Коломан Галицький

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Коломан
Rex Galiciae et Lodomeriae
Kalman herceg.jpg
Коломан, статуя в університеті Святого Іштвана в Геделлі, Угорщина
Король Галичини та Володимирії
Правління 1215-1219
Коронація 1215
Попередник Андрій II
Наступник Данило Галицький
Інші титули Князь галицький
Біографічні дані
Народження 1208(1208)
Смерть травень 1241
Загреб
Дружина Саломея
Династія Арпади
Батько Андрій II
Мати Гертруда Меранська
Arpad.png
CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

Колома́н (угор. Kálmán; бл. 1208 — 1241) — князь (1214) і титулярний король Галичини та Володимирії (Rex Galiciae et Lodomeriae). Син угорського короля Андрія II, зять князя сандомирського і краківського Лешека I Білого, (1215-1219).

Життєпис[ред.ред. код]

Народився близько 1208 року. Син угорського короля Андраша II.

1210 року в Галичі угорський король Андрій II в союзі з краківським князем Лешком I Білим та волинськими князями посадив на галицький престол Данила Романовича — 9-річного спадкоємця Романа Великого, який загинув у битві під Завихостом у 1205 році, однак галицькі бояри на чолі з Володиславом Кормильчичем вигнали Романовичів разом з їхньою матір'ю-регенткою Єфросинією-Анною. Тоді Андрій II у союзі з Лешком I 1214 року захопив Галич і посадив там свого малолітнього сина Коломана, зарученого незадовго перед тим з трьохлітньою дочкою Лешка — Саломеєю. Західну частину Галицької землі отримав Лешек I Білий. Андрій II звернувся до папи Іннокентія III з проханням доручити естергомському архієпископу Іоанну коронувати Коломана галицькою короною та укріпити його статус унією Галицької православної церкви з католицькою — у 1215 році Коломана коронували.

Незабаром Перемишль і Любачів були відібрані угорцями у поляків, що стало можливою причиною звернення Лешка по допомогу до новгородського князя Мстислава Удатного. Навесні 1215 року Мстислав почав загрожувати княжінню Коломана, про що стривожено повідомляв в листі до папи Інокентія III король Андрій. 1219 року галичани підняли повстання проти угорців і запросили на престол князя Мстислава. 23 травня 1221 року об'єднані сили Данила Романовича і Мстислава Удатного розбили угорські війська під командуванням Коломана біля Галича. Коломан потрапив у полон і був відправлений у Торчеськ. Угорський король Андрій II, щоб визволити сина з полону, мусив розпочати переговори. Мстислав уклав мир з Андрієм II та видав свою доньку Марію заміж за його сина Андрія, відомого на Русі як «королевич Андрій». Повернувшись в Угорщину, Коломан став хорватським та славонським герцогом.

Разом із старшим братом брав участь у битві на річці Шайо з монголами 11 квітня 1241 року. Від отриманих ран помер у Загребі в травні-червні 1241 року.

Сім'я[ред.ред. код]

Дружина — Саломея, донька князя сандомирського і краківського Лешка I Білого. Шлюб — 1214 року[1].

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Попередник
Андрій ІІ
Alex K Halych-Volhynia.svg Король Галичини та Володимирії
1205-1215
Alex K Halych-Volhynia.svg Наступник
Данило Галицький
Попередник
Володислав Кормильчич
Alex K Halych 2.svg Князь галицький
1214-1219
1219-1221
Alex K Halych 2.svg Наступник
Мстислав Удатний