Кольпіт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кольпіт
Спеціальність урологія
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 N76.0 і N76.1
DiseasesDB 14017
MeSH D014627 і D014627
CMNS: Vaginitis у Вікісховищі

Кольпі́т або вагіні́т (лат. colpitis, vaginitis; від грец. κόλπος і лат. vagina — «піхва») — запальне захворювання слизової оболонки піхви. Чинники, що сприяють кольпіту — загальні хронічні захворювання, порушення функції яєчників, недотримання правил особистої гігієни в побуті і на виробництві. Виникненню кольпітів сприяють запальні захворювання внутрішніх статевих органів або травми піхви (механічні, хімічні, термічні), опущення стінок піхви, нераціональне використання антибіотиків.

Збудниками запального процесу слизової оболонки піхви є патогенні мікроорганізми: стафілококи (рідше стрептококи), кишкова паличка, протей, трихомонади, мікоплазми, гонококи та інші. Для уточнення причини кольпіту обов'язкові дослідження вмісту з піхви — за допомогою мікроскопії досліджується мазок. Також проводиться бактеріологічний посів вмісту на поживні середовища.

Загальні ознаки[ред. | ред. код]

Основні прояви: рясні гнійні або слизово-гнійні виділення з піхви, відчуття важкості внизу живота. Інтенсивність клінічних проявів залежить від збудника захворювання, стану захисних сил організму, віку хворої. Наприклад, рясні гнійні, піняві виділення з піхви, що супроводяться свербінням та печінням вульви, характерні для трихомонадного кольпіту. При мікотичному (грибковому) кольпіті виділення білого кольору, за консистенцією і виглядом нагадують м'який сир, наявне свербіння і печіння в піхві. Описані симптоми характерніші для жінок.

У дівчат запалення слизової оболонки піхви, як правило, супроводиться запаленням зовнішніх статевих органів — вульвітом, тому в цих випадках застосовується термін «вульвовагініт». Розвитку бактерійного вульвовагініту сприяють загальні хронічні захворювання. Вульвовагиніти бактерійної природи частіше супроводжуються мізерними виділеннями. Рясні, інколи з домішкою крові виділення, характерні для захворювання, яке спричинює попадання чужорідного тіла в піхву. При появі у дівчат виділень з піхви необхідно звернутися до лікаря — дитячого гінеколога.

У жінок літнього віку кольпіт виникає на тлі змін, пов'язаних із згасанням функції яєчників; слизова оболонка піхви у них тонка, атрофічна, легко травмується, і при попаданні гноєрідних мікроорганізмів легко запалюється. Це так званий старечий, або сенільний, кольпіт. При появі гнійних виділень, особливо з домішкою крові, слід терміново звернутися до гінеколога, пам'ятаючи про те, що це може бути ознакою і серйознішого захворювання.

Лікування[ред. | ред. код]

Лікування кольпіту визначається причиною, що спричинила його. Призначаються антибіотики місцево у свічках, або іноді системно. Своєчасно почате лікування дає хороший ефект і дозволяє попередити ускладнення, що часто виникають при кольпітах, що перебігають тривало, особливо у літніх жінок і дівчат.

Література[ред. | ред. код]

  • Людина. / Навч. посібник з анатомії та фізіології. — Львів: 2002. — 240 с.