Русофони

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Історичний розподіл, Енциклопедія Брокгауза-Ефрона (1890—1907). До українізації в 1920-х звичайною справою з ідеологічних міркувань було називати росіянами усіх східних слов'ян (білорусів та українців)
Російська мова в Естонії
Російська мова в Україні, за переписом 2001 року
Russophone.png
RussianLanguageMap.png

Російськомовні (англ. Russophone) — люди, що використовують російську мову як основну.

Термін[ред. | ред. код]

Цей термін також використовується в вужчому значенні — для позначення людей, чия культура пов'язана з російською мовою, незалежно від етнічної чи територіальної приналежності. Серед російськомовного населення багато українців, білорусів, татар, євреїв, вірмен, казахів, а також нащадків від змішаних шлюбів росіян (або російськомовних) з латвійцями, литовцями, українцями, казахами та іншими.

Поширення[ред. | ред. код]

Найбільшою російськомовною країною є Росія — країна, де слов'янська колонізація сприяла великій асиміляції місцевих тюркських, фіно-угорських та інших народів, які згодом стали вважати набуту російську мову своєю.

У багатьох довколишніх країнах, що входили раніше до складу Російської імперії та СРСР, де проходила активна, інколи навіть насильницька, русифікація, є значні російськомовні спільноти.

У Білорусі, Казахстані, Киргизстані російська мова є другою державною або офіційною, що призводить до утисків місцевих національних мов, призводить до їх витіснення з життя місцевих народів.

В Україні, Молдові, Естонії та Латвії деяка частина населення — російськомовні. В Ізраїлі російська мова є четвертою за значимістю після державного івриту та арабської, а також англійської. Російськомовні іммігрантські громади існують в різних частинах США, Канади, КНР, Німеччини, Греції.

Загальна кількість російськомовних в усьому світі за оцінкою 1999 — близько 167 млн[1], ще близько 110 млн людей володіють російською мовою як другою.

Роль російської мови як інструменту імперської пропаганди[ред. | ред. код]

Російська імперська еліта, яка просуває ідею російського світу, з ідеологічних мотивів стверджує, що на пострадянському просторі відзначається так звана дискримінація російськомовного населення, наприклад, в Естонії[2][3] та Латвії[4].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]