Кадетський корпус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кадети Полтавського корпусу крокують на вишкіл. 1900 р.

Каде́тський ко́рпус — початковий навчальний заклад із повним пансіоном і військовою підготовкою.

Кадети в Україні[ред. | ред. код]

Основна стаття: Військові навчальні заклади України

Кадетські корпуси за кордоном[ред. | ред. код]

Урок в Головному Кадетському Училищі (Пруссія), 1900

Перші кадетські корпуси виникли в Пруссії у 1653 р., коли великим курфюрстом була заснована перша кадетська школа для несення дворянськими дітьми військової служби. У 1716 р. король Фрідріх Вільгельм I сформував у Берліні кадетську роту, призначив її командиром свого чотирирічного сина, майбутнього полководця Фрідріха Великого.

На початку XX ст. кадетські корпуси мала Росія, Німеччина, Японія, Чорногорія, а навчальні заклади кадетського типу — практично всі розвинені країни світу.

Німеччина[ред. | ред. код]

Пруссія[ред. | ред. код]

Кадети Імперського Кадетського Корпусу на великому ранковому параді (Пруссія, між 1900 і 1914).
Кадети Імперського Кадетського Корпусу на параді (Пруссія), 1911.

Фрідріх Вільгельм I Бранденбурзький заснував так звані кадетські корпуси в Берліні, Кольбергу та Магдебурзі. Два останніх пізніше були приєднані до берлінського. Випускники мали змогу навчатись в Пруському Офіцерському Корпусі. Корпус складався із кадетської школи і Пруського Головного Кадетського училища, які в 1880 було перенесено в нові і великі будівлі в Грос-Ліхтерфельде, що неподалік від Берліна.

Потім було засновано Кадетські училища в Слупську (1764), Хелмно (1776) і в Каліші (1793). За Тильзитською мирною угодою училища в Кульмі і Калішу залишаються, але скорочують набір, а в Штольпі ліквідується 1811. Після закінчення Визвольної війни училище в Кульмі поновлює діяльність аж до свого переносу в Козлін 1890.

Саксонія[ред. | ред. код]

Саксонський Корпус Кадетів Саксонської Армії утворений в Дрездені в 1725 році внаслідок військової реформи. Навчання тривало 6 років, а в кінці складався іспит перед пруською Вищою Військовою Екзаменаційною Комісією.

Граф Крістоф Август фон Васкербарт заклав наріжний камінь в військового Освітнього Училища. До 1822 року Карл Фрідріх Вільгельм фон Герсдорф реформував її і відтоді воно називалось Школа Вишколу.

Баварія[ред. | ред. код]

Баварський Кадетський Корпус Баварської Армії було засновано в 1755 році і в 1868 прирівняно до реального училища.

Австрія[ред. | ред. код]

Поруч із кадетськими училищами в Австро-Угорщині також існували кадетські школи.

Кадетські училища на зразок пруських:

 • Військова академія ім. Марії Терезії в Віденському Нойштадті
 • Технічна Військова академія
 • Військове Вище реальне училище в Границях-на-Мораві (чеш. Hranice na Moravě, нім. Mährisch-Weißkirchen)
 • Освітній Інститут для офіцерських синів в Хіртенберзі (Нижня Австрія).

Польща[ред. | ред. код]

Академія шляхетська Корпусу Кадетів у Варшаві[ред. | ред. код]

Станіслав Потоцький, комендант Лицарської школи.

Найстаріший заклад такого типу в Польщі створив Станіслав Август Понятковський 15 березня 1765 року в Варшаві. Він називався Академією Шляхетною Корпусу Кадетів, а простіше її називали Лицарською Школою. Утримувалась за рахунок панства, в ній навчалось близько 200 юнаків із бідної шляхти. Чотирирічна програма навчання охоплювала загальні предмети, мови, а з 2-го класу вивчалась військова програма — військова інженерія, фехтування, стрільба, верхова їзда. Також навчали танцям, музиці та гарним манерам. Школу закрили в 1794 році, після придушення Повстання Костюшка. Комендантом школи був князь Адам Юрій Чарторийський, a серед вихованців Тадеуш Костюшко, Юліан Урсин Німцевич, Кароль Сіраковський, Якуб Ясінський, Кароль Князевич, Станіслав Фішер, Станіслав Костка Потоцький.

