Мстислав Старий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мстислав Старий
Мстислав Старий
Мстислав Старий
Князь Псковський
1179 — 1195
Попередник: титул відновлено
Наступник: титул відмінено
Князь Смоленський
1197 — 1212
Попередник: Давид Ростиславич
Наступник: Володимир Рюрикович
Князь Білгородський
1206 — 1207
Попередник: Гліб Святославич
Наступник: князівство ліквідовано
Великий князь Київський
1212 — 2 червня 1223
Попередник: Інгвар Ярославич
Наступник: Володимир Рюрикович
 
Народження: бл. 1156
Смоленськ, Смоленське князівство
Смерть: 2 червня 1223
біля річки Калки
Поховання: Монастир св. Федора у Києві
Релігія: православ'я
Хрещене ім'я: Борис
Рід: Рюриковичі (Ростиславичі Смоленські)
Батько: Роман Ростиславич
Мати: дочка Святослава Ольговича
Діти: Святослав, Всеволод, Марія, можливо Ростислав та Ізяслав

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Мстисла́в Рома́нович, відомий як Мстисла́в Стари́й (1156 — 2 червня 1223) — Великий князь Київський (12121223). Князь Псковський (11781197), Смоленський (11971214) та Білгородський (1206). Син Великого князя Київського Романа Ростиславича.

Біографія[ред. | ред. код]

На політичні сцені з'явився у 1178 р., коли батько зі Смоленська послав його на допомогу вітебському князю Всеславу Васильковичу проти Мстислава Ростиславича Хороброго. Мстислав брав участь в успішних походах південноруських князів проти половців у 1183 і 1185 роках під проводом великого князя київського Святослава Всеволодича і київського князя Рюрика Ростиславича (свого дядька). 1197 року Мстислав Романович успадкував Смоленськ по смерті дядька, Давида Ростиславича. 1212 року великий князь київський Всеволод Святославич Чермний не виконав умов угоди з Ростиславичами: не дав їм володінь на Київщині й почав виганяти їх звідти. Ростиславичі звернулися за допомогою до сильного родича, новгородського князя Мстислава Мстиславича Удатного. У 1212 р. Мстислав Мстиславич вигнав Всеволода Чермного з Києва і посадив там свого двоюрідного брата Мстислава Романовича. Київське князювання Мстислава було часом найбільшого піднесення Ростиславичів, однак сам Мстислав Романович нічим вагомим протягом свого правління не відзначився, перебуваючи у тіні сильнішого дядька, Мстислава Мстиславича.

Битва на Калці та смерть[ред. | ред. код]

Мстислав Романович разом з на той час галицьким князем Мстиславом Удатним був одним з організаторів наради руських князів у Києві перед першим походом проти татаро-монголів на допомогу половцям. Він очолив у поході київську групу військ. Після поразки русько-половецьких сил на річці Калка 31 травня 1223 року Мстислав Романович тривалий час опирався монголам у таборі. Він склав зброю в обмін на обіцянку противника помилувати його воякам життя, але був обманутий. Київського князя було страчено разом із його родичами та боярами у дикий спосіб — вони були розчавлені заживо під плитами дерев'яного помосту, на якому монгольські полководці Субедей, Джебе та інші святкували перемогу.

Родина[ред. | ред. код]

Діти[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Попередник
Інгвар Ярославич
Великий князь Київський
1212-1223
Наступник
Володимир Рюрикович