Кольпіт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кольпіт або вагініт (від грец. κόλπος і лат. vagina — «піхва») — запальне захворювання жіночих статевих органів. Запалення слизової оболонки піхви. Чинники, що сприяють кольпіту — загальні хронічні захворювання, порушення функції яєчників, недотримання правил особистої гігієни в побуті і на виробництві. Виникненню кольпітів сприяють запальні захворювання внутрішніх статевих органів або травми піхви (механічні, хімічні, термічні), опущення стінок піхви, нераціональне використання антибіотиків, гострі інфекційні захворювання (дифтерія, скарлатина, кір і так далі).

Збудниками запального процесу слизової оболонки піхви є хвороботворні мікроби: стафілококи (рідше стрептококи), кишкова паличка, протей, тріхомонади, мікоплазми, гонококи та інші. Для уточнення причини кольпіту обов'язкові дослідження бактеріоскопії і бактеріологічного відокремлюваного з піхви (мазок).

Загальні ознаки[ред. | ред. код]

Загальні ознаки: рясні гнійні або слизово-гнійні виділення з піхви, відчуття важкості внизу живота. Інтенсивність клінічних проявів залежить від збудника захворювання, стану захисних сил організму, віку хворого. Наприклад, рясні гнійні, піняві виділення з піхви, що супроводяться свербінням та печінням вульви, характерні для тріхомонадного колькпіта. При мікотичному (грибковому) кольпіті виділення білого кольору, сирнисті, наголошується свербіння і паління в піхві. Описані симптоми характерніші для жінок. У дівчаток запалення слизової оболонки піхви, як правило, супроводиться запаленням зовнішніх статевих органів — вульвітом, тому в цих випадках застосовується термін вульвовагініт. Розвитку бактерійного вульвовагініту сприяють загальні хронічні захворювання. Вульвовагиніти бактерійної природи частіше супроводяться мізерними виділеннями. Рясні, інколи з домішкою крові виділення, характерні для захворювання, викликаного попаданням чужорідного тіла в піхві. При появі у дівчаток виділень з піхви необхідно звернутися до лікарки — дитячого гінеколога.

У жінок літнього віку кольпіт виникає на тлі змін, пов'язаних із згасанням функції яєчників; слизова оболонка піхви у них тонка, атрофічна, легко травмується, і при попаданні гноєрідних мікроорганізмів запалюється. Це так звані старечий, або сенільний, кольпіт. При появі гнійних виділень, особливо з домішкою крові, слід терміново звернутися до гінеколога, пам'ятаючи про те, що це може бути ознакою і серйознішого захворювання.

Лікування[ред. | ред. код]

Лікування кольпіту визначається причиною, що викликала його. Призначаються системні (Офор, Тифлокс та ін.) та місцеві антибіотики (Неотризол та ін.) Своєчасно почате лікування дає хороший ефект і дозволяє попередити ускладнення, що часто виникають при тривало протікаючих кольпітах, особливо у літніх жінок і дівчаток.

Література[ред. | ред. код]

  • Людина. / Навч. посібник з анатомії та фізіології. — Львів : 2002. — 240 с.