Нідерландська монархія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Король Нідерландів
англ. Koning der Nederlanden

Посаду обіймає
Віллем-Олександр
з 2013
Форма звернення Ваша Величність
Сайт royal-house.nl

Нідерландська монархія (нід. Nederlandse monarchie) — форма управління незалежним королівством Нідерланди королем (або королевою) з Оранської династії.

Організація[ред. | ред. код]

Главою Нідерландської держави є монарх, управитель королівством на основі конституції 1815 років (була переглянута у 1847, 1887 і 1983 роках). Виконавча влада знаходиться в руках монарха, який формує уряд за узгодженням з політичними партіями. Законодавча влада належить двопалатним Генеральним штатам. Спадкоємство трону походить від померлого чи відрікшогося короля до його старшої дитини незалежно від статі, тобто як по чоловічій, так і по жіночій лініях. Шлюб спадкоємця престолу має бути затверджений парламентом; принц або принцеса, що одружилися без дозволу парламенту, позбавляються права спадкоємства престолу.

Всі закони після прийняття їх Генеральними штатами затверджуються монархом. Монарх також є головою Державної ради (Raad van State), що складається з членів королівської сім'ї та призначених монархом державних діячів, які беруть участь у законотворчій діяльності.

Монарх особисто проводить всі нагородження орденами (Орден Нідерландського Лева, Орден Оранських-Нассау і військовий орден Віллема).

Королівська сім'я розпоряджається шістьма палацами, у тому числі Королівським палацом в Амстердамі. Монарх не виплачує податку на спадок на успадковане їм майно.

Портрети монарха змальовані на нідерландських монетах євро та поштових марках. День народження королеви є офіційним державним святом. Образа Величності є кримінальним злочином з максимальним покаранням до п'яти років позбавлення волі[1].

Наслідування престолу[ред. | ред. код]

7 грудня 2003 року в лікарні Bronovo в Гаазі в принца Віллема-Александра та принцеси Максими народилася дочка — принцеса Катаріна-Амалія. Її офіційні титули — принцеса Оранська, принцеса Нідерландів, принцеса Оранська-Нассау. У лінії успадкування престолу вона йде першою.

Катаріна-Амалія Нідерландська

Принцеса Алексія Юліана Марсела Лаурентін, друга дочка Віллема-Александра і Максими, народилася 26 червня 2005 року. Принцеса Алексія — друга в лінії успадкування престолу.

10 квітня 2007 року в лікарні Bronovo в Гаазі народилася третя дочка — принцеса Аріана Вільгельміна Максима Інес. Принцеса стала третя в лінії успадкування престолу.

Резиденції монархів[ред. | ред. код]

Королівський палац (Амстердам)
Нордейнде
Нордейнде 
Гейс-тен-Бос

Список Монархів[ред. | ред. код]

Віллем-ОлександрБеатріксЮліана (королева Нідерландів)Вільгельміна (королева Нідерландів)Віллем IIIВіллем IIВіллем I

Королівські монограми[ред. | ред. код]

Королівські прапори[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. The Dutch Royal House. 25 березня 2011. Архів оригіналу за 25 березня 2011. Процитовано 1 березня 2017. 

Посилання[ред. | ред. код]

Wikinews
Wikinews