Перегони озброєнь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Гонка озброєнь)
Перейти до: навігація, пошук
Вибух атомної бомби біля солдатів, 1951
B-2 привид, повітряні сили США

Гонка озброєнь — це політичне протистояння двох або декількох держав (а частіше — цілих військових блоків) за перевагу в області збройних сил. Під час такого протистояння кожна з сторін робить величезні запаси зброї, намагаючись встановити паритет з супротивником або обігнати його. У загальному сенсі термін «гонка озброєнь» можна застосувати до будь-якого, по суті безглуздого протистояння за володіння більшою військовою потужністю.

Дредноутна гонка[ред.ред. код]

Дредноутна гонка — період до Першої світової війни, коли як провідні морські держави — Великобританія, Німеччина, Франція, США і Японія, а також такі країни як Російська імперія, Османська імперія, Іспанія, Італія, Бразилія, Аргентина , Чилі, активно розвивали морські озброєння. У цю гонку включилася навіть Австро-Угорська Імперія морськими воротами якої була річка Дунай.[1]

Ракетно-ядерна гонка[ред.ред. код]

Ракетно-ядерна гонка відбувалася в рамках протистояння Радянського Союзу та Сполучених Штатів в період холодної війни. Американський астроном Карл Саган якось порівняв СРСР і США з двома людьми, які стоять по коліна в бензині, один — з трьома сірниками, а інший — з п'ятьма. В основному гонка між цими країнами полягала в тому, щоб розробити якомога досконаліші типи ядерної зброї і виготовити їх в якомога більшій кількості. Одним із наслідків такої політики стали надмірні військові витрати, концентрація передових технологій переважно в оборонних галузях, гіпертрофований військово-промисловий комплекс.

Радянське керівництво практично повністю переорієнтувати економіку країни на гонку озброєнь з масштабним розгортанням ракет Р-36 в 70-х, чим досягло переваги першості ракетно-ядерного удару. Але до кінця 80-х гонка озброєнь зі Сполученими Штатами привела радянську економіку до катастрофи і в остаточному підсумку до розпаду СРСР.

Хоча ракетно-ядерна гонка і могла призвести до війни між СРСР і США, вона також стала колосальним поштовхом для розвитку науки і нових технологій, в першу чергу комп'ютерних, а також космічних технологій (див. Космічна гонка).

Гонка озброєнь сьогодні[ред.ред. код]

  • Загальна кількість грошей, витрачених на оборону і озброєння в 2004 році, вперше в історії людства перевищила 1 трильйон доларів США.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. В. В. Полуян Броненосцы Австро-Венгерской Империи Серия: Боевые Корабли Мира, Издательство «Авиакнига» том I, II 2007, 2008 ISBN 978-5-903740-02-4 ISBN 978-5-903740-05-5