Кафедра (християнство)
Ка́федра[1] або кате́дра[2][3] (від грец. καθέδρα, лат. cathedra) — у християнстві почесне крісло в храмі, призначене для єпископа.
Синоніми — горі́шнє місце, місце горішнє, місце го́рнє, ви́шнє місце, го́рній престол, заст. го́рнє сідалище[4].
Український термін горішнє місце, як і рос. горнее место (церк.-слов. горнѣе мѣсто) є калькою з грец. ἡ ἄνω καθέδρα — «верхнє сидіння»[5].
Символізм
У переносному значенні кафедра — символ єпископської влади, трон і резиденція владики, символ учительського авторитету єпископа у Католицькій церкві і Православній церкві, в деякому сенсі залишилося таким в Англіканській церкві та в Лютеранській церкві. У християнській літературі як лат. cathedrae Apostolorum вказує на отримане безпосередньо від Апостолів, конотація римської влади зарезервованої для імператора, що пізніше було утвердженим для єпископів після IV століття; а церква, де є єпископська кафедра — встановлений собор.
У багатьох європейських мовах звідси походить слово, що означає «собор» (англ. cathedral, нім. Kathedrale, ісп. catedral та інші). Від цього слова виникла і назва центрального собору єпархії — «кафедральний» храм, або називають «катедральна церква», чи «кафедральний собор»[6][7].
Див. також
Галерея
-
Кафедра в римській базиліці Санта Марія ін Трастевере
-
Єпископська кафедра (базиліка святого Дмитрія)
-
Папська кафедра у Латеранській базиліці
-
Августиніанська кафедра "стілець святого Августина" у Кентерберійському соборі
-
Кафедра митрополита (єпископа) в церкві святого Григорія Палами (Фесалонікі), наслідує грецьку практику
-
Російська православна кафедра у центрі Нефу
-
Всередині святилища Свято-Володимирського скиту (Валаамського монастиря), праворуч кафедра єпископа на високому місці (горішньому місці) з білого мармуру, з мармуровими лавками для священиків
Це незавершена стаття про християнство. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
Примітки
- ↑ Кафедра // Словник української мови : у 20 т. / НАН України, Український мовно-інформаційний фонд. — К. : Наукова думка, 2010—2022.
- ↑ Катедра // Словник української мови : у 20 т. / НАН України, Український мовно-інформаційний фонд. — К. : Наукова думка, 2010—2022.
- ↑ Український правопис (PDF) (українська) . 2018.
- ↑ Горішнє сідалище //Словник церковно-обрядової термінології. — Львів; Свічадо.. 2001.
- ↑ Православний єпископ сидить на «горішньому місці» (катедрі, кафедрі): сайт «Официальная страница архиерейского синода Русской Православной Церкви заграницей» (рос.)
- ↑ Tertullian, «De Praescriptione Haereticorum: XXXVI», Tertullian.org, Accessed January 30, 2010 (лат.)
- ↑ Tertullian, «The Prescription Against Heretics: Chapter 36», Tertulllian.org, Accessed January 30, 2010 (англ.)
Джерела
- Гайдуков Н. Е., Горнее место // Православная энциклопедия. Том XII. — М.: Церковно-научный центр «Православная энциклопедия», 2006 г. — С. 120—122. — 752 с. — 39000 экз. — ISBN 5-89572-017-Х (рос.)
- Трапезников А. Храм, Обряды, Богослужение. — Москва : «Вече», 2007. — ISBN 978-5-9533-2149-5. (рос.)