Глядки (Зборівський район)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
село Глядки
Країна Україна Україна
Область Тернопільська область
Район/міськрада Зборівський
Громада Тернопільська міська громада
Код КОАТУУ 6122689502
Основні дані
Засноване 1585
Населення 272
Територія 0.970 км²
Густота населення 280.41 осіб/км²
Поштовий індекс 47251
Телефонний код +380 3540
Географічні дані
Географічні координати 49°40′02″ пн. ш. 25°28′23″ сх. д.H G O
Водойми Серет
Місцева влада
Адреса ради 47251, Тернопільська обл., Зборівський р-н, с. Чернихів, вул.Центральна, 38
Карта
Глядки. Карта розташування: Україна
Глядки
Глядки
Глядки. Карта розташування: Тернопільська область
Глядки
Глядки

Гля́дки — село в Україні, у Зборівському районі Тернопільської області. Розташоване на річці Серет, на сході району.

Підпорядковане Чернихівській сільраді (до 2018). Населення — 272 особи (2001).

Від 2018 року ввійшло у склад Тернопільської міської громади.

Історія[ред. | ред. код]

У давні часи хоронили його від ворожих нападів неприступна смуга забагнених сіножатей над річкою, а з другого боку — густий, важкопрохідний ліс. З узгір'я можна було бачити всю околицю на кільканадцять кілометрів, і, здається, від слова «глядіти» пішла назва села Глядки. За переказами, поблизу села в 1649 році точилися великі бої між військами гетьмана Хмельницького і поляками, пов'язані з облогою Збаража і боями під Зборовом (село Глядки лежало на Кучманському шляху між Збаражем і Зборовом). Як свідок цих давніх боїв збереглася могила на глядецьких полях, яку називали «Хмелиськом». Про неї були записки у ґрунтово-катастральних книгах. Під час І світової війни там знову проходили великі бої, поля були перекопані окопами і переорані гранатами, зникла й могила. Тоді була спалена стара церква Св. Миколая, пам'ятник давньої архітектури, збудована 1764 року з тесаних масивних брусів дерева, в'язаних навхрест, з більшими виступами по кутах, з дерев'яними кілками замість цвяхів. Відбудова знищеного села почалася аж після закінчення війни, силами селян.

У давніших часах громада с. Глядки творила самостійну парафію. Але згодом прилучено її спочатку до парафії с. Висипівці, а відтак — до парафії с. Чернихів. На переломі XIX і XX ст. парохом Чернихова, Глядок і Плесковець був о. Іван Гарматій, який займався також громадською працею. За його часів постала читальня «Просвіти», позичкова каса, крамниця. В 1907 році засновано товариство «Січ». Під час визвольної війни багато глядецької молоді стало в ряди УГА (Г. Карачко не повернувся). Тривалий час у селі не було школи, дітей навчав взимку приватний учитель. У 1890 році відкрили початкову школу. До 1936 навчання провадилось українською мовою і вчителями були українці. Тоді польська влада перемінила школу на польську і надала вчителя поляка, а в 1939 вибудувала шкільний будинок, бо досі школа приміщувалась у громадському домі разом з іншими установами. У 1922 році побудовано нову церкву і Народний дім. У 1923 році засновано кооперативу «Віра», відновлено читальню «Просвіти». За допомогою односельчан в Америці і лісничого Левандовського село збудувало гарний дім з великою театральною залою та приміщеннями для бібліотеки, кооперативи, молочарні, «Рідної школи», «Сільського господаря» тощо. При читальні працював театральний гурток. В околицях села боротьба ОУН-УПА точилася аж до початку 1950-х років. У лісах було багато криївок, тут неодноразово зупинялись сотні УПА, зокрема «Бурлаки» та «Рубачі». Через підпілля та повстанський рух пройшло 18 вихідців з Глядок, багато людей було виселено та репресовано. За радянських часів Глядки належали до сільради і колгоспу в Чернихові. Сьогодні тут діє початкова школа, клуб, бібліотека, ФАП. Наприкінці 80-х років XX ст. біля села виявлено більше 10 археологічних пам'яток різночасового періоду. Найбільше стоянок кам'яної доби — пізнього палеоліту та мезоліту, а також давньоруських поселень XII—XIII ст. Сьогодні Глядки відомі в області і підвищеною зацікавленістю до його земель, що лежать на березі Івачівського водосховища та мають чималу рекреаційну цінність. Поблизу Глядків виявлено археологічні пам'ятки середнього і пізнього палеоліту, мезоліту, черняхівської та давньоруської культур.

Пам'ятки[ред. | ред. код]

Є церква святого Миколая.

Пам'ятники[ред. | ред. код]

Встановлено пам'ятний знак на честь скасування панщини, насипано символічну могилу воякам УПА (1990).

Соціальна сфера[ред. | ред. код]

Діють бібліотека і фельдшерсько-акушерський пункт.

Населення[ред. | ред. код]

У 1832 році в селі налічувалось 386 мешканців; у 1880—486, з них: 458 греко-католиків, 18 латинників, 10 євреїв; у 1890 ~ 714 жителів: 654 греко-католиків, 35 католиків, 25 євреїв; у 1910—797 мешканців; у 1931—692 жителів; у 2007 році — 258 мешканців та 127 хат.

Відомі люди[ред. | ред. код]

Народилися[ред. | ред. код]

  • лікар, громадський діяч Лукіян Карачко. В 1911—1914 роках вчився у ТУДГ, медичні студії закінчив у Грацу 1929 р. Після настрифікації диплому відкрив практику у Великих Бірках біля Тернополя, де працював довгі роки. Наприкінці життя переїхав до Познаня, а потім до Кракова, де помер у 1986 р.; написав історичну розвідку про українсько-польські відносини.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Село Глядки. — Погляд зблизька, 11.08.2017 на сайті YouTube // TV-4. — 2017. — 8 серпня.