Координати: 32°47′23″ пн. ш. 35°31′29″ сх. д. / 32.78972° пн. ш. 35.52472° сх. д. / 32.78972; 35.52472

Тиверіада

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тиверіа́да
івр. טְבֶרְיָה
Герб
герб
місто Тиверіада
місто Тиверіада
місто Тиверіада
Основні дані
32°47′23″ пн. ш. 35°31′29″ сх. д. / 32.78972° пн. ш. 35.52472° сх. д. / 32.78972; 35.52472
Країна Ізраїль Ізраїль
Регіон Північний округ, Ізраїль
Столиця для Principality of Galileed, Jund al-Urdunnd і Tiberias Subdistrictd
Засновано 20
Перша згадка 16 рік н.д.
Статус міста місто
Площа 10 км²
Населення 41 300 (євреї 91.3%, інші 8.7%)
Висота НРМ −200 м
Водойма Тиверіадське озеро
Міста-побратими Монпельє, Вормс, Тудела, Аллентаун, Мілвокі, Талса (1989)[1], Грейт-Нек-Плаза, Сент-Пол, Усі, Сен-Рафаель, Кордова, Грейт-Нек[d]
Телефонний код (ISO 3166) +972 4
Часовий пояс UTC+2, літом UTC+3
GeoNames 293322
OSM 11586472 ·R (Кінерет)
Міська влада
Мер міста Shimon Maatukd
Вебсайт www.tiberias.muni.il
Мапа
Мапа
Тиверіа́да. Карта розташування: Ізраїль
Тиверіа́да
Тиверіа́да
Тиверіа́да (Ізраїль)


CMNS: Тиверіа́да у Вікісховищі

Тиверіа́да (Тверія, Табарія) (івр. טְבֶרְיָהT'βeriyah (audio), араб. طبرية‎, Ṭabariyyah, грец. Τιβεριάδα, лат. Tiberias) — місто в Ізраїлі, на південно-західному березі Тиверіадського озера, славиться гарячими джерелами. Сьогодні Тиверіада (Тверія) — це туристичний центр, де стародавні руїни — сусіди сучасних готелів та особняків.

Входить до числа чотирьох святих для євреїв міст: Єрушала́їм (Єрусалим), Хеврон, Тверія (Тиверіада) і Цфат (Сафед)[2]

Історія

За свідченням Йосипа Флавія, місто було засноване Іродом Антипою в 16 році н. е. й назване на честь римського імператора Тиберія. Поруч з заснованим містом у селищі Емаус були теплі джерела. Більшість мешканців — це були галілеяни. У давнину Тверія була одним із головних центрів єврейського вчення, тут протягом тривалого часу існувала знаменита рабинська академія. Після вигнання євреїв з Єрусалиму він став головним духовним центром країни. Згідно Талмуду тут мешкав патріарх Яків. Історично є в коліні Завулон.

Ірод Антипа зробив Тиверіаду своєю резиденцією, для чого побудував тут чудовий палац, храм, амфітеатр і оточив місто стіною. Була ще причина, чому правителі Галілеї любили жити тут: поблизу міста був цілющий гірський струмок. Оскільки навколишня місцевість була покрита старовинними гробницями, які при спорудженні будинків були розриті, євреї вважали місто нечистим, боялися селитися в ньому, і в перший час місто мало язичницький характер. Для євреїв Ірод побудував велику синагогу, в приміщенні якої двома поколіннями пізніше відбувалися бунтівні збори галілеян під час великої війни з Римом.

У Тиверіаду були перевезені разом з урядовою резиденцією архіви провінції; для гарнізону був побудований замок, у арсеналах якого зберігалася зброя для 70 000 чоловік. Протягом наступних 50 років Тиверіада була безперечною столицею Галілеї і, за винятком Кесарії, красивим містом Палестини. Нерон подарував її Агрипі Молодшому, який переніс столицю з Тиверіади в Сепфоріс (Циппорі).

Невідомо, чи бував у Тиверіаді Ісус, Євангеліє про це не згадує; безсумнівно тільки те, що Він був на околиці даного міста і озера. Сама ж Тиверіада згадується в Євангелії двічі (Ів. 6:1, 6:23).

Євреї Тверії не брали участь у повстанні 70 року н.е., після придушення якого більшість єврейського населення Палестини було знищено або вигнано. Після зруйнування Єрусалиму в 70 році й особливо після заснування на місці Єрусалиму Елії Капітоліни єрусалимські євреї у більшості переселяються в Галілею, населяють її міста і засновують там центр єврейства. В результаті Тверія перетворилася на єдине місто Римської імперії, більшість населення якого складали євреї. У Тиверіаді були побудовані 13 синагог. Тиверіадський синедріон стає для євреїв вищою інстанцією в релігійних справах; вища єврейська академія, перенесена з Єрусалиму, робиться центром єврейської вченості. У йешивах Тиверіади були зібрані ті постанови, які утворюють Мішну, головну частину Талмуду. У цю добу в Тверії була записана частина Єрусалимського Талмуду. А в самій Тверії та в окрузі жили єврейські мудреці того часу — танаїм[en] і амораїм[en].

Вид з Тиверіади на Тиверіадське озеро. Засніжена вершина на задньому плані — гора Гермон.

Населення

Населення (чол.) 39,900

Площа

Площа (дун.) 10,000 (10 km²)

Відомі люди

Примітки

  1. https://www.tulsaglobalalliance.org/tiberias-israel-1
  2. Современный Израиль.

Див. також

Гробниця праматерів

Джерела

  • Архимандрит Никифор // «Библейская энциклопедія» (иллюстрированная полная популярная), г. Москва 1891 г., с. 695 (рос.)

Посилання

{{Північний округ (Ізраїль)}}