Амбразура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Амбразура
Зображення
CMNS: Амбразура у Вікісховищі
Амбразура дота

Амбразу́ра (фр. embrasure) — у військовій справі відкритий (інколи із заслінкою) горизонтальний отвір у стіні укріплення, в довгочасній вогневій точці, або в броньованому ковпаку (бронебашті). Призначена для ведення гарматного та кулеметного вогню (на відміну від бійниці — вертикального отвору, призначеної для ведення вогню з ручної зброї).

Форми і розміри амбразури залежать від характеру зброї, сектора обстрілу, умов стрільби. Більшість сучасних (ХХ століття) амбразур дотів, для захисту гарнізону та зброї, обладнано «сходинками», що перехоплюють уламки та кулі. Деякі амбразури є допоміжними у фортифікаційній споруді і слугують, наприклад, для захисту вхідних дверей та підходу до наскрізника[Пр. 1]. Такі амбразури, на відміну від основних, набагато меншого розміру і призначені для ведення вогню тільки з легкої стрілецької зброї.

В архітектурі — отвір у стіні для вікна або дверей, розширений всередину будівлі.

Додатково

[ред. | ред. код]
Вигляд з бойового відділення

Примітки

[ред. | ред. код]
Наскрізник артилерійського форту
  1. Наскрізник (вхід-наскрізник) — вхідна частина фортифікаційних споруд (каземат, дот тощо). Слугує для захисту вхідних дверей від дії вибуху та для зменшення ступеня впливу ударної хвилі. Являє собою наскрізну закриту або частково закриту галерею з міцних матеріалів (бетон, залізобетон). Двері в споруді розташовуються приблизно посередині наскрізника.

Посилання

[ред. | ред. код]