк не расова або релігійна ненависть, а їх домінування в економіці, що становило загрозу для малайців. Опозиційний рух очолила Створена 1 березня 1946 року Об'єднана малайська національна організація. В знак протесту малайці відмовилися взяти участь у церемонії введення поста британського губернатора, бойкотували участь в консультативних радах. Британці визнали наявність проблеми неучасті малайців в управлінні своєю країною, і перш, ніж вносити поправки в Малайську конституцію, вжили заходів для з'ясування думок основних етнічних груп.

У січні 1948 року Малайський Союз було перетворено на Малайську Федерацію.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Zakaria Haji Ahmad. Government and Politics (1940–2006). p.p 30-21. ISBN 981-3018-55-0.
  • Marissa Champion. Odyssey: Perspectives on Southeast Asia – Malaysia and Singapore 1870–1971. ISBN 9971-0-7213-0
  • Sejarah Malaysia [1]