Корпус Кадетів у Калішу[ред. | ред. код]

Відзнака 1-го корпусу кадетів.

Після третього поділу Польщі був утворений прусським королем Фредеріком Вільгельмом ІІІ. Корпус Кадетів у Каліші — це елітарний військовий навчальний заклад для дітей шляхти в землях Пруссії. Заклад розмістили в приміщеннях старого єзуїтського колегіуму в Каліші. Влада утримувала учнів за свій кошт.

Навчання тривало 4 роки і охоплювало: релігія, польська, латинська, французька, німецька мови, математика, географія, історія, логіка, каліграфія і малювання. Окрім того в програмі був військовий вишкіл, історія військової справи, елементи тактики і стратегії, фортифікація, балістика і фехтування. За раз в ній могло навчатись від 200 до 240 учнів, в більшості майбутніх офіцерів. Її випускники найчастіше потрапляли до Військової Аплікаційної Школи, Школи Підхорунжих у Варшаві і Школи Бомбардирів.

До відомих випускників Школи Корпусу належать:

 • Францішек Каспер Форнальський (пол. Franciszek Kacper Fornalski), (1806—1850) — офіцер війська Польського Конгресового Королівства, солдат Листопадового повстання.
 • Людвік Мірославський (пол. Ludwik Mierosławski), (1814—1878) — перший диктатор Січневого повстання, історик військової справи

Корпуси Кадетів у ІІ Речі Посполитій[ред. | ред. код]

Кадетський значок для головного убору часів ІІ Речі Посполитої.

В ІІ Речі Посполитій утворювали кадетські школи, що спирались на традиції Академії шляхетної корпусу кадетів у Варшаші (Лицарська школа) та кадетського корпусу в Каліші. Школи були схожі до загальних середніх шкіл математично-природничого профілю (від IV по VIII класи), навчання військовї справи здійснювалось на базі програми для шкіл підхорунжих піхоти.

В 1918—1925 роках створено три кадетських корпуси:

 • Корпус Кадетів № 1 (KK-1), створений 30 жовтня 1918 року в Лобзові, в 1921 році перенесений до Львова; існував до 1939-го як Корпус Кадетів № 1 ім. маршалка Йозефа Пілсудського у Львові.
 • Корпус Кадетів № 2 (KK-2), створений 28 вересня 1919 року в Модліні, в 1926 році перенесений до Холма, в 1936-му з'єднаний із КК-3 в Равичі і перенесений до Равича.
 • Корпус Кадетів № 3 (KK-3), створений 1 вересня 1925 року в Равичі, існував до 1939-го як Корпус Кадетів № 2 ім. маршалка Ридза-Сміглего в Равичі.

70 вихованців Львівського Корпусу Кадетів брали участь в 1921 році у третьому Сілезькому повстанні, битва відбулась 21 травня поблизу гори св. Анни. Йозеф Пілсудський затвердив цей день як Свято Корпусу Кадетів.

Багато вихованців Кадетських Корпусів II Речі Посполитої закінчили офіцерські школи і створили кістяк Польського Війська. Частина із них, обравши цивільні професії, залишилась офіцерами запасу.

Юнацька школа кадетів[ред. | ред. код]

В серпні 1942 року була утворена в Барбарі, що у Палестині, при Польській Армії на Сході Юнацька Школа Кадетів, що по-англійськи називалась Young Soldiers Battalion. Її учнами були хлопці яких евакуювали із СРСР завдяки генералові Владиславу Андерсу.

Так само як і в кадетських корпусах ІІ-ї Речі Посполити, крім загальних предметів особливу увагу приділяли вивчанню бронетехніки (англійської та німецької), стрільбі із ручної зброї та кулеметів, орієнтуванню на місцевості, рукопашній бійці, фізичним і тактичним вправам на місцевості.

