Гострий гастрит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гострий гастрит
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 K29.1

Гострий гастрит — це захворювання шлунка, один із двох видів гастриту. Гострий гастрит — гостре запалення шлунка, спричинене внутрішніми подразниками.

Гострий гастрит проявляється після попадання туди небезпечних подразнюючих хімічних речовин та вживання в цей час неякісної їжі. Часто трапляються випадки, коли гострий гастрит розвивається на фоні інших інфекційних хвороб, пов'язаних із порушеним обміном речовин.

Гастрит – запалення слизової оболонки шлунка. Гастрит виникає в результаті поганого харчуванні, і невмілому вживані алкогольних напоїв.

Гастрит ділиться на декілька форм:

 • хронічний гастрит,
 • гострий гастрит,
 • гігантський гіпертрофічний гастрит,
 • ерозивний і поліпозний гастрит,

У свою чергу, гострий гастрит ділиться на:

 • простий (запалюється тільки поверхня слизуватої оболонки шлунку)
 • корозивний (крім поверхні слизуватої оболонки шлунку, запалюється також більш глибокий шар, внаслідок чого утворяться ерозія, некроз і геморрагія)
 • флегмонозний (запалення слизуватої шлунка супроводжується виділенням гною).

Також гастрит розрізняють по ступені секреторних відхилень. Він може проходити з підвищеною або зниженою кислотністю.

На розвиток гастриту впливає поганий стан зубів. Карієс сприяє проникненню інфекції в шлунок, що створює сприятливе середовище для розвитку різних кишкових інфекцій. Тому, щоб уникнути захворювання гастриту вам потрібно звернутися до стоматолога.

Ще одна класифікація гастриту містить у собі поверхневий гастрит, гастрит зі зміною слизуватої оболонки, з поразкою залоз без атрофії і атрофічний.

По області поширення виділяють:

 • антральний
 • хронічний
 • ізольований хронічний гастрит.

Також гастрит може бути первинним і вторинним.

В 10% випадків гастрит є причиною виникнення раку шлунка.

Основними ускладненнями після гастриту можуть бути утворення фляків на слизуватої шлунка, перитоніт, рухова недостатність шлунка, гострий медіастинит, дисфагія, мікрогастрія і т.д. У деяких випадках при гастриті можливий летальний результат.

Процеси, що відбуваються під час захворювання[ред. | ред. код]

Роздратований шлунок починає із працею переварювати грубу їжу, що ще більше підсилює його запалення. Занадто холодна або гаряча їжа також сприяє розвитку запального процесу. Щоб не захворіти слід уникати фаст-фудів і напів фабрикатів — це не корисна їжа для вашого шлунку.

При гастриті слизова оболонка шлунка може повністю відновитися не раніше, ніж через 15-20 днів. При лікуванні слід вживати рослинні продукти які містять клейковину і уникати гострої і їжі з високою кислотністю. Категорично забороняється алкоголь.

Але при вживанні алкогольних напоїв найчастіше виникає простий або коррозивний гастрит. Після потрапляння в шлунок спиртного розвиваються дистрофія і некробіотичні ушкодження поверхневого шару слизуватої. При хронічному гастриті порушується робота шлунка, пов’язана з його моторною, секреторною і іншою функціями. Це у свою чергу приводить до дистрофічних і запальних змін поверхневого епітелію, а також гальмує процес регенерації.

Запальний процес у шлунку відбувається дуже швидко, він може початися вже через 2-4 години після потрапляння алкоголю в шлунок. Основними симптомами є почуття важкості в животі, нудота, блювота, метеоризм, понос, втрата апетиту, частішання пульсу, підвищення температури тіла, зміна кольорів шкіри і слизуватих (бліднуть), неприємний присмак у роті, підвищене слиновиділення, світлий наліт язика і збільшення кількості лейкоцитів у крові.

Такий стан може тривати 2-6 днів. Після цього починається зворотний процес: кислотність поступово знижується, слизиста оболонка червоніє, може відбутися крововилив. При утворенні виразок людина відчуває печію і біль у роті, шлунку і стравоході. Кілька разів у день може бути блювання з домішками жовчі, крові і слизу.

Джерела[ред. | ред. код]

 • Секрети світу! » Гастрит.Запалення слизуватої оболонки шлунка.