Ярополк Святославич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ярополк Святославич
Yaropolk svyatoslavich.jpg
Великий князь Київський
Правління 972-978
Попередник Святослав Хоробрий
Наступник Володимир Великий
Біографічні дані
Дата народження 955
Київ
Дата смерті 11 червня 978(0978-06-11)
Родень
Династія Рюриковичі
Батько Святослав Хоробрий
Мати Предслава

Яропо́лк Святосла́вич (давньорус. Ѩропо́лкъ Свѧтосла́вичъ; 955 — 11 червня 978) — великий князь Київський (972978), правитель Київської Русі. Представник варязької династії Рюриковичів. Старший син київського князя Святослава Ігоревича. Онук і вихованець княгині Ольги. Після смерті батька вів міжусобну війну з братами — деревлянським князем Олегом і новгородським князем Володимиром. 977 року захопив Деревлянську землю, вбивши Олега. Того ж року завоював Новгород, вигнав Володимира і став князем новгородським (977978). Проте наступного року, після повернення брата із варягами, втратив і Новгород, і Київ. Загигув під час переговорів у Родені на Росі від рук варягів Володимира.

Біографія[ред.ред. код]

Молодість[ред.ред. код]

Під час батькових походів виховувався бабою Ольгою.

969 року батько Святослав поставив Ярополка київським удільним князем[1]. Сам Святослав планував правити державою з Перяславця на Дунаї. Як повідомляє «Історія Польщі» Яна Длугоша, що можливо спиралася на Перемишльський звід, Ярополк мусив задовільнитися цим і не втручатися у справи сусідів[1]. Цю версію вважали достовірною історики Микола Карамзін, Євген Перфецький, Михайло Тихомиров, Юрій Лимонов, Олексій Шахматов, Леонтій Войтович. Її заперечував лише Констянтин Бестужев-Рюмін[1].

За вплив на Ярополка боролися язичники і християни із супроводу княгині Ольги[1]. Як зазначає Іоакимів літопис: «Ярополк же бе муж кроткий и милостивый ко всем, любляще христианы и асче сам не крестися народа ради, но никому не претяше»[1]. З часом перевагу в оточенні Ярополка здобули язичники — воєвода Свенельд та батькові ветерани. Вони підштовхнули Ярополка до майбутньої боротьби з братами за владу[1].

По смерті Святослава 972 року Ярополк перебрав верховну владу над Руссю.

Контакти із Заходом[ред.ред. код]

Оскільки від часів Святослава тривала ворожнеча із Візантією, Ярополк підтримував зв'язки із її противниками у Західній Європі. Зокрема, Ламберт Ашаффенбурзький повідомляє, що 973 року посли Ярополка прибули до імператора Оттона І й взяли участь у Рейхстазі в Кведлінбурзі, Саксонія[1]. 979 року посли від Папи Римського приїздили до Києва. Леонід Войтович вбачає в цьому симптоматичне поверення до політики княгині Ольги[1].

Міжусобиці й загибель[ред.ред. код]

Вбивство Ярополка

Бажаючи об'єднати всю Русь під своєю владою, Ярополк вів боротьбу з братами: 977 року, перемігши Олега, який загинув при штурмі стольного града деревлян Вручия, приєднав Деревлянську землю, і одразу ж захопив Новгород, прогнавши Володимира, який, проте, за допомогою варягів 979 року повернув собі Новгород, а згодом здобув Київ.

Ярополк відступив до Роденя, де був убитий з відома Володимира. Дата смерті записана сучасником князя — християнським літописцем. На думку Леоніда Войтовича, це є побіжним свідченням хрещення самого Ярополка[1]. Ймовірно київського князя поховали за напівхристиянським обрядом в кургані, розташованому в урочищі Королевіно біля Таганчі, в околицях Роденя (сучасна Черкаська область, Канівський район).

1044 року останки Ярополка перенесли до Десятинної церкви за наказом Ярослава Мудрого. Леонтій Войтович вважає, що гробниця Ярополка у цій церкві могла бути кенотафом, оскільки не личило ховати призвідця братовбивчої війни 977—978 років поруч із його жертвою Олегом та братом Володимиром. Крім того, сам Ярослав Мудрий був вихованцем Блуда, одного із винуватців загибелі князя Ярополка[1].

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в г д е ж и к л Войтович, Л. Князівські династії Східної Європи (кінець IX — початок XVI ст.)... С. 5

Література[ред.ред. код]

Попередник
Святослав Хоробрий
Alex K Kievan Rus..svg Великий князь Київський
972-978
Alex K Kievan Rus..svg Наступник
Володимир Великий

Посилання[ред.ред. код]