Школу закінчило 1276 кадетів, з них чин отримало 339 чоловік, 622 отримали нижчі звання. Понад 440 ввійшли до лілійних відділів 2-го польського корпусу. Декілька десятків випускників брали участь у боях біля Монте Касіно, кільканадцять з них загинуло. Школа діяла до евакуації британських військ із Палестини в 1948 році. Була ліквідована уже в Англії.

Корпус Кадетів у Демократичній Польській Республіці[ред. | ред. код]

В 1945—1956 роках діяв Корпус кадетів ім. Кароля Свірчевського.

Підготовча школа знаходилась в містечку Деблін, її випускники мали змогу поступати до Вищої Офіцерської Школи Пілотів. В програмі була наука пілотажу, метеорологія, стрибки з парашутом, володіння вогнепальною зброєю. Школа функціонує і нині, проте курс навчанні розділився на загальновійськовий та пілотажний.

Певні ознаки кадетської школи теж мав Військовий музичний Ліцей у Гданську, де навчалась молодь віком 15-17 років, його випускники мали змогу служити у військових окестрах чи продовжувати навчання в консерваторії.

Корпус Кадетів СМЛ[ред. | ред. код]

Таку назву носить корпус кадетів для дітей віком 12-16 років, діючий під наглядом Медичної Служби Лазарус (МСЛ).

Учні корпусу навчаються азам медицини (перша допомога, догляд за людьми із певними вадами, хворими та знедоленими), але не беруть участі у тренуваннях, що потребують фізичних, психологічних чи спеціальних зусиль та навичок. Корпус готує до подальшої служби в Корпусі медичної Служби Лазарус, та поширює ідеї гуманізму та милосердя.

Росія[ред. | ред. код]

Мундир кадета Сухопутного шляхетного кадетського корпусу (1793).

В Росії кадетський корпус вперше було засновано по ініціативі генерал-фельдмаршала Мініха в 1732 році. Він подав на затвердженння імператриці Анні Іоанновні план облаштування першого військово-навчального закладу в Росії «Корпуса кадет». Для кадетів віддали пограбоване і порожнє на той час приміщення Меншиковського палацу, конфіскованого у колишнього володаря. З часом до будівлі палацу добудували додаткові корпуси, аби мати необхідні умови мешкання для всієї кількості кадетів. Вимоги шляхетного виховання кадетів з вельможних і дворянських родин спричинили створення в корпусі театру і великої бібліотеки. Головна частина цієї бібліотеки існує і нині.

Засновану Петром I в 1701 році «школу математических и навигацких искусств», яка існувала на тих же принципах, все-таки можна віднести до суто військових закладів — там готувались спеціалісти з морських наук взагалі. А ось Гарнізонні школи, нижчий ступінь військово-навчальних закладів Росії, де навчали солдатських дітей (з 7-ми років) грамоти, стройовій підготовці, основ артилерії, інженерній справі та військовим наукам. Виникли в 1721 році за указом Петра I, знаходились при військових гарнізонах (полках); в віці 15-ти років вихованці зараховувались до армії (Збройні сили), їх можна вважати попередниками кадетських корпусів у Росії.

Учні Кадетського корпусу, носили військову форму і проходили стройове навчання. Кілька козацьких Кадетських корпусів утримувались на кошти, видані із військових капіталів; вони були доступні для дітей всіх козаків, але першість при зарахуванні надавалась дітям офіцерів, чиновників і дворян. За часом заснування, найстарішим із козацьких К. к-сів був Оренбурзький Неплюєвський, заснований в 1825; наступний за ним — Омський К. к., переобладнаний із Військового козацького училища в 1848; потім ішли Донськой імператора Олександра III Кадетський корпус, з роком заснування 1883-м, Другий Оренбурзький Кадетський корпус, заснований в 1887, і, нарешті наймолодший Владикавказький Кадетський корпус, заснований в 1901 році.

