Шведські демократи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шведські демократи

Sverigedemokraterna
Країна Flag of Sweden.svg Швеція
Голова партії Йіммі Окессон
Дата заснування 6 лютого 1988
Штаб-квартира Стокгольм
Ідеологія націоналізм
консерватизм
євроскептицизм
Членство в міжнародних організаціях Європа свободи та демократії
Кількість членів  33 207[1]
Девіз «Захищеність і традиція»
Офіційний сайт www.sd.se

Шведські демократи (швед. Sverigedemokraterna) — шведська правоконсервативна політична партія, заснована 6 лютого 1988 року. Шведські демократи — партія, яка бажає обмежити неєвропейське переселення на територію Швеції. Головою партії з 2005 року є Йіммі Окессон (швед. Jimmie Åkesson).

Ідеологія[ред. | ред. код]

Внутрішня політика[ред. | ред. код]

Шведські демократи відносять ліберальну міграційну політику, ісламізацію, глобалізацію і наддержавність (ЄС) до найбільших загроз Швеції. Партія виступає за[2]:

 • збереження справжніх шведських традицій і посилення моралі в суспільстві,
 • соціальну рівність,
 • зниження податків для пенсіонерів та екологічну свідомість,
 • збільшення фінансової підтримки шведської культури, що знаходиться, на їхню думку, через загрози з-за кордону, і захист прав тварин.

Партія відстоює протестантську етику і традиційний сімейний уклад і виступає проти усиновлення дітей одностатевими парами і самотніми людьми, що в даний момент дозволяється шведськими законами. Шведські демократи називають свою ідеологію націоналістичною і соціально-консервативною.

Шведські демократи виступають за проведення «відповідальної» імміграційної політики, суттєве скорочення кількості біженців, прийнятих країною, і обмеження можливостей в'їзду в Швецію родичів іммігрантів, що вже знаходяться в ній. Партія наполягає на посиленні покарань за злочини, створення публічного реєстру осіб, засуджених за педофілію, поліпшення майнового становища пенсіонерів. Шведські демократи виступають також проти прийняття біженців з Близького Сходу і Африки, які масово тікають до Європи від наслідків громадянської війни в Сирії і терактів ІДІЛ. Особливо злісних порушників кордону деякі з членів партії пропонують ліквідувати фізично як особливо небезпечних злочинців.[3]

Зовнішня політика[ред. | ред. код]

У зовнішній політиці Шведські демократи підтримували дії США і коаліції НАТО в Іраку і Афганістані, виступають за нанесення військового удару по ядерних об'єктах Ірану, а також підтримують політику Ізраїлю, оскільки неодноразово виступали із засудженням контактів шведських політиків лівого спрямування з членами палестинських рухів[3]. Однак разом з тим деяка частина Шведських демократів підтримує позицію Росії стосовно збройного конфлікту на Донбасі[4] і виступає проти вступу України в Євросоюз[5]. Її можна протиставити інший, більш консервативній частині шведських правих, які традиційно скептично ставляться до Росії. У 2015 в партії стався внутрішній конфлікт, в ході якого частина проросійськи налаштованих активістів, в основному представників молодіжного крила, на чолі з Вільямом Гані покинула партію, засновуючи партію «Альтернатива для Швеції».

Участь у виборах[ред. | ред. код]

На виборах в 2006 році партія Шведські демократи отримала 2,9% голосів. Результат був недостатній для того, щоб потрапити в Риксдаг, оскільки для цього встановлений 4% -ий бар'єр. Однак на місцевих виборах партія мала досить великий успіх, в зв'язку з чим отримала право бути представленою в місцевих органах управління більш ніж в половині шведських комун (в цілому 282 місця в 145 комунах). Крім того, в 2006 році Шведські демократи отримали 149 891 голос на виборах в обласний уряд (Landstinget), що склало 2,77% від загольної кількості і принесло партії 16 мандатів.

За підсумками парламентських виборів 2010 року партія пройшла до Риксдагу, отримавши 330 110 (5,7%) голосів і 20 депутатських місць[6]. Таким чином, партії вдалося блокувати можливість отримання абсолютної більшості голосів для правлячої правоцентристської коаліції, яка складається з чотирьох партій.

На виборах до Європарламенту в травні 2014 партія набрала 9,7% голосів і провела 2 депутатів, які увійшли до фракції Європа за свободу і демократію.

