Цедра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Цедра (від італ. cedro — цитрон) — зовнішня забарвлена шкірка цитрусових плодів, харчовий інгредієнт, який готується шляхом зішкрябування або зрізання шкірки цитрусових, таких як лимон, апельсин, цитрон та лайм. Цедра використовується для додавання аромату у кондитерських та лікеро-горілчаних продуктах.

Зчищування цедри апельсину

З точки зору будови плода, цедра це екзокарпій, зовнішній шар навколоплідника. Зовнішній шар (екзокарпій) та білий середній шар (мезокарпій) разом утворюють шкірку цитрусових плодів. Розміри обох шарів є різними для різних видів цитрусових. Шкірки цитрусових можуть бути використані свіжі, сушені, зацукровані або замариновані в солі.

Отримання[ред.ред. код]

Зняття цедри лайма спеціальним ножем

Для отримання цедри у кулінарії користуються спеціальними ножами для зняття цедри, тертками, кухонними ножами, ножами для очищення овочів. Найефективнішим інструментом є спеціальний ніж для зчищання цедри. Крім того, можна тонко нарізати шкірку ножем та зрізати білу частину чи скористатися терткою.

Біла частина шкірки під цедрою (мезокарпій) є неприємно гіркою, тому її слід уникати, обмежуючи глибину зрізання цедри.

Використання[ред.ред. код]

Цедра часто використовується для додавання аромату різним солодощам, таким як пироги, торти, печиво, пудинги, цукерки та шоколад. Цедру також можна використовувати у приготуванні таких страв як різноманітні мармелади, соуси, сорбети та салати.

Цедра є важливою складовою багатьох страв з рису, також її використовують в деяких м'ясних стравах, наприклад оссобуко по-міланськи.

Цедра є ключовим елементом для виготовлення різноманітних приправ та численних лимонних лікерів, наприклад, таких як лімончелло.

Цедра використовується в деяких коктейлях не тільки для смаку й аромату, а і для прикраси. Для декорування таких коктейлів як мартіні, цедру найчастіше знімають у вигляді довгої спіралі. Для отримання максимального смаку та аромату для глінтвейну цедру просто нарізують ножем.

Комерційне використання[ред.ред. код]

Цедра є джерелом для отримання цитрусових ефірних олій, які відіграють важливу роль ароматизаторів. Лимонна ефірна олія є основним інгредієнтом аромату для виготовлення різноманітних лимонних напоїв, льодяників, желейних цукерок. Ресторани зазвичай використовують велику кількість цедри.

Література[ред.ред. код]

  • Пономарьов П.Х., Донцова І.В., Гірняк Л.І. Товарознавство тропічних і субтропічних фруктів. — Київ: ЦУЛ, 2006. — 184 с. — ISBN 966-364-349-8.