Герса (архітектура)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герса з системою противаг

Ге́рса, також герс (від фр. herse — «борона») — у фортифікації опускні ґрати для воріт фортеці, виготовлені з масивних металевих або дерев'яних деталей, загострених внизу. Пересувається у створі воріт вгору і вниз по вертикальних пазах і підвішується на канаті. У разі нападу ворога канат можна перерубати і швидко перекрити отвір воріт. У звичайних умовах підняття й опускання герси здійснюється за допомогою коловорота (лебідки) або системи противаг.

Герса використовувалася в багатьох середньовічних фортецях і була рубежем оборони під час облоги або раптового нападу. У воротах часто встановлювалися дві герси. Внутрішня в цьому випадку закривалася першою, а зовнішня — другою. Бійниці в стінах і стелі воріт між двома герсами дозволяли лучникам згори винищити атакуючих, що потрапили до цієї пастки. З «дір-вбивць» нападників посипали розжареним піском, палаючими дровами, поливали киплячими нечистотами (кипляча олія, всупереч поширеним уявленням, застосовувалася для цієї мети рідко через її дорожнечу)[1].

Використання герс у геральдиці[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Kaufmann & Kaufmann, p. 61

Джерела[ред. | ред. код]

  • Kaufmann, J.E.; Kaufmann, H.W. (2001). The Medieval Fortress: Castles, Forts and Walled Cities of the Middle Ages. Greenhill Books. ISBN 1-85367-455-9.  (англ.)