Rise of Nations

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Rise of Nations

Rise of Nations Coverart.png

Розробник Big Huge Games
Видавець Microsoft Game Studios
Дистриб'ютор Ubisoft
Локалізатор Новий Диск
Частина серії Rise of Nations
Дата випуску 29 травня 2003 року
Версія 02.04.04.2903
Жанр Стратегія в реальному часі з елементами глобальної стратегії
Платформа Microsoft Windows і macOS
Режим гри багатокористувацька гра і одиночна гра
Носій DVD
Керування клавіатура, миша

Rise of Nations (укр. Повстання Націй) — стратегія в реальному часі, розроблена компанією Big Huge Games в 20032004 вийшло продовження — Rise of Nations: Thrones and Patriots). У гру були внесені елементи глобальної стратегії, запозичені, в першу чергу, з Sid Meier's Civilization. Ідеї​​, використані у Rise of Nations, лягли в основу іншої стратегії від Big Huge Games — Rise of Nations: Rise of Legends.

В цілому, Rise of Nations нагадує більшість стратегій в реальному часі: гравець відправляє робітників на збір ресурсів, будує економічні та військові будівлі, досліджує технології, наймає і розвиває армію. У звичний порядок внесено кілька запозичень з серії Civilization, основні з них — міста, національні кордони і чудеса світу.

Ігровий процес[ред.ред. код]

Міста[ред.ред. код]

Міста є ключовими будівлями в грі — в них відбувається набір найманців для добування ресурсів, в них же вони можуть сховатися від ворога і вести по ньому вогонь, тільки в межах міських кордонів можна будувати більшість економічних будівель. Міста розширюють «національні кордони» навколо себе.

Способи пересування[ред.ред. код]

Одна з відмінностей Rise of Nations в тому, що для транспортування юнітів морем, не потрібні транспортні судна. Юніти самі створюють і забирають їх. Також торговельні каравани залишають позаду себе дорогу.

Національні кордони[ред.ред. код]

Національні кордони — область навколо міст і фортів, яка вважається областю гравця, і на якій він може зводити свої будівлі. На нейтральній же території цього робити не можна, а на ворожій діє ефект «виснаження» або «партизанської війни» — саме перебування на ній поступово зменшує кількість «життя» юнітів і будівель. Національні кордони можуть бути розширені шляхом зведення нових міст і фортів, розвитком наявних, дослідженням спеціальних технологій, і зведенням деяких типів чудес світу.

Чудеса світу[ред.ред. код]

Деякі унікальні будівлі—пам'ятки різних країн світу перенесені в гру. Тут вони наділені особливими властивостями, які дають гравцю переваги після їх побудови.

Ресурси[ред.ред. код]

У грі є шість типів ресурсів, п'ять з яких (Їжа, Деревина, Метал, Нафта і Багатство) використовуються головним чином для споруди будівель і наймання юнітів. На відміну від багатьох попередників, в Rise of Nations джерела ресурсів невичерпні — тобто не можна вирубати ліс, зрівняти гору з землею, викачати нафту, виловити рибу в морі чи спустошити ферму. Нафта з'являється в грі тільки з Індустріального століття і нафтоносні ділянки недосяжно для гравців менших рівнів. Шостий ресурс, Знання, використовуються для проведення досліджень в бібліотеці і шахті, споруди двох чудес вищого рівня і зброї останніх епох — ядерних і крилатих ракет.

Така велика кількість видів ресурсів змушує щільно займатися економікою. Також на карті присутні «рідкісні ресурси» — компактні унікальні локації, які дають певні бонуси і невелику кількість звичайних ресурсів, якщо послати до них купця з ринку.

Режими гри[ред.ред. код]

В режимах одиночної і мережевої гри доступно безліч опцій, здатних сильно змінити стиль гри.

Навчання[ред.ред. код]

Кілька історичних сценаріїв гри, супроводжувані текстовими і голосовими підказками, покликані ввести гравця в курс ігрового процесу.

Однокористувацька гра[ред.ред. код]

Битва гравця проти 1-7 комп'ютерних супротивників. Рівень складності задається всім ворогам за раз.

Кампанія[ред.ред. код]

Кампанія в Rise of Nations реалізована дещо інакше, ніж в більшості РТС. Дія відбувається на карті світу, поділеної на провінції, і гравець не проходить заздалегідь написаний розробниками сценарій, а сам вибирає, яку територію захоплювати в черговій місії (спочатку в його розпорядженні тільки одна провінція). Така реалізація кампанії (глобальна карта і тактичні бої в реальному часі) нагадує ігри серії Total War з тією різницею, що основна увага приділена не подіям на глобальній карті, а тактичним місіям.

Багатокористувацька гра[ред.ред. код]

Під Microsoft Windows Rise of Nations використовує сервіс GameSpy для гри на централізованому сервері. Також є можливість грати по локальній мережі.

На Mac OS XRise of Nations використовується GameRanger.

Спільна гра користувачів різних платформ не підтримується.

Будинки[ред.ред. код]

У грі будівлі розділені на 3 відокремлених групи.

