Зоровий нерв

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зоровий нерв
Лівий зоровий нерв і зорові тракти.
Вигляд людського мозку знизу з поміченими черепними нервами.
Латинська назва Nervus opticus
Грей subject #197 882
MeSH Зоровий+нерв

Зоровий нерв (лат. Nervus opticus) — 2 пара черепномозкових нервів. Виключно чутливий нерв. Проводить інформацію, зібрану на сітківці ока до головного мозку.

Його волокна починаються від гангліозних клітин сітчастої оболонки ока. Утворений ними нерв проникає в очниці, а звідти - в порожнину черепа через зоровий канал клиноподібної кістки. В області клиноподібної кістки волокна нерва частково перехрещуються, тобто перехрещують волокна, що йдуть від медіальних половин сітківки. Переходячи на протилежну сторону, медіальні волокна з'єднуються з волокнами латеральної частини, в результаті від місця схрещення починається зоровий тракт (лат. tractus opticus), який закінчується в підкоркових центрах зору, що складаються з бічного колінчастого тіла, зорового бугра і верхніх пагорбів пластинки даху середнього мозку. Від підкіркових центрів зору імпульси надходять у зоровий аналізатор, розташований у корі потиличної частки головного мозку, по обидва боки від шпорної борозни.

Схема ходу зорового нерва
 1. Світлочутливі нейрони
  • палочки
  • колбочки
 2. Асоціативні нейрони
  • горизонтальні клітини — зв'язують аксони декількох паличок та колбочок
  • біполярні нейрони
  • амакринні клітини
 3. Гангліонарні нейрони

Шлях: палочка/колбочка → біполярний нейрон → гангліонарний нейрон →

Відділи[ред.ред. код]

Топографічно зоровий нерв по його протягу ділиться на чотири відділи: - Інтрабульбарний відділ (в межах очного яблука, до виходу зі склери); - Ретробульбарний (інтраорбітальной відділ) (обмежений спереду склерою, ззаду орбітальним отвором зорового каналу); - Інтраканалікулярний відділ (всередині кісткового каналу); - Інтракраніальний відділ (від місця входу зорового нерва в порожнину черепа до Хіазм).

Інтрабульбарний відділ[ред.ред. код]

Зоровий нерв сформований в основному аксонами гангліонарних клітин сітківки, які, проходячи у внутрішньому її шарі, стікаються до заднього полюса ока, утворюючи в місці свого виходу диск зорового нерва, причому аксони, що йдуть від периферії сітківки, пролягають зовні, а приєднуються пізніше, розташовуються всі більше досередини. Внаслідок дугоподібного вигину зорових волокон дозаду в центрі диска формується невелике заглиблення, яке має форму воронки (фізіологічна екскавація), через яку всередину орбіти входять центральна артерія і вена сітківки, а в ембріональному періоді проникає у склоподібне тіло a. hyaloidea. Область екскавації прикрита гліальним покривом з домішкою сполучної тканини - сполучнотканинний меніск Кунта. Область диска позбавлена ​​фоторецепторів. Щодо макули диск зорового нерва розташовується на 0,5 мм донизу і на 2,5-3 мм назальніше, формуючи в верхньо - скроневої частини поля зору абсолютну, негативну, фізіологічну худоби (сліпа пляма). Зорові волокна в області сітківки і диска зорового нерва позбавлені мієліну. Довжина інтрабульбарного відділу декілька перевищує 0,5 мм.[1]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]