Австрійська партія свободи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Австрійська партія свободи
Freiheitliche Partei Österreichs
логотип
Голова партії:Гайнц-Крістіан Штрахе
Штаб-квартира:Відень
Дата заснування:7 квітня 1956
Ідеологія:Націонал-консерватизм, євроскептицизм, популізм
Інтернет-сторінка:www.fpoe.at
Зміна рівня підтримки партії на виборах до Парламенту

«Австрі́йська па́ртія свобо́ди», «АПС» (нім. Freiheitliche Partei Österreichs, FPÖ) — ультраправа націоналістична політична партія Австрії, відкрито проросійська та пропутінська партія Австрії. Партія є третьою за величиною політичною силою в Австрії після двох найбільших: лівої Соціал-демократичної та помірковано консервативної Австрійської Народної Партії. Її теперішнім лідером є Гайнц-Крістіан Штрахе. З грудня 2017 АПС разом з Народною партією Австрії є членом урядової коаліції.

Австрійська Партія Свободи представлена у нижній палаті Парламенту, а також у 7 з 9 земельних парламентів і в багатьох радах місцевого рівня. Бачить свої корені у ідеалах Свободи Революції 1848 року, і визначає себе як представника «третьго табору». Довгий час лідером партії був відомий політик Йорг Хайдер. Під час його головування, партія вперше в своїй історії вийшла на друге місце на загальнонаціональних виборах у 1999 році. У 2005 Йорг Хайдер вийшов із АПС і заснував нову політичну силу — Спілку за майбутнє Австрії (нім. Bündnis Zukunft Österreich)

Історія[ред. | ред. код]

Створення партії[ред. | ред. код]

Попередником партії був так званий «Союз Незалежних», що був об'єднанням груп з різними інтересами. Поряд з багатьма колишніми націонал-соціалістами котрі 1945 році на перших виборах виборах до Національрат не мали виборчого права, у ній також представлені колишні так звані «великонімці», колишні ладбюндлери і молодша генерація війни. Вони намагалися створити «3 табір» поруч з 2 великими партіями — соціал-демократичною (SPÖ) і Християнсько-соціальною. (ÖVP) Спочатку мали місце безперервні суперечки щодо ідеологічного спрямування та розколи, допоки експеримент незалежного руху як «не партії», зазнав поразки. У 1957 році на базі «Союзу Незалежних» і була створена Австрійська Партія Свободи.

Прихід до влади в партії Йорґа Гайдера[ред. | ред. код]

У 1986 році за підтримки крайньо правого крила партії лідером АПС став Йорґ Гайдер (нім. Jörg Haider). Від 1970 року Гайдер очолював молодіжне крило партії. Він був депутатом австрійського парламенту від Каринтії, де він завоював популярність своїми виступами проти мовних привілеїв для словенської меншини. Після його приходу підтримка АПС на виборах до парламенту зростала, і у 1999 році партія вперше за свою історію вийшла на друге місце, набравши 26,9% й обігнавши на 400 голосів Австрійську Народну партію.

Участь в уряді 1999[ред. | ред. код]

Після сенсаційної перемоги на виборах 1999 року Австрійська Партія Свободи разом з Австрійською Народною Партією сформували уряд, який очолив лідер АНП Вольфганг Шюссель. Це викликало хвилю критики у інших європейських країнах, бо існувало неписане правило, що забороняло створювати коаліції з ультраправими партіями.

Урядова коаліція 2017[ред. | ред. код]

Після перемоги Народної партії Австрії на чолі з Себастьяном Курцем на виборах 2017, увійшла до коаліції з нею як молодший партнер. Згідно до міжпартійної угоди, члени АПС контролюють такі міністерства як оборони та внутрішніх страв.

Співпраця з українськими політичними силами[ред. | ред. код]

До 2014 партія співпрацювала з українською націоналістичною партією — Всеукраїнським об'єднанням «Свобода».[1][2] Зокрема, на запрошення партії, у листопаді 2008 року Відень відвідав лідер ВО «Свобода», Олег Тягнибок. Партії обмінювались досвідом щодо проведення виборчих кампаній, а також обговорювали ідеологічні питання.Після анексії Криму Росією партія стала на бік агресора.

Співпраця з «Єдиною Росією»[ред. | ред. код]

Партія співпрацювала с різного роду російськими суб'ектами як мінімум з 2008 року.[3] У грудні 2016 керівництво партії підписало офіційну угоду про «Кооперацію та співробітництво» з кремлівською партією влади «Єдина Росія».

Виноски[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]