В 1743 було проведено першу реорганізацію військово-навчальних закладів: Школу «навигацких искусств» було перейменовано в Морський кадетський корпус, а Мініховський корпус — в Сухопутний шляхетний кадетський корпус. При Катерині II було вирішено дати в сухопутних корпусах спеціалізацію за видами зброї і засновано Артилерійський та інженерний корпус. При Олександрові I кадетські корпуси з'явились за межами Петербургу: спочатку в Шклові, (потім цей корпус перевели в Москву), потім в Омську, Оренбургзі, Гельсінгфорсі, Нижньому Новгороді.

В 1831 в зв'язку з тим, що багато випускників і учнів Калішського корпусу взяли участь у Польському повстанні на стороні інсургентів, цей кадетський корпус було ліквідовано. В 1863—1865 в рамках загальної військової реформи було ліквідовано кілька військово-навчальних закладів, в тому числі два кадетських корпуси, решту (за винятком Пажеського и Фінляндського корпусів) було розділено на військові училища, які замінили вищі (спеціальні) класи корпусів, і військові гімназії.

В 1882 було проведено велику реформу військово-навчальних закладів, місцеві військові гімназії було перейменовано на кадетські корпуси, також школа гвардійських підпрапорщиків була реорганізована в кадетський корпус; в Новочеркаську з'явився Донський кадетський корпус, а трохи пізніше в Оренбурзі було засновано 2-й Оренбурзький кадетський корпус. На початку XX століття, в зв'язку зі збільшенням населення на околицях імперії були засновані кадетські корпуси в Ташкенті і Хабаровську, також з'явились нові корпуси і в центральних губерніях.

В 1918 кадетські корпуси на території, що контролювалась більшовиками були ліквідовані; декілька корпусів діяли в еміграції.

Список Кадетських Корпусів Російської Імперії[ред. | ред. код]

В дужках вказано дату заснування і реорганізації, виділена найпоширеніша літературна назва закладу.

