Буру (Малайський архіпелаг)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Буру
Buru
ID Buru.PNG
Карта

Розташування острова Буру на карті східній Індонезії
Розташування острова Буру на карті східній Індонезії

3°24′ пд. ш. 126°40′ сх. д. / 3.400° пд. ш. 126.667° сх. д. / -3.400; 126.667

Місце знаходження Молуккські острови
Площа 9505 км²
Найвища точка 2736 м
Країна Індонезія
Адм. одиниця Малуку
Населення (2009) 135000

Commons-logo.svg Буру у Вікісховищі

Буру (інд. Buru) — острів в Малайському архіпелазі, у групі Молуккських островів, у складі Індонезії. Омивається морями Тихого океану — Серам з півночі, і морем Банда з півдня і заходу. Зі сходу відокремлений протокою Маніпа від острова Серам. Площа — 9505 км ², населення (станом на 2009) — понад 135 тисяч чоловік.

Адміністративно відноситься до провінції Малуку, складається з двох округів (кабупатенов) — Буру та Південний Буру. Їх столиці — відповідно, Намлеа та Намроле — найбільші міста острова.

Відрізняється багатою, багато в чому унікальною природою. Багато місцевих біологічних видів є ендеміками.

З середини 1960-х до кінеця 1970-х років був одним з основних місць розміщення таборів для політв'язнів — супротивників уряду Сухарто. У числі в'язнів Буру був найбільший індонезійський прозаїк Прамудья Ананта Тур.

Фізико-географічна характеристика[ред.ред. код]

Географічне положення[ред.ред. код]

Географічне положення

Омивається морями Тихого океану — Серам (інд. Laut Seram) з півночі і Банда (інд. Laut Banda) з півдня і заходу. Зі сходу відокремлений протокою Маніпа (інд. Selat Manipa) від острова Серам (інд. Pulau Seram). Займаючи площу 9505 км², Буру є третім за розміром серед Молуккських островів (інд. Kepulauan Maluku) після Хальмахера (інд. Pulau Halmahera) і Серам.

Має достатньо рівну овальну форму. Максимальна протяжність із заходу на схід — близько 130 км, з півночі на південь — близько 90 км. Берегова лінія порізана не сильно, єдина затока, яка грунтовно вдається у сушу — Кайелі, знаходиться на східному краю острова. Максимальна висота над рівнем моря — 2736 м — Гора Капаламадан, (інд. Kapalamadan) (варіанти назви: «КЕПУ Мадан», (інд. Kepala Madan); «Капалат Мада», (інд. Kepalat Mada); «Гхеган», інд. Ghegan.

Біля узбережжя Буру розташовано декілька дрібніших островів. Залюдненими є Амбелау (інд. Pulau Ambelau), найбільший з прилеглих островів, площею 306 км², знаходиться приблизно за 20 км на південний схід від Буру) і тенге (інд. Pulau Tengah). Найбільші з незаселених — Фогі (інд. Pulau Fogi), Оки (інд. Pulau Oki) і томах (інд. Pulau Tomahu).

Рельєф і корисні копалини[ред.ред. код]

Рельєф в основному гористий — особливо в центральній і західній частинах, в геологічній структурі переважають кайнозойські осадові породи. рівнин є досить вузькі прибережні ділянки, а також берега річки Апо (утворюють однойменну долину), що впадає в затоку Кайелі. Значна частина острова покрита вологими тропічними лісами.

Найбільші річки острова — Апо (інд. Apo, діалектна варіант назви — Апу, інд. Apu, довжина близько 80 км), Герен (інд. Geren), Нібе (інд. Nibe). Їх дебіт схильний до значних сезонних коливань, досягає найвищих показників у період випадання максимальних опадів [5]. Слід мати на увазі, що в індонезійській і західної картографії в назви річок Буру часто включається транслітерація місцевого слова «ріка» — «ВАЄ» (інд. wae) в результаті чого Апо фігурує як «Ваеапо» (інд. Waeapo), Герен — як «Ваегерен» (інд. Waegeren) і т. д.

В центрі острова на висоті 767 м над рівнем моря знаходиться прісноводне озеро Рана (інд. Danau Rana) площею близько 11,5 км².

Буру не є значущим джерелом корисних копалин, промислове значення має тільки видобуток вапняку. Проте до 2009 року на його шельфі були розвідані значні запаси нафти і газу.