Президент Придністровської Молдавської Республіки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Президент невизнаної Придністровської Молдавської Республіки є главою держави і очолює виконавчу владу в республіці.

З моменту утворення ПМР (1990 рік) тривалий час, Президентом Придністров'я був Ігор Смирнов. З 30 грудня 2011 по 16 грудня 2017 року цю посаду обіймав Євген Васильович Шевчук. Наступником Є. Шевчука став Вадим Красносельський.

Повноваження Президента Придністров'я[ред. | ред. код]

Згідно зі ст. 70-71 Конституції Придністров'я, Президент ПМР:

  • є гарантом Конституції і законів Придністровської Молдавської Республіки, прав і свобод людини і громадянина, забезпечує точне виконання Конституції і законів;
  • вживає заходів з охорони суверенітету Республіки, її незалежності та територіальної цілісності, забезпечує узгоджене функціонування і взаємодія всіх органів державної влади;
  • розробляє концепцію внутрішньої і зовнішньої політики держави і вживає заходів до її реалізації;
  • представляє Придністровську Молдавську Республіку всередині країни і в міжнародних відносинах;
  • визначає повноваження Віце-Президента Придністровської Молдавської Республіки;
  • є Головнокомандуючим Збройними силами Придністровської Молдавської Республіки і приймає будь-які законні заходи, спрямовані на зміцнення обороноздатності Республіки
  • у передбачених Конституцією випадках вводить на території Придністровської Молдавської Республіки військовий стан з негайним повідомленням про це Верховній Раді.

Президент Придністров'я здійснює загальне керівництво виконавчими органами державної влади і управління та забезпечує їх взаємодію з іншими органами державної влади.

Президент Придністров'я має право помилування, вирішує питання громадянства Придністров'я і надання політичного притулку. Президент Придністров'я засновує державні нагороди, встановлює почесні і спеціальні звання, нагороджує державними нагородами, присвоює почесні звання Придністров'я, вищі військові та спеціальні звання, вищі кваліфікаційні класи та класні чини.

Для здійснення своїх повноважень як глави виконавчої влади Президент Придністров'я формує Кабінет Міністрів.

Обмеження, що накладаються на Президента[ред. | ред. код]

Президент не може обіймати будь-яку іншу оплачувану посаду, здійснювати підприємницьку та іншу діяльність, за винятком наукової, викладацької та іншої творчої діяльності, входити до складу керівного органу чи наглядової ради комерційної організації, бути депутатом Верховної Ради та інших представницьких органів у Придністров'ї. На весь термін своїх повноважень Президент призупиняють членство в політичних партіях та інших громадських об'єднаннях, що переслідують політичні цілі.

Порядок обрання та припинення повноважень[ред. | ред. код]

Президент Придністров'я обирається громадянами Республіки на основі загального рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні. Президентом може бути обраний громадянин Придністров'я, що володіє виборчим правом, не молодше 35 років, що складається в громадянстві Придністров'я не менше 10 років і постійно проживає на території Республіки. Президент обирається одночасно з віце-президентом на 5 років.

Повноваження Президента Придністров'я припиняється достроково у разі добровільної відставки, стійкої нездатності за станом здоров'я здійснювати належні йому повноваження, смерті або усунення з посади. У разі, коли Президент не в змозі виконувати свої повноваження, їх виконує віце-президент. Якщо і він не в змозі — повноваження Президента ПМР виконує призначена Верховною Радою посадова особа.

Посилання[ред. | ред. код]