 1. Школа математичних і навігаційних наук (1701), Морський кадетський корпус (1743)
 2. Мініховський корпус кадетів (1732); Сухопутний шляхетний кадетський корпус (1743); Імператорський сухопутний кадетський корпус (1766); Перший кадетський корпус (1880)
 3. Артилерійський і інженерний шляхетний кадетський корпус — (1762); Другий кадетський корпус (1800) (в також називали Гірським кадетським корпусом); 2-й кадетьський Імператора Петра Великого кадетський корпус (1912). В наш час Військовий інженерно-космічний університет ім. А. Ф. Можайского
 4. Шкловське благородне училище (1788); Гродненський кадетський корпус (1795); Смоленський кадетський корпус (1806); Перший Московський кадетський корпус (1837); 1-й Московський Імператриці Катерини Великої кадетський корпус (1903)
 5. Імператорський військово-сирітський будинок (1798); Павловськое військове училище (1829); ліквідований в 1863
 6. Александровський кадетський корпус для малолітніх (1829); ліквідований в 1862
 7. Тамбовське дворянське училище (1802); Тамбовський кадетський корпус (1830); Неранжована рота Воронізького кадетського корпусу (1841); ліквідований в 1865
 8. Новгородський графа Аракчеєва кадетський корпус (1834); Нижньогородський графа Аракчеєва кадетський корпус (1882)
 9. Орловський Бахтіна кадетський корпус (1835)
 10. Полоцький кадетський корпус (1835)
 11. Петровський Полтавський кадетський корпус (1836)
 12. Михайловсько-Воронізький кадетський корпус (1836); Воронізький Великого Князя Михайла Павловича кадетський корпус (1905)
 13. 2-й Московський кадетський корпус (1837); 2-й Московський Імператора Миколи I кадетський корпус (1896)
 14. Тульське Александровське військове училище (?); Тульський Александровський кадетський корпус (1837); ліквідований в 1863
 15. Александровський Брестський кадетський корпус (1841); ліквідований в 1863
 16. Оренбурзьке Неплюївське військове училище (1824); Перший Оренбурзький Неплюївський кадетський корпус (1844)
 17. Омське військове училище (1813); Сибірський кадетський корпус (1845); Омський кадетський корпус (1906); Перший Сибірський Імператора Олександра I кадетський корпус (1913)
 18. Олександровський сирітський кадетський корпус (1850); ліквідований в 1863
 19. Неранжований Владимирський Київський кадетський корпус (1851); Київський Володимирський кадетський корпус (1857)
 20. Симбірська військова гімназія (1873); Симбірський кадетський корпус (1882)
 21. 3-а Петербурзька військова гімназія (1873); Олександрівський кадетський корпус (1882); Імператора Олександра II кадетський корпус (1903)
 22. Тифліська військова гімназія (1875); Тифліський кадетський корпус (1882); Тифліський Великого Князя Михайла Миколайовича кадетський корпус (1909)
 23. 4-а Московська військова гімназія (1876); 4-й Московський кадетський корпус (1882); 3-й Московський Імператора Олександра II кадетський корпус (1908)
 24. Псковська військова гімназія (1876); Псковський кадетський корпус (1882)
 25. 3-а Московська військова гімназія (1874); 3-й Московський кадетський корпус (1882), ліквідований в 1893
 26. Донський кадетський корпус (1883); Донський Імператора Олександра III кадетський корпус (1898)
 27. 2-й Оренбурзький кадетський корпус (1887)
 28. Ярославський кадетський корпус (1896)
 29. Суворовський Варшавський кадетський корпус (1899)
 30. Одеський кадетський корпус (1899); Одеський Великого Князя Костянтина Костянтиновича кадетський корпус (1915)
 31. Сумський кадетський корпус (1900)
 32. Хабаровський кадетський корпус (1900); Хабаровський графа Муравйова-Амурського кадетський корпус (1908)
 33. Владикавказький кадетський корпус (1902)
 34. Ташкентський Його Імператорської Високості Нащадка Цесаревича кадетський корпус (1904)
 35. Вольський кадетський корпус (1908)
 36. Школа гвардійських підпрапорщиків (1823); Миколаївський кадетський корпус (1882)
 37. Фінляндський кадетський корпус (1812), ліквідований в 1903
 38. Каліський кадетський корпус (1793); ліквідований в 1831

Список російських кадетських корпусів у еміграції[ред. | ред. код]

 1. Кримський Кадетський корпус (1920, Крим, на основі «Вільного Полтавсько-Владикавказького кадетського корпусу»)
 2. 2-й Донський Кадетський Корпус (1920, Крим); надалі йому повернули ім*я Донського імператора Олександра III кадетського корпусу
 3. Перший Російський Великого Князя Костянтина Костянтиновича кадетський корпус (така назва з 5 грудня 1929 року), він же Вільний Російський Кадетський Корпус в Сербії (з 2 серпня 1920 року); він же Російський Києво-Одеський кадетський корпус в Королівстві С. Х. С. (з 7 серпня 1920-го)
 4. Російський кадетський корпус-ліцей імені імператора Миколи II в Версалі (1930)

До 1925 року продовжували діяти в еміграції Морський кадетський корпус (Бізерта) і Хабаровський корпус (Шанхай).

Навчальні заклади кадетського типу в СРСР та сучасній РФ, Україні[ред. | ред. код]

 • Військово-космічний Петра Великого кадетський корпус, Санкт-Петербург
 • Військово-технічний кадетський корпус, Тольятті
 • Суворовські військові училища в Ульяновську, Усурійську, Москві, Санкт-Петербурзі, Твері, Рязані, та Єкатеринбурзі
 • Пансіон вихованиць МО РФ
 • Нахімовське військово-морське училище в Санкт-Петербурзі
 • Перший прикордонний кадетський корпус ФСБ РФ в Санкт-Петербурзі
 • Московський Георгієвський кадетський корпус
 • Кадетський ракетно-артилерійський корпус в Санкт-Петербурзі
 • Павловська кадетська школа
 • Воронізький Великого Князя Михайла Павловича Кадетський Корпус (Державний освітній заклад — кадетська школа-інтернат)
 • Київський військовий ліцей імені Івана Богуна
 • Ліцей-інтернат № 23 «Кадетський корпус» міста Києва

