Розсікаючий остеохондрит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Розсікаючий остеохондрит (хвороба Кеніга) - відділення невеликої ділянки хряща від прилеглої кістки зі зміщенням його в порожнину суглоба. Вперше описано німецьким хірургом Францом Кенігом в 1888р.[1] Дане захворювання характеризується обмеженим субхондральним некрозом суглобової поверхні кістки. Цей процес найчастіше з'являється на стегновій кістці колінного суглоба, але іноді зачіпає й інші суглоби такі як, гомілковостопний і тазостегновий.

Етіологія[ред.ред. код]

Причина виникнення захворювання до кінця не зрозуміла. Зазвичай захворювання виникає у чоловіків у віці від 15 до 35 років. Вважається, що виникнення даного захворювання зумовлено генетичними причинами, але пусковим механізмом є травма, в результаті якої закупорюються судини, що живлять ділянку кістки, яка згодом відмирає.

Симптоми[ред.ред. код]

На початковій стадії захворювання можуть виникати відчуття дискомфорту в суглобі і незначний біль. На рентгенологічних знімках ніяких змін, як правило, немає. Основні ознаки захворювання можна визначити на ЯМРТ - значний внутрішньокістковий «набряк» ураженої ділянки кістки. Згодом виникає відповідна реакція суглоба у вигляді синовіту (набряк суглоба) і посилення больових відчуттів. Далі відмерла ділянка виростків «відвалюється» від стегнової кістки з утворенням хондромного тіла (суглобової миші). Часто внутрішньосуглобове тіло блокує суглоб, потрапляючи між суглобових поверхонь, тим самим додатково пошкоджуючи їх.

Лікування[ред.ред. код]

На першій стадії можливе консервативне лікування. Якщо позитивної динаміки не відзначається, то пацієнту проводиться оперативне лікування - артроскопічна тунелізація пошкодженої ділянки під артроскопічним контролем і рентгенівським моніторингом. Одночасно з порожнини суглоба видаляються хондромні тіла («мишки»). У більш запущеній стадії захворювання з утворенням ділянки некрозу єдиним способом, що дозволяє радикально змінити ситуацію, є заміщення ушкодженої кістки з хрящем шляхом мозаїчної хондропластики.Суть операції полягає в переміщенні циліндричних ділянок здорового хряща і кістки з не навантажуючої поверхні суглоба в зону дефекту.

Нещодавно російськими медиками було розроблено новий спосіб лікування хвороби Кеніга: артроскопічно виконують тунелізацію ураженої ділянки кістки, потім туди вводять рідину, яка твердне в організмі і сприяє регенерації кісткової і хрящової тканини.[1]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Розсікаючий остехондрит-портал "Знаймо"

Джерела[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]