Соціалістична народна партія (Данія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Соціалістична народна партія

дан. Socialistisk Folkeparti
Країна Flag of Denmark.svg Данія
Голова партії Віллі Сьовндаль
Засновник Aksel Larsend
Дата заснування 15 лютого 1959
Штаб-квартира Копенгаген
Ідеологія демократичний соціалізм
зелена політика
Молодіжна організація Youth of the Socialist People's Partyd
Членство в міжнародних організаціях Північний альянс зелених і лівих
Європейська партія зелених
Зелені — Європейський вільний альянс
Кількість членів  9 280 (2014)
Офіційний сайт sf.dk

Соціалістична народна партія (дан. Socialistisk Folkeparti) — ліва партія у Данії, заснована 15 лютого 1959 виключеними з Компартії помірними на чолі з колишнім головою ККД (і агентом ЦРУ) Акселем Ларсеном.

СНП була піонером скандинавського «народного соціалізму», що шукав серединний шлях між прорадянськими комуністами і прозахідними соціал-демократами. На виборах 1966 досягла піку популярності (10,9% голосів) завдяки непарламентській роботі у русі за мир і проти ядерної енергетики, але розтратила свою популярність через участь у коаліції з соціал-демократами, які підтримували антиробітничі заходи. У 1967 році її залишила значна частина активу, яка створила нову марксистську партію «Ліві соціалісти». СНП відновила свій вплив у 1980-х роках, але незабаром знайшла більш радикального конкурента на лівому фланзі в особі Червоно-зеленої коаліції, що включає «Лівих соціалістів», Компартію і Соціалістичну робітничу партію.

Голова з 2005 року — Віллі Сьовндаль. До керівництва СНП входить також Оле Сон (нині міністр торгівлі і росту), з 1987 по 1991 рік очолював Компартію. У 2007 року нараховувала понад 10 тисяч членів, на парламентських виборах отримала 13,0% голосів і 23 місця з 179. Має 1 депутата у Європарламенті скликання 2004 року. Підтримувала ряд лівоцентристських урядів.

На парламентських виборах 15 вересня 2011 партія отримала 326 192 (9,2%) голосів і 16 місць у Фолькетінгу. Тим не менш, завдяки успішним для лівоцентристської коаліції у цілому виборам СНП опинилася у складі правлячої коаліції Гелле Торнінг-Шмітт.

Молодіжна організація — Молодь соціалістичної народної партії (Socialistisk Folkepartis Ungdom, SFU).

Посилання[ред. | ред. код]