Коломан Галицький

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Коломан
Rex Galiciae et Lodomeriae
Kalman herceg.jpg
Коломан, статуя в університеті Святого Іштвана в Геделлі, Угорщина
Король Галичини та Володимирії
Правління 1215-1219
Коронація 1215
Попередник Андрій II
Наступник Данило I Галицький
Інші титули Князь галицький
Біографічні дані
Дата народження 1208
Дата смерті травень 1241
Загреб
Дружина Саломея
Династія Арпади
Батько Андрій II
Мати Гертруда Меранська
Alex K Halych-Volhynia.svg

Колома́н (угор. Kálmán, близько *1208 - †1241) — син угорського короля Андрія II, зять князя сандомирського і краківського Лешека I Білого, князь (1214) і король Галичини та Володимирії (Rex Galiciae et Lodomeriae) (1215-1219).

Короткий життєпис[ред.ред. код]

1210 року в Галичі угорський король Андрій II в союзі з краківським князем Лешком I Білим та волинськими князями посадив на галицький престол Данила Романовича — 9-річного спадкоємця Романа II Великого, який загинув 1205 року в битві під Завихостом, однак, галицькі бояри на чолі з Володиславом Кормильчичем вигнали Романовичів разом з їхньою матір'ю-регенткою. Тоді Андрій II у союзі з Лешком I 1214 року захопив Галич і посадив там свого малолітнього сина Коломана, зарученого незадовго перед тим з трьохлітньою дочкою Лешка, Соломією. Західну частину Галицької землі отримав Лешек I Білий. Андрій II звернувся до папи Іннокентія III з проханням доручити естергомському архієпископу Іоанну коронувати Коломана галицькою короною та укріпити його статус унією Галицької православної церкви з католицькою. У 1215 році Коломана коронували.

Незабаром Перемишль і Любачів були відібрані угорцями у поляків, що стало можливою причиною звернення Лешка по допомогу до новгородського князя Мстислава II Удатного. Навесні 1215 року Мстислав почав загрожувати княжінню Коломана, про що стривожено повідомляв в листі до папи Інокентія III король Андрій. 1219 року галичани підняли повстання проти угорців і запросили на престол князя Мстислава. 23 травня 1221 року об'єднані сили Данила I Галицького і Мстислава II Удатного розбили угорські війська під командуванням Коломана біля Галича. Коломан потрапив у полон і був відправлений у Торчеськ. Угорський король Андрій II, щоб визволити сина з полону, мусив розпочати переговори. Мстислав уклав мир з Андрієм II та видав свою доньку Марію заміж за його сина Андрія, відомого на Русі як «королевич Андрій». Повернувшись в Угорщину Коломан став хорватським та славонським герцогом.

Разом із старшим братом брав участь у битві на річці Шайо з монголами 11 квітня 1241 року. Від отриманих ран помер у Загребі в травні-червні 1241 року.

Сім'я[ред.ред. код]

Дружина - Саломея, донька князя сандомирського і краківського Лешека I Білого. Шлюб - 1214 року.[1]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Попередник
Андрій II
Alex K Halych-Volhynia.svg Король Галичини та Володимирії
1215-1219
Alex K Halych-Volhynia.svg Наступник
Данило I Галицький
Попередник
Володислав Кормильчич
Alex K Halych 2.svg Князь галицький
1214-1219
1219-1221
Alex K Halych 2.svg Наступник
Мстислав ІІ Удатний