На парламентських виборах 2014 року партія посіла третє місце, отримавши 12,9% голосів і 49 депутатських місць.

За підсумками парламентських виборів у 2018 році партія знову опинилася на третьому місці з 17,5% голосів і 62 місць в Риксдазі відповідно.

Конфлікти[ред. | ред. код]

У березні 2011 року всередині партії виникла невелика криза: деякі члени партії незадоволені діями своїх депутатів в риксдазі, а також надмірно централізованим керівництвом. Алан Йонссон, голова партії в південній провінції Сконе, вважає, що «партія занадто багато уваги приділяє питанням імміграції та ісламу і мало іншим питанням, наприклад, догляду за людьми похилого віку. Це заважає іміджу партії, яку сприймають, як партію "одного питання" - тобто як противників імміграції в Швеції»[7].

Організаційна структура[ред. | ред. код]

Партія «Шведські демократи» складається з округів (distrikt), округи з комунальних об'єднань (kommunförening), комунальні об'єднання з районних об'єднань (kretsförening).

Вищий орган - ландсдаг (landsdagar), між ландсдагами - партійне правління (partistyrelse).

Округи[ред. | ред. код]

Округи відповідають виборчим округам

Вищий орган округу - окружна річна конференція (distriktsårsmöte), між окружними річними конференціями - окружне правління (distriktsstyrelse),

Комунальні об'єднання[ред. | ред. код]

Комунальні об'єднання відповідають містам і комунам.

Вищий орган комунального об'єднання - річна конференція районного об'єднання (kommunföreningsårsmöte), між річними конференціями районного об'єднання - правління районного об'єднання (kommunföreningsstyrelse).

Районні державні об'єднання[ред. | ред. код]

Районні державні об'єднання відповідають комунальним виборчих округах (kommunala valkrets). Можуть створюватися при наявності достатньої кількості членів "Шведських демократів", що проживають в комунальному виборчому окрузі.

Вищий орган районного об'єднання - річна конференція районного об'єднання (kretsföreningsårsmöte), між річними конференціями районного об'єднання - правління районного об'єднання (kretsföreningsstyrelse).

Шведсько-демократична молодь[ред. | ред. код]

Молодіжна організація - Шведсько-демократична молодь (Sverigedemokratisk Ungdom, SDU). Шведсько-демократична молодь складається з округів (Distrikt), округу з місцевих відділень (Lokalavdelning).

Вищий орган - союзний конгрес (Förbundskongress), між союзними конгресами - союзне правління (Förbundsstyrelse).

Округи Шведсько-демократичної молоді[ред. | ред. код]

Округи Шведсько-демократичної молоді відповідають ленам.

Вищий орган округу - окружна річна конференція (Distriktsårsmöte), між окружними річними конференціями - окружне правління (Distriktsstyrelse).

Місцеві відділення[ред. | ред. код]

Місцеві відділення відповідають містам і комунам. Можуть створюватися при наявності достатньої кількості членів Шведсько-демократичної молоді, що проживають в місті або комуні.

Вищий орган місцевого відділення - річна конференція місцевого відділення (Lokalavdelningsårsmöte), між річними конференціями місцевого відділення - правління місцевого відділення (lokalavdelningsstyrelse).

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Grafik: Medlemsras för partierna – SD går mot strömmen
 2. Vår politik. Sverigedemokraterna (sv-SE). Архів оригіналу за 22 червня 2019. Процитовано 22 червня 2019. 
 3. а б Член партии "Шведские демократы" предложила расстреливать беженцев. www.utro.ru. Архів оригіналу за 22 червня 2019. Процитовано 22 червня 2019. 
 4. Политолог: часть шведских демократов разделяет позицию РФ по Украине. РИА Новости (рос.). 20150308T1632+0300Z. Архів оригіналу за 22 червня 2019. Процитовано 22 червня 2019. 
 5. Шведские демократы против вступления Украины в ЕС. www.severpost.ru. Архів оригіналу за 22 червня 2019. Процитовано 22 червня 2019. 
 6. Правящая коалиция одержала победу на выборах в Швеции. lenta.ru. Архів оригіналу за 14 серпня 2020. Процитовано 22 червня 2019. 
 7. Radio, Sveriges. Внутрипартийная критика "Демократов Швеции" - Radio Sweden Russian. sverigesradio.se (рос.). Архів оригіналу за 22 червня 2019. Процитовано 22 червня 2019.