Флюорит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Флюорит
FluoriteValzergueFillonjaune.jpg
Загальні відомості
Клас мінералу Галоїди
Хімічна формула CaF2
Ідентифікація
Колір білий, червоний, зеленувато-блакитний, блакитний, зелений, бурий, фіолетово-блакитний
Сингонія Гранецентрована кубічна ґратка
Спайність досконала
Твердість за шкалою Мооса 4
Блиск скляний
Колір риски Білий колір
Питома вага 3,2
Блакитні кристали флюориту та золотисті — піриту.

Флюори́т або плавиковий шпат (плавець, плавень)  — мінерал, флуорид кальцію CaF2. Назва походить від лат. fluor — течія, через здатність цього легкоплавкого мінералу при додаванні до руд металів знижувати температуру плавлення і додавати шихті текучість.

Загальний опис[ред.ред. код]

Забарвлення буває найрізноманітнішим: найхарактерніша фіолетова і зелена, рідше — блакитна, жовта, рожева, часто перемежаються зелені і фіолетові смуги. Оптичний флюорит безбарвний. Блиск скляний. Просвічує або прозорий, темні різновиди просвічують, рідше непрозорі. Твердість 4, густина 3,2. Крихкий. Спайність досконала по октаедру. Сингонія кубічна. Форма кристалів — куби або октаедри. Характерні двійники проростання. Зазвичай мінерал утворює щільні або зернисті маси, або шестоваті і радіально-променисті агрегати.

Флюорит зустрічається, головним чином, як жильний мінерал в асоціації з кальцитом, баритом, кварцем, а також з сульфідами свинцю, цинку і інших металів, рідше — в пегматитах.

Промислова здобич флюориту ведеться з практично мономінеральних жил. Провідні світові постачальники флюориту — Мексика, Монголія, ПАР, Іспанія, Китай. Родовища флюориту є також у Франції, Німеччині, Великій Британії. Більше половини всього флюориту витрачається в хімічній промисловості для виробництва плавикової кислоти, з якої отримують органічні і неорганічні речовини, що фторують, а також штучний кріоліт для потреб алюмінієвої промисловості. Другий найбільший споживач флюориту — чорна металургія, де він використовується як флюс в плавильних печах.

У 19 столітті у Великій Британії як камінь декоративно-виробу широко застосовувався синювато-фіолетовий і зелений флюорит (Синій Джон, Зелений Джон). Оптичний флюорит в роки Другої світової війни був стратегічною сировиною, необхідною для виготовлення приладів нічного бачення.

Кубічні кристали флюориту, Китай
Октаедричний кристал флюориту

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]