Економічні[ред.ред. код]

Місто - основа всього. Має 3 стадії (автоматично покращуються при виконанні умов): Містечко (для щойно заснованих і незабудованих міст; усі міста в I і II століттях), Місто (що має мінімум 6 будівель в межах міської межі, вважаючи і саме місто; починаючи з III століття) і нарешті Велике Місто (що має мінімум 10 будівель в межах міської межі, вважаючи і саме місто; починаючи з VI століття). Виробляє робітників. Кожне місто має кордон, так звану межу міста, тільки в ній можна будувати наступні будівлі:

 • Бібліотека - проводить основні дослідження.
 • Храм - збільшує: кількість очок життя всіх будівель в межах міської межі цього міста, вплив на національні кордони, дальність стрільби самого міста; проводяться дослідження: збільшення видобутку непродовольчих ресурсів для рибалок і купців, підвищення відсотку доходу, залежно від величини підвладної території.
 • Ринок - виробляє каравани і купців, дозволяє купувати і продавати ресурси (починаючи з 2 комерційного дослідження); стабільно приносить в казну +10 Багатства.
 • Ферма - виробляє ресурс Їжа, вимагає 1 працівника. Максимум 5 на місто.
 • Комора - збільшує виробництво їжі на фермах міста, в якому побудований.
 • Лісопилка - збільшує виробництво дерева в таборах лісорубів міста, в якому побудована.
 • Нафтопереробний завод - збільшує видобуток нафти з усіх свердловин нації на третину.

Існує 3 економічні будівлі, які можна будувати будь-де на підконтрольній нації території:

 • Табір лісорубів - будується біля лісів, виробляє ресурс Деревина, вимагає робітників у залежності від розміру лісового масиву;
 • Табір шахтарів - будується біля гір, виробляє ресурс Метал, вимагає робітників у залежності від розміру гори;
 • Нафтова свердловина (на море - нафтова вишка) - будується на нафтоносній ділянці, виробляє ресурс Нафта, вимагає 1 робітника.

Військові[ред.ред. код]

Військові будівлі можна будувати будь-де в межах національних кордонів і на території союзних націй. Наступні будови виробляють військових юнітів і вдосконалюють їх:

 • Казарми - для піхоти;
 • Стайні (починаючи з індустріальної епохи - автозавод) - для кавалерії і бронетехніки;
 • Фабрика облогових знарядь - для артилерії і транспорту постачання;
 • Док - для флоту (виробляє і цивільних юнітів - рибалок);
 • Авіабаза - для авіації;
 • Ракетна шахта - для ядерних і крилатих ракет;
 • Форт (у різні епохи також замок, цитадель, редут) - для генералів і шпигунів. Потужне оборонне укріплення. Впливає на національні кордони.

Невиробничі військові будівлі:

 • Вежа (у різні епохи також фортеця, табір, бункер) - охоронне укріплення, проводить вогонь по перебуваючих поблизу ворогам.
 • Сторожова вежа (починаючи з індустріальної епохи - стаціонарна установка ППО) виявляє «прихованих» юнітів, атакує повітряні цілі.

Чудеса світу[ред.ред. код]

Кожне чудо світу дає своєму власникові специфічні бонуси. Всього в грі існує 14 чудес:

 • Піраміди - збільшують ліміт міст, ліміт на їжу і багатство +50, виробництво їжі на фермах нації;
 • Колос - збільшує ліміт населення, ліміт на деревину і багатство +50, виробництво багатства;
 • Колізей - збільшує вплив на національні кордони +2, виснаження ворога +50%;
 • Теракотова армія - регулярно безкоштовно виробляє одиницю легкої піхоти;
 • Анкгор-Ватт - збільшує ліміт на метал, виробництво металу;
 • Фарфорова вежа - дає можливість отримати ефект від рідкісних ресурсів на території нації, навіть за відсутності купця, а при його наявності збільшує рівень доходу від цього рідкісного ресурсу;
 • Версаль - здешевлює всі дослідження в бібліотеці на 50%, дає можливість обозним вагонам лікувати війська і прискорює швидкість пересування артилерії на третину;
 • Кремль - створює безкоштовну одиницю Шпигун; збільшує ліміт на їжу, дерево і метал +200; збільшує ефект виснаження на 100%;
 • Статуя свободи - зменшує для гравця ефект виснаження на ворожій території, безкоштовно вдосконалює всі наземні і повітряні війська;
 • Тадж-Махал - збільшує кількість «життя» всіх будівель вдвічі, ліміт на багатство;
 • Ейфелева вежа - збільшує видобуток нафти вдвічі, національні кордони +6;
 • Суперколлайдер - дозволяє проводити дослідження миттєво, впливає на ринок: ціна покупки ресурсів ніколи не перевищує 125, ціна продажу завжди не нижче 25;
 • Космічна програма - відкриває всю карту, прибирає «туман війни», дає непідвладність «ядерного ембарго».

На 1 місто можна побудувати тільки 1 Чудо світла і тільки досягнувши відповідної йому епохи (Для єгиптян можлива споруда двох чудес світла на одне місто, також можливість споруди чудес світу відповідної епохи з'являється на епоху раніше). У доповненні Thrones and Patriots додалося ще деяка кількість чудес.

Нації[ред.ред. код]

Всього в грі існує 18 націй:

У доповненні Thrones and Patriots додалося ще 6 націй:

Посилання[ред.ред. код]