Пріцак Омелян Йосипович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Омелян Йосипович Пріцак
Омелян Пріцак.jpg
Народився 7 квітня 1919(1919-04-07)
Лука, Самбірський район, Західноукраїнська Народна Республіка
Помер 29 травня 2006(2006-05-29) (87 років)
Бостон, Массачусетс, США
Місце проживання Україна, США
Громадянство / підданство Польща і США
Національність українець
Alma mater Львівський університет
Галузь наукових інтересів Історія, сходознавство
Заклад Український науковий інститут Гарвардського університету
Вчене звання професор-емерітус, академік
Науковий ступінь доктор філософії
Науковий керівник Кримський Агатангел Юхимович
Нагороди золота медаль за праці з алтаїстики (1990, Будапешт)

Омеля́н Йо́сипович Пріца́к (7 квітня 1919, Лука, ЗУНР29 травня 2006, Бостон, США) — українсько-американський науковець, філолог, сходознавець, історик, мовознавець. Випускник історичного факультету Львівського університету (1940). Учень сходознавця Агатангела Кримського. Навчався у Берлінському (1943–1945) та Геттінгенському університетах (1946–1948). Доктор філософії (1948). Професор Геттінгенського (1951—1960) і Гарвардського університетів (1964–1989). Іноземний член НАН України, член Наукового товариства імені Шевченка, Української вільної академії наук. Засновник і директор Українського інституту Гарвардського університету (1973–1989), Інституту сходознавства імені А. Кримського НАНУ (1991–1996). Один з співзасновників Міжнародної асоціації україністів, редактор багатьох наукових часописів. Обстоював хозарську теорію походження державності Русі.

Життєпис[ред.ред. код]

Ранні роки та освіта[ред.ред. код]

Омелян Пріцак народився 7 квітня 1919 року в селі Лука на Самбірщині у сім'ї механіка потяга Йосипа Пріцака та Емілії Капко. Мати згодом вийшла заміж удруге і з новим чоловіком Павлом Сарамагою та малим сином переїхала до Тернополя.

У 1921–1936 роках проживав у Тернополі, де самостійно вивчав східні мови.[1] Закінчивши навчання у Тернопільській державній гімназії № 1,[2][3] вступив на історичний факультет Львівського університету. Після його закінчення (1940), продовжив традиції історичної школи Михайла Грушевського та сходознавчих студій свого безпосереднього наставника Агатангела Кримського. Упродовж 1936–1939 рр. Пріцак виконував обов'язки секретаря Комісії нової історії України Наукового товариства імені Тараса Шевченка. У 1940–1941 рр. працював на посаді молодшого наукового співробітника та наукового секретаря Львівського відділу Інституту історії України та навчався в аспірантурі Інституту мовознавства АН УРСР, де наукове керівництво обдарованим молодим науковцем здійснював академік Агатангел Кримський.[4]

У воєнні та післявоєнні роки Пріцак продовжив навчання у Берлінському (1943–1945) та Геттінгенському (1946–1948) університетах. У 1948 році захистив дисертацію на тему «Karachanidische Studien I–IV. Studien zur Geschichte der Verfassung der Türk-Völker Zentralasiens». У 1949–1950 викладав українську та польську мови у Геттінгенському університеті. У 1951 габілітувався у Геттінгенському університеті на підставі праці «Stammesnamen und Titulaturen der altaischen Völker». До 1960 року працював доцентом і професором університетів у Геттінгені, Гамбурзі. У 1960–1964 роках викладав в університеті штату Вашингтон (м. Сієтл), Гарвардському університеті як запрошений професор.

Американський період[ред.ред. код]

З 1964 р. О. Пріцак постійно жив і працював у США[5], до 1990 року викладав у Гарвардському університеті.

У 1964 році був ініціатором створення українознавчого центру у Гарвардському університеті, очолив кампанії зі збору коштів серед української громади Америки для втілення цієї ідеї. 1973–1989 — директор Українського наукового інституту Гарвардського університету

1975–1990 — завідувач кафедри української історії ім. Михайла Грушевського Гарвардського університету. 1970 — обрано членом Американської академії мистецтв і наук. 1985 — надано звання Почесного доктора літератури Альбертського університету (Канада).

