Нідерландська монархія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Королівський герб

Нідерландська монархія (нід. Nederlandse monarchie) — форма управління незалежним королівством Нідерланди королем (або королевою) з Оранської династії. Список монархів див. Королі Нідерландів.

Главою Нідерландської держави є монарх, управитель королівством на основі конституції 1815 років (була переглянута у 1847, 1887 і 1983 роках). Виконавча влада знаходиться в руках монарха, який формує уряд за узгодженням з політичними партіями. Законодавча влада належить двопалатним Генеральним штатам. Спадкоємство трону походить від померлого чи відрікшогося короля до його старшої дитини незалежно від статі, тобто як по чоловічій, так і по жіночій лініях. Шлюб спадкоємця престолу має бути затверджений парламентом; принц або принцеса, що одружилися без дозволу парламенту, позбавляються права спадкоємства престолу.

Всі закони після прийняття їх Генеральними штатами затверджуються монархом. Монарх також є головою Державної ради (Raad van State), що складається з членів королівської сім'ї та призначених монархом державних діячів, які беруть участь у законотворчій діяльності.

Монарх особисто проводить всі нагородження орденами (Орден Нідерландського Лева, Орден Оранських-Нассау і військовий орден Віллема).

Королівська сім'я розпоряджається шістьма палацами, у тому числі Королівським палацом в Амстердамі. Монарх не виплачує податку на спадок на успадковане їм майно.

Портрети монарха змальовані на нідерландських монетах євро та поштових марках. День народження королеви є офіційним державним святом. Образа Величності є кримінальним злочином з максимальним покаранням до п'яти років позбавлення волі.