Мстислав Старий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мстислав Старий


 
Народження:
Смоленськ
Смерть: 2 червня 1223
° Асфіксія
Релігія: православ'я

Мстисла́в Рома́нович, відомий як Мстисла́в Стари́й (*1156 - †31 травня 1223) — Великий князь Київський (1212-1223). Князь Псковський (1178-1197), Смоленський (1197-1214), Білгородський (1206). Син Великого князя Київського Романа Ростиславовича.

Біографія[ред. | ред. код]

На політичні сцені з'явився у 1178 р., коли батько зі Смоленська послав його на допомогу вітебському князю Всеславу Васильковичу проти Мстислава Ростиславича Хороброго. Мстислав брав участь в успішних походах південноруських князів до Половецької землі 1183 і 1185 років під проводом великого князя київського Святослава Всеволодича і київського князя Рюрика Ростиславича (свого дядька). 1197 Мстислав Романович успадкував Смоленськ по смерті дядька Давида Ростиславича. 1212 великий князь київський Всеволод Святославич Чермний не виконав умов угоди з Ростиславичами: не дав їм володінь на Київщині й почав виганяти їх звідти. Ростиславичі звернулися за допомогою до сильного родича, новгородського князя Мстислава Мстиславича Удатного. У 1212 р. Мстислав Мстиславич вибив Всеволода Чермного з Києва і посадив там свого двоюрідного брата Мстислава Романовича. Київське князювання Мстислава було часом найбільшого піднесення Ростиславичів, однак сам Мстислав Романович нічим вагомим протягом свого правління не відзначився.

Битва на Калці та смерть[ред. | ред. код]

Мстислав Романович разом з галицьким князем Мстиславом Удатним був одним з організаторів наради руських князів у Києві перед першим походом проти монголів на допомогу половцям. Він очолив у поході київську групу військ. Після поразки русько-половецьких сил на річці Калка 31 травня 1223 року Мстислав Романович тривалий час опирався монголам у таборі. Він склав зброю в обмін на обіцянку противника помилувати його воякам життя, але був обманутий. Київського князя було страчено разом із його родичами та боярами його групи у дикий спосіб — вони були розчавлені заживо під плитами дерев'яного помосту, на якому монгольські полководці Субедей, Джебе та інші святкували перемогу.

Родина[ред. | ред. код]

Діти[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Попередник
Інгвар Ярославич
Alex K Kievan Rus..svg Великий князь Київський
1212-1223
Alex K Kievan Rus..svg Наступник
Володимир Рюрикович