Повернення в Україну[ред.ред. код]

1990 — переїзд в Україну, обрано іноземним академіком Академії наук України, ініціював створення Археографічної комісії, викладав історіографію та історіософію в Київському державному університеті ім. Т. Г. Шевченка.

1991–1996 — директор Інституту сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України.

1996 — повернувся на постійне проживання до США через стан здоров'я.

Наукові зацікавлення[ред.ред. код]

Наукові зацікавлення науковця охоплювали надзвичайно широке коло питань історії України, Східної Європи, Азії, алтайської, тюркської та слов'янської філології. В українській історіографії чи не найвідомішою стала концепція О. Пріцака про походження Русі, зв'язок давньої історії України та тюркомовного світу. Для науковця сама історія була передусім точною наукою і, як і всі точні науки, «абстрактною інтелектуальною дисципліною».

Членство в академіях та наукових товариствах[ред.ред. код]

Був членом НТШ, УВАН, Турецької академії мови, Національної академії наук і мистецтв США, Латвійської академії, численних міжнародних наукових товариств. Був президентом Міжнародного товариства з вивчення мов, культури й історії угро-фінських та алтайських народів (1958—1965). 1990-го О. Пріцака обрали іноземним членом НАН України.

Видавничі проекти[ред.ред. код]

Був редактором багатьох наукових часописів, зокрема журналу «Ural-Altaische Jahrbuch» і видавничої серії «Slavo-Orientalia».

Омелян Пріцак відомий у світі як один зі співзасновників Міжнародної асоціації україністів (1989), керівник її археографічної комісії. Завдяки його невтомним зусиллям розпочато упорядкування «Гарвардської бібліотеки давнього українського письменства». О. Пріцак був одним з ініціаторів перевидання багатотомної «Історії України-Руси» М. Грушевського (1991—1998). Саме з його аналізу історіософії великого українського історика розпочинався перший том видання.

Особисті колекції[ред.ред. код]

За 70 років активної наукової діяльності вчений зібрав значну за обсягом та багату за структурним і змістовним наповненням бібліотечно-архівно-мистецьку колекцію, яка містить рукописні твори, друковані видання, історичні джерела, архівні документи та мистецько-культурні пам'ятки з філології, лінгвістики, світової історії, сходознавства, славістики, скандинавістики, археології, нумізматики, філософії, мистецтвознавства, етнології та ін. Колекція включає понад 20 тисяч рукописних книг та друкованих видань на всіх європейських мовах і більш як 20-ти східних мовах, що вийшли у світ протягом XVI—XXI ст., а також понад 33 тисячі архівних документів та понад 300 творів живопису і графіки, предметів декоративного-ужиткового мистецтва, записів класичної музики.[6]

Науково-мистецька колекція О. Пріцака надійшла до НаУКМА у 2007 р. завдяки сприянню Києво-Могилянської Фундації в Америці. На основі колекції створено Меморіальний кабінет-бібліотеку Омеляна Пріцака, де зберігаються опрацьовані бібліотечний і архівний фонди, а також мистецька збірка. Одним із головних принципів створення та функціонування кабінету-бібліотеки є неподільність і цілісність наукової колекції вченого, який протягом всього часу її формування і використання розглядав і бібліотеку з книжковим фондом й фондом періодичних видань, і колекцію документів та рукописів, і навіть мистецьку збірку, як єдине ціле.

Праці[ред.ред. код]

Найважливіша праця О.Пріцака «Походження Русі», українське видання

Автор близько 1000 наукових праць зі сходознавства та історії України. Зокрема, «Караханідські студії», «Староболгарський список князів», «Підстави тюркської філології», «Хазарсько-єврейські документи Х століття», «Слов'яни і авари», «Походження Русі», «Що таке історія України?», «Історіографія та історіософія Михайла Грушевського», «Шевченко-пророк».