Мережеві посилання[ред. | ред. код]


Література[ред. | ред. код]

 • Ткачук А. Випускники кадетських корпусів — активні учасники Українських визвольних змагань 1917—1921 рр. [Архівовано 10 січня 2014 у Wayback Machine.] // Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність. — Вип. 18: Західно-українська народна республіка: До 90-річчя утворення [Архівовано 10 січня 2014 у Wayback Machine.] / НАН України, Інститут українознавства ім. І. Крип'якевича; — Львів, 2009. — С. 444—449. [Архівовано з першоджерела 28 березня 2016.]
 • Барадачев А. Г., Цыбулькин В. В., Рожен Л. Н. Кадетские корпуса ХІХ–нач. ХХ вв.: украинское измерение (система обучения и воспитания). — К.: Преса України, 2012. — 272 с.
 • Malarski T., Armia Królestwa Polskiego 1815—1830, Warszawa 1996
 • Zieliński K., Dzieje Korpusu Kadetów w Kaliszu (1807—1832), [w:] Rocznik Kaliski, tom VII, Kalisz 1974
 • Księga pamięci kadetów II Rzeczypospolitej. Wydawn. Rytm, Warszawa, 2001, ISBN 83-88794-50-7
 • Korpus Kadetów Nr.1 Marszałka Józefa Piłsudskiego. W piętnastym roku istnienia Cz.I-II, Lwów, 1933
 • Военная энциклопедия — СПб.: Товарищество И. Д. Сытина, 1911—1914
 • Horst Erlich: Die Kadettenanstalten. Strukturen und Ausgestaltung militärischer Pädagogik im Kurfürstentum Bayern im späteren 18. Jahrhundert. Herbert Utz Verlag, München 2007, ISBN 3-8316-0677-3
 • Olaf Jessen: «Preußens Napoleon» Ernst von Rüchel (1754—1823). Krieg im Zeitalter der Vernunft. Schöningh, Paderborn 2007, ISBN 3-506-75699-0.
 • Klaus Johann: Grenze und Halt: Der Einzelne im «Haus der Regeln». Zur deutschsprachigen Internatsliteratur. Universitätsverlag Winter, Heidelberg 2003, (Beiträge zur neueren Literaturgeschichte. 201.), ISBN 3-8253-1599-1. S. 217—249. (Kapitel «Zum historischen und zum literarhistorische [httn Kontext: Die Kadettenanstalten und die Kadettenliteratur — Verklärung und Anklage»)
 • Reichsbund ehemaliger Kadetten (Hrsg.): Ernstes und Heiteres aus dem Kadettenleben zu Groß-Lichterfelde. Ein Buch der Erinnerung an das Kadettenkorps. Verlag Stalling, Oldenburg 1921.
 • Klaus Schwirkmann: Königlich-Preußische Kadettenanstalt Karlsruhe. Land Baden-Württemberg (Oberfinanzdirektion Karlsruhe), 1977
 • 50 Jahre Eidg. Kadettenverband, 1936—1986, Eigenverlag Eidg. Kadettenverband, 1986
 • Peter Joachim Lapp: Schüler in Uniform — Die Kadetten der Nationalen Volksarmee, Helios Verlag, Aachen 2009, ISBN 978-3-86933-003-7
 • Robert Musil: Die Verwirrungen des Zöglings Törleß. Roman [1906]. Rowohlt, Reinbek 2006, ISBN 3-499-23924-8.
 • Leopold von Wiese: Kadettenjahre, eingef. von Hartmut von Hentig, Ebenhausen bei München: Langewiesche-Brandt 1978 (Neuausg. der autobiografischen Jugendschrift)
 • Ernst von Salomon: Die Kadetten. Roman [1933]. Rowohlt, Reinbek 1979, ISBN 3-499-10214-5.