Гірчиця чорна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гірчиця чорна
Brassica nigra - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-170.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти (Eudicots)
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Капустоцвіті (Brassicales)
Родина: Капустяні (Brassicaceae)
Рід: Brassica
Вид: Гірчиця чорна
Біноміальна назва
Brassica nigra
L.

Гірчиця чорна (Brassica nigra) — однорічна трав'яниста рослина.

Опис[ред.ред. код]

Рослина досягає висоти 1 м, знизу злегка опушена. Жовті квітки зібрані в пухку кість. Довгий стручок містить кулясті темно-коричневі насіння. Листя на стеблі розташовані по черзі; нижні — черешкові, ліровидні-лопатеві; середні — З пальчатим краєм; верхні — лінійні і здебільшого цілісно-крайні. Цвіте в червні — липні.

Поширення[ред.ред. код]

Поширена гірчиця чорна у середній та південній смугах помірного поясу, частіше у долинах рік. Як бур'ян трапляється на городах, садах, полях, інколи на пустищах і біля житла. В Україні найчастіше росте (у природних умовах — по всій території, крім Карпат та Криму). У деяких місцях введена в культуру.

Застосування в народній медицині[ред.ред. код]

Популярність гірчиці в народній медицині дуже велика. На першому місці стоять гірчичники — від ревматизму, ішіасу та подагри. Гірчичний спирт використовують для втирання при м'язових болях, розтягненнях зв'язок, вивихах і, природно, при ревматизмі. Також досить популярні гірчичні компреси при катарах бронхів. Для дітей їх роблять трохи м'якше, додавши в гірчичну кашку близько 20% свинячого жиру.

Вживання в якості приправи. Дослідження показали, що гірчиця відноситься до найбільш відновлювальний прянощів. Вона чудово сприяє травленню, допомагає засвоювати жирну їжу, а дуже швидко їм переробляється і далі в кишечнику остаточно перетравлюється. У літніх людей гірчиця, стимулюючи травлення, суттєво покращує обмін речовин. Гірчиця оздоровлює. Харчову гірчицю виготовляють за різними рецептами (м'яка, солодка, гостра, пекуча) з гірчичного насіння, яке для утворення гірчично-масляного алліла повинні піддатися ферментативному розщепленню.

Див. також[ред.ред. код]

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]