Світовий Конґрес Українців

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Світовий конгрес українців)
Перейти до: навігація, пошук

Світовий Конґрес Українців (СКУ) (англ. Ukrainian World Congress) — неприбуткова організація, позапартійне об'єднання, міжнародна координаційна надбудова над українськими громадськими організаціями у діаспорі.

Загальна інформація[ред.ред. код]

Організація була заснована у 1967 році в Нью-Йорку під назвою Світовий Конґрес Вільних Українців (СКВУ). У 1993 році назва була змінена на сучасну — Світовий Конґрес Українців.

Членами СКУ є крайові громадські надбудови, що представляють інтереси понад 20 мільйонів українців у діаспорі. Серед членів СКУ — УККА (США), КУК (Канада), Координаційний Осередок Українських громадських центральних установ (Європа), Союз Українських Організацій в Австралії, Українська центральна репрезентація Аргентини і Координаційний комітет українських організацій Бразилії всього понад 150 організацій із 33 країн. СКУ підтримує зв'язки з українцями ще 14 країн. У праці СКУ і його Секретаріату беруть активну участь представники українських церков, світового об'єднання жінок (СФУЖО) та молодіжних і студентських (ЦЕСУС) організацій.

Метою об'єднання є допомога українському народові у його змаганнях за волю і державну незалежність та координація діяльності своїх членів.

У 2003 СКУ був визнаний як неурядова організація зі спеціальним консультативним статусом Економічною та соціальною радою Організації Об'єднаних Націй.

Керівним органом є конгрес, який скликається через п'ять років, а між конгресами — секретаріат, очолюваний президією.

Раніше видавався друкований орган — «Вісник Світового Конгресу вільних українців». З 2003 щоквартально виходить «Бюлетень СКУ».

Завдання[ред.ред. код]

Основними цілями і завданнями СКУ є:

 1. представляти інтереси українців у діаспорі;
 2. координувати міжнародний зв'язок своїх складових організацій, які підтримують і розвивають українську національну ідентичність, дух, мову, культуру та надбання українців у всьому світі;
 3. сприяти розвитку громадянського суспільства українців у країнах їх проживання і в той же час зміцненню позитивного ставлення до українців і Української держави;
 4. захищати права українців незалежно від місця їхнього проживання згідно із Загальною декларацією прав людини.

Важливі справи[ред.ред. код]

СКУ приділяв особливу увагу таким питанням, як: охорона і захист людських і національних прав українців; міжнародне визнання Голодомору 1932-33 років як акту геноциду (що на сьогодні офіційно зробили 16 країн); демократизація України та її інтеграція до Європейського Союзу; зміцнення України як держави і непорушності її кордонів; спостереження за виборами, у тому числі й Міжнародна місія СКУ зі спостереження за парламентськими виборами в Україні 2012 р. (найбільша в своєму роді не спонсорована урядом місія); соціальні та економічні питання, що стосуються економічної міграції з України; сприяння розвитку української мови в Україні та в діаспорі; повернення українській громаді Польщі Народного дому в Перемишлі, який було конфісковано під час акції «Вісла», а також глобальна проблема людської торгівлі.

Від здобуття Україною незалежності в 1991 р. СКУ докладає зусиль до того, щоб вона стала справжнім світовим епіцентром українізації, що є в інтересах як тих українців, які проживають в Україні, так і тих, які мешкають за кордоном.

Члени СКУ[ред.ред. код]

 • Європейський Конгрес Українців (ЄКУ);
 • Світові Надбудови Українських Крайових Організацій;
 • Українські Крайові Організації.
 • Українська Католицька Церква, Українська Православна Церква та Українські Протестантські віроісповідні Церкви, які представляють в СКУ ними делеґовані особи. Українські Церкви у своїх внутрішних церковних справах є самостійні й незалежні від будь-яких дій і рішень СКУ.

Структура[ред.ред. код]

Світовий Конгрес Українців має таку структуру:

 • Конгрес;
 • Рада Директорів;
 • Екзекутива;
 • Екзекутивний Комітет;
 • Контрольна Комісія.

