Стоматологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Зуболікування)
Перейти до: навігація, пошук
Стоматологи за роботою

Стоматолóгія (від грец. στοματος — «рот», и λογος — «слово»; англ. dentistry) — розділ медицини, що стосується зубів, ротової порожнини і суміжних структур. Включає діагностику та лікування їх захворювань і відновлення втрачених чи уражених тканин[1].

Лікарі, які практикують лікування зубів, називаються стоматологи. Інші лікарі та обслуговуючий персонал відносяться до стоматологічних асистентів, гігієністів стоматологічних, зубних техніків, а також стоматологічних терапевтів.


Історія стоматології[ред.ред. код]

Цивілізація долини Інду дає свідчення існування стоматології ще в 7000 р. до н. е., що лікувала зуби з використанням дриля.

Шумерський текст від 5000 до н. е. описує «зубного хробака» як причину карієсу зубів. Докази наявності подібних знань є в стародавній Індії, Єгипті, Японії та Китаї. Легенда хробака міститься також в працях Гомера, і, аж до кінця 14-го століття нашої ери хірург Гі де Чілак писав про переконання, що хробаки є причиною карієсу.

Папірус Едвіна Сміта написаний в 17-му століттї до н.е, що містить дані з древніших папірусів, приблизно, 3000 до н. е., описує лікування декількох стоматологічних захворювань. В 18-му столітті до н.е закони Хаммурапі описували видалення зубів як покарання за порушення закону.

Стародавні грецькі вчені Гіппократ і Арістотель писали про стоматологію, у тому числі лікування зруйнованих зубів і захворювань ясен, вилучення зубів щипцями. Деякі кажуть, що перше використання стоматологічного приладів або мостів походить від етрусків вже з 700 до н.е.

Єгиптяни прив'язували замінники зубів золотим дротом. Римський теоретик медицини Авл Корнелій Цельс докладно описав захворюваня порожнини рота, стоматологічні процедури, а також використання наркотичних речовин для знеболювання.

Стоматологія в Україні[ред.ред. код]

З археологічних знахідок під час розкопок Куль-Обської могили біля Керчі і знайденої у ній посудини IV-ІІІ ст. до н. е., на якій зображено, як люди скіфсько-сарматської доби на територіях Північного Причорномор'я надавали допомогу при ушкодженнях зубощелепного апарату[2].

Перші відомості про зуболікування сягають у давнє минуле, проте наукове опрацювання питань стоматології почалося з 18 ст., а перші зуболікарські школи були засновані у першій половині 19 ст. Виділення стоматології в окрему медицинську науку відбулося в кінці 19 — на початку 20 ст.

Наприкінці 19 ст. були відкриті в Україні перші зуболікарські школи: в Одесі (1892), Києві (1897), Харкові (1897) і засновані перші зуболікарські товариства. 1919 у Києві створено Державний Зуболікарський Інститут; 1920 — одонтологічний факультет при Київському, 1921 — при Харківському та кафедра одонтології при Одеському медичному інститутах, 1928 — катедри стоматології при Київському, Харківському, Одеському інститутах вдосконалення лікарів; 1927 засновано Інститут стоматології в Одесі, який діє як установа Міністерства Охорони Здоров'я УРСР.

Стоматологічну допомогу подають в Україні в поліклініках зубні відділи чи кабінети, зуболікарські кабінети як у містах, так і в селах. У 1973 в Україні працювало 10 366 стоматологів і 8 667 зубних лікарів. 1972 в УРСР були два стоматологічні навчальні інститути (Харків і Полтава), три стоматологічні факультети при Київському, Одеському, Львівському медичних інститутах; кафедри стоматології при медичних інститутах та інститутах вдосконалення лікарів і 12 зуболікарських шкіл.

Підрозділи та основні захворювання[ред.ред. код]

Терапевтична стоматологія[ред.ред. код]

Хвороби зубів[ред.ред. код]

Хвороби зубів некаріозного походження
Карієс і його ускладнення

Захворювання слизової оболонки рота[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Пародонтологія[ред.ред. код]

Докладніше: Пародонтологія

Захворювання пародонту[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Хірургічна стоматологія[ред.ред. код]

Захворювання трійчастого нерву[ред.ред. код]

Захворювання слинних залоз[ред.ред. код]

Запальні захворювання хірургічного профілю[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Ортопедична стоматологія[ред.ред. код]

Стоматологія дитячого віку[ред.ред. код]

Ортодонтія[ред.ред. код]

Докладніше: Ортодонтія

Профілактика і гігієна[ред.ред. код]

Методи досліджень в стоматології[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Українсько-англійський ілюстрований медичний словник Дорланда (переклад 30-го, американського видання) У двох томах, Львів, «Наутілус», 2007.-2272с. Том 2 (1024с.) ISBN 966-8574-07-9
  2. Думка М. С. Про медицину скіфів (Історико-медичне дослідження). — Київ, ДержМедВидав УРСР, 1960. — 112с.

Література[ред.ред. код]

  • Кононенко Ю. Г., Рожко М. М. та ін. Клінічний довідник лікаря-стоматолога загального профілю. — Івано-Франківськ, 2011 р., 356 с.
  • Терапевтична стоматологія: підручник для студ. вищ. мед. навч. закладів III—IV рівнів акредитації: у 4 т. / ред. А. В. Борисенко. — К. : Медицина, 2008
  • Терапевтична стоматологія дитячого віку / Л. О. Хоменко [та ін]; ред. Л. О. Хоменко ; Національний медичний ун-т ім. О. О. Богомольця. — К. : Книга плюс, 1999. — 525 с.
  • Стандарти якості надання медичної допомоги: стоматологія: збірник нормативних документів / упоряд. та голов. ред. В. М. Заболотько ; Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення м. Києва, Київський міський науковий інформаційно-аналітичний центр медичної статистики. — К. : МНІАЦ медичної статистики: МВЦ «Медінформ», 2004. — 156 с.
  • Стоматологія надзвичайних ситуацій з курсом військової стоматології: підручник для студ. стомат. ф-тів вищих мед. закл. IV рівня акредитації / Г. П. Рузін [и др.]; ред. Г. П. Рузін. — Видання 2-ге, доопр. і доп. — Вінниця: Нова Книга, 2008. — 264 c.
  • Стоматологія: підруч. для лікарів-інтернів стоматологів ф-тів післядиплом. освіти вищих мед. навч. закл. III—IV рівнів акредитації / ред. М. М. Рожко. — Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2007.
  • Шинування та безпосереднє протезування при захворюваннях пародонта: Навч. посіб. для студ. стомат. ф-тів вищ. мед. навч. закл. / М. Н. Воляк, З. Р. Ожоган, О. І. Бульбак та ін. — Івано-Франківськ: ІФНМУ, 2010. — 104 c.

Посилання[ред.ред. код]