Народна партія — ліберали

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Народна партія — ліберали

швед. Folkpartiet liberalerna
Країна Flag of Sweden.svg Швеція
Голова партії Ян Б'єрклунд
Дата заснування 5 серпня 1934
Штаб-квартира Стокгольм
Ідеологія правоцентризм
лібералізм
Союзники та блоки Альянс за Швецію
Членство в міжнародних організаціях Ліберальний інтернаціонал
Альянс лібералів і демократів за Європу
Офіційний сайт www.liberalerna.se

Народна партія — ліберали (швед. Folkpartiet liberalerna) — шведська ліберальна політична партія. Заснована в 1934 році, вважає себе наступницею партії «Frisinnade Landsföreningen», заснованої в 1902. Входить до право-центристської коаліції «Альянс за Швецію». У 1978 партія сформувала проіснувавший близько року уряд меншості, очолюваний тодішнім лідером партії Улою Ульстеном. Боролася проти дискримінації жінок. З 1990 і 25 років потому партія називалася Folkpartiet liberalerna, у 2015 було вирішено це спростити, відтоді партія називається Liberalerna (зі швед. ліберали)[1]

У 1944—1967 роках лідером партії був видатний економіст Бертіль Олін, в 1977 році удостоєний Нобелівської премії з економіки.

Виступала за вступ Швеції в Європейський союз (що і відбулося в 1995 році), виступає за розширення ЄС та посилення євроінтеграції. Після закінчення «холодної війни» почала підтримувати вступ Швеції в НАТО.

На виборах до Риксдагу 17 вересня 2006 набрала 418 395 (7,54 %) голосів і отримала 28 місць з 349, зайнявши 4-е місце. За підсумками парламентських виборів 2010 року партія отримала 407 816 (7,1 %) голоси і 24 депутатських місця. На виборах 2018 року набрала %% голосів і отримала 19 місць в парламенті внаслідок чого стала сьомою по величині парламентською партією (19 місць з 349-ти).

Входила до уряду Райнфельдта з 2006 по 2014 роки, є членом Альянсу. Лібералів з 2007 року очолює Ян Бйорклунд[2], його керівництво все частіше критикують в партії.

Організаційна структура[ред. | ред. код]

Партія складається з ленних федерацій (länsförbund), лені федерації з місцевих об'єднань (lokal förening).

Вищий орган — національна конференція (landsmöte), між національними конференціями — партійний рада (partiråd), між партійними радами — партійне правління (partistyrelse), вища посадова особа — партійний голова (partiordförande).

Ленні федерації[ред. | ред. код]

Ленні федерації відповідають ленам.

Вищий орган ленної федерації — конференція ленної федерації (länsförbundsmöte), між конференціями ленної федерації — правління ленної федерації (länsförbundsstyrelse), найвища посадова особа ленно федерації — голова ленної федерації (länsförbundsordförande).

Місцеві об'єднання[ред. | ред. код]

Місцеві об'єднання відповідають комунам, містам або групам комун.

Вищий орган місцевого об'єднання — загальні збори об'єднання (föreningsmedlemsmöte), між загальними зборами місцевого об'єднання — правління об'єднання (föreningstyrelse), найвища посадова особа місцевого об'єднання — голова об'єднання (föreningsordförande).

Союз ліберальної молоді[ред. | ред. код]

Молодіжна організація партії — Союз ліберальної молоді.

Вищий орган — конгрес (kongressen), між конгресами — союзне правління (förbundsstyrelsen), вища посадова особа — союзний голова (förbundsordföranden).

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Letar du efter information om Liberalerna till ditt skolarbete?. Liberalerna (sv-SE). Процитовано 2019-06-22. 
  2. Jan Björklund. Liberalerna (sv-SE). Процитовано 2019-06-22.