Монографії[ред.ред. код]

 • The origins of the Old Rus' weights and monetary systems: Two studies in Western Eurasian metrology and numismatics in the seventh to eleventh centuries. Cambridge, Mass.: Distributed by Harvard University Press for the Harvard Ukrainian Research Institute, 1998.
 • From Kievan Rus' to modern Ukraine: Formation of the Ukrainian nation (with Mykhailo Hrushevski and John Stephen Reshetar). Cambridge, Mass.: Ukrainian Studies Fund, Harvard University, 1984.
 • Khazarian Hebrew documents of the tenth century. (with Golb, Norman Ithaca: Cornell University Press, 1982.
 • «The Polovcians and Rus'» (Journal Article in Archivum Eurasiae medii aevi), 1982.
 • The origin of Rus'. Cambridge, Mass.: Distributed by Harvard University Press for the Harvard Ukrainian Research Institute, 1981.
 • Studies in medieval Eurasian history London: Variorum Reprints, 1981.
 • On the writing of history in Kievan Rus. Cambridge, Mass.: Ukrainian Studies Fund, Harvard University, 1980.
 • The Khazar Kingdom's Conversion to Judaism. (Journal Article in Harvard Ukrainian studies, 1978)
 • The Pechenegs: A Case of Social and Economic Transformation (Journal Article in Archivum Eurasiae medii aevi), 1975
 • Two Migratory Movements in the Eurasian Steppe in the 9th-11th Centuries. (Conference Paper in Proceedings: Proceedings of the 26th International Congress of Orientalists, New Delhi 1964, Vol. 2)
 • The Decline of the Empire of the Oghuz Yabghu (Journal Article in Annals of the Ukrainian Academy of Arts and Sciences in the United States), 1952.
 • Пріцак, Омелян. Походження Русі. Стародавні скандинавські джерела (крім ісландських саг).[переклад з англійської О. Буценка та Ю. Олійника]  — Т. І. — К.: Обереги, 1997. — 1080 с.
 • Пріцак, Омелян Походження Русі. Стародавні скандинавські саги і Стара Скандинавія. — т. II. — К.: Обереги, 2003 — 1304 с.

Статті[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

 1. Віталій Абліцов. Галактика „Україна“. Українська діаспора: видатні постаті. — К.: КИТ, 2007. — 436 с.
 2. Максим Кирчанів. Орієнт в українській інтелектуальній традиції ХХ століття / М. Кирчанів // Omeljan Pritsak Armağani. A Tribute to Omeljan Pritsak / eds. M. Alpargu, Y. Öztürk. — Sakarya, 2007. — C. 747—765.
 3. Сидорчук Т. М. Меморіальний кабінет-бібліотека Омеляна Пріцака / Таїса Сидорчук // Пам'ятки України. — 2014. — № 11. — С. 68–75.
 4. Сидорчук Т. М. Архів Омеляна Йосиповича Пріцака / Т. М. Сидорчук // Бібліотечний вісник. — 2012. — № 6. — С. 32.
 5. Сидорчук Т. М. Омелян Пріцак, Нобелівський комітет з літератури Шведської академії та українські письменники: до питання співпраці та взаємин / Таїса Сидорчук // Загартована історією: ювілейний збірник на пошану проф. Надії Іванівни Миронець з нагоди 80-ліття від дня народження / П. С. Сохань (гол. ред. кол.); НАН України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського. — К., 2013. — С. 237—248
 6. Спадщина Омеляна Пріцака і сучасні гуманітарні науки : матеріали міжнар. наук. конф., 28-30 трав. 2008 р. / Нац. ун-т "Києво-Могилян. Акад." ; [упоряд. О. І. Галенко ; редкол.: О. І. Галенко, В. В. Лучик, В. Ф. Резаненко та ін.]. – Київ : ТОВ "Вид-во Аратта", 2009. – 328 с. – Бібліогр. в кінці розділів. – ISBN 978-966-8475-40-5
 7. Пріцак О. Й. Мій шлях історика / Пріцак О. // Пріцак О. Історіософія та історіографія Михайла Грушевського. — К.; Кембридж: [б. в., 1991. — С. 62–78]
 8. Русанівський В. М. Пріцак Омелян Йосипович // Українська мова : енциклопедія. — К. : Українська енциклопедія, 2000. — ISBN 966-7492-07-9. — С. 495.

Посилання[ред.ред. код]