Корейська кухня

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кімчі

Корейська кухня переважно гостра, неможлива без величезної кількості перцю. Корейські страви часто червоні, бо їх щедро приправили гострим перцем. Це можна пояснити тим, що Корея — країна з жарким кліматом, а перець просто допомагає довше зберігатися стравам. Проте корейська національна кухня не завжди була такою. Користуватися перцем почали тільки в XVI столітті, коли він був завезений з Південної Америки. Тоді й сформувалися традиційні способи приготування багатьох страв. Перчена їжа цінувалася дуже високо. Цікаво, що нині поняття «смачний» і «гострий» стали синонімами. Набір спецій корейської кухні не дуже багатий: здебільшого це добре знайомі часник і перець, але корейські кухарі експериментують з пропорціями та поєднаннями, що приводить до розмаїття страв.

У корейської кухні є чимало спільного з двома іншими найвідомішими східними кулінаріями — китайською і японською. Як і китайці, корейці люблять несподівані поєднання продуктів, охоче їдять свинину. Як і японці, вживають багато риби, зокрема, сирої.

Майстерність корейського кухаря полягає головним чином у вмінні поєднати різні спеції і перетворити простеньку страву на кулінарний шедевр. Знаменита морква по-корейськи — зразок такого підходу до приготування їжі.

Традиції[ред. | ред. код]

Корейський стіл

Якщо глянути на традиційно сервірований стіл, складається враження хаосу і безладдя — на ньому безліч паличок, тарілок і чашок. Здається, що єдине їхнє призначення — зайняти порожнє місце. Насправді ж тут існує чіткий порядок, заведений ще багато століть тому. Згідно з ним страви поділяються на основні та другорядні. По кількості другорядних страв (салати, бутерброди) можна визначити, яку подію відзначає корейська сім'я: народження дитини, ювілей дорослого чи просто обід. 12 закусок відповідають так званій імператорській трапезі.

Традиційно корейці їдять паличками, але до кожного обіду подається і ложка, адже в меню корейської кухні багато різноманітних супів. Саме ложка для них є символом життя. Якщо в українській сім'ї є четверо дітей, ми скажемо — четверо ротів, а корейці — четверо ложок. Про померлого в Кореї можуть сказати, що він поклав свою ложку.

Корейці рідко запрошують когось до себе додому, а коли є потреба зібратися і щось відсвяткувати — роблять це у ресторані.

Рис[ред. | ред. код]

Основна страва для корейців — рис!. І досі в Кореї замість «Як справи?» питають: «Ти рис сьогодні їв?». Фактично він виконує на столі таку ж роль, як в Україні хліб. Його подають кожному в окремій піалі, а решту страв розкладають на спільних тарілках. До рису подають багато овочів, як правило квашених і дуже гострих. Їх називають кімчі. Корейці квасять усе, що тільки потрапить їм під руку.

Типові страви[ред. | ред. код]

Пулькогі
  • Корейська морква
  • Хе — рагу з тонких скибочок риби або м'яса
  • Куксу — домашня локшина
  • Чак-чак — десерт із сухого печива, горіхів та меду
  • Кімчі — гострий та пряний салат з квашеної капусти і редьки.
  • Цзо-когі бокум — м'ясо, тушене з грибами
  • Свинина зі шкірочкою
  • Пулькогі — шматочки яловичини, засмажені в спеціальній жаровні, розташованій посеред стола. Перед цим шматочки яловичини вимочують у маринаді з соєвого соусу, кунжутної олії і насіння, часнику, зеленої цибулі та інших приправ. На цю страву запрошують гостей із якоїсь спеціальної нагоди.
  • Якпаб — солодка рисова каша