Конгреси[ред.ред. код]

І Конгрес СКВУ (12-19 листопада 1967 р.) м. Нью-Йорк, США (1003 делегати):

Президія СКВУ перебувала почергово в таких країнах:

ІІ Конгрес СКВУ (1-4 листопада 1973 р.) м. Торонто, Канада (1047 делегатів):

Президія перебувала в Канаді (Торонто) — 4-м президентом був о. В. Кушнір, М.Плав'юк — заступник президента, Юрій Шимко — генеральний секретар, Ю.Даревич — інформаційний секретар, Ф.Мартинюк — скарбник.

Президія СКВУ організувала низку рад (Виховно-Освітню, Української Суспільної Служби) та комісій (Оборони Прав Людини, очолену сенатором Павлом Юзиком; Культури та інші) для координації діяльності української спільноти в діаспорі.

В 1974 році СКВУ провів у вільному світі акцію оборони українських діячів культури (В.Мороз, Л.Плющ, Н.Строката та інших), ув'язнених радянською владою.

ІІІ Конгрес СКВУ (23-26 листопада 1978 р.) м. Нью-Йорк, США:

IV Конгрес СКВУ (30 листопада — 4 грудня1983 р.) м. Торонто, Канада:

V Конгрес СКВУ (22-27 листопада 1988 р.) м. Торонто, Канада:

VI Конгрес СКВУ (2-7 листопада 1993 р.) м. Торонто, Канада:

На VI-му Конгресі назва «Світовий конгрес вільних українців» була змінена на «Світовий Конґрес Українців».

VII Конґрес СКУ (2-7 грудня 1998 р.) м. Торонто, Канада

VIII Конґрес СКУ (18-21 серпня 2003 р.) м. Київ, Україна

IX Світовий конгрес Українців відбувся 20-22 серпня 2008 у Києві в Українському домі. У Конгресі взяло участь 209 делегатів із 23 країн світу, крім них на конґресі були присутні почесні гості з України — Президент України Віктор Ющенко, Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко, святійший Патріарх УПЦ КП Філарет, віце-прем'єр-міністр Іван Васюник, міністр закордонних справ Володимир Огризко, міністр культури і туризму Василь Вовкун, міністр у справах сім'ї, молоді і спорту Юрій Павленко, заступник міністра закордонних справ з питань закордонного українства Василь Боєчко, голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко, представники українських церков різних конфесій, державних інституцій і громадських організацій та багато гостей з різних держав світу. Під час триденної зустрічі представники світового українства прозвітували про виконану протягом 2003–2008 рр. працю, накреслили план роботи на наступний термін та обрали нове керівництво СКУ.

X Світовий Конґрес Українців (20-22 серпня 2013) м. Львів, Україна: 208 делегатів із 27 країн світу, 350 гостей, які приїхали з різних країн світу, включно з багатьох областей України.

Річні загальні збори Ради директорів[ред.ред. код]

Докладніше у статті Річні загальні збори Ради директорів Світового конгресу українців

Щороку Рада директорів СКУ проводить річні загальні збори

 • 17-18 серпня 2005 р., м. Харків
 • 21-22 серпня 2006 р., м. Київ, Будинок Спілки письменників України
 • 20-21 серпня 2007 р., м. Донецьк, готель «Київ», Донецька облкасна універсальна наукова бібліотека
 • 20 серпня 2008 пройшло засідання ради директорів у Києві в рамках IX Світового конгресу українців, на якому до складу СКУ було прийнято п'ять нових організацій з Латвії, Узбекистану, Республіки Хорватія, США та Канади
 • 20-21 серпня 2009 р., м. Львів
 • 22-23 серпня 2010 р., м. Перемишль, Польща
 • 21-23 серпня 2011 р., м. Київ, Культурно-мистецький центр Національного університету «Києво-Могилянська академія»
 • 7-9 вересня 2012 р., м. Анависсос, Греція

Провідні діячі[ред.ред. код]

Євген Чолій — з 2008 року і донині є чільним президентом СКУ

До 2008 р.:

З 2008 р.:

З 2013 р.:

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]