Сербська кухня

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Засмажене цілком порося

Сербська кухня (серб. Српска кухиња) — це кухня Сербії та Чорногорії. Типова слов'янська кухня з елементами середземноморської — різноманітні м'ясні страви, дари моря, фрукти, овочі.

Закуски[ред. | ред. код]

Трапеза починається невеликою закускою — це може бути кілька скибочок твердокопченої ковбаси, ковбаска або домашня копчена шинка узічкі пршут, а також свіжий солодкий перець, сир, маслини, оливки.

Супи[ред. | ред. код]

Із супів найпопулярніші квасолевий і із квашеної капусти. Вони бувають такими густими, що їх нерідко подають із хлібом як другу страву. При більше урочистому застіллі між окремими змінами подають проміжну гарячу страву — запечений сир качкаваль із татарським соусом — або ризото з молюсками.

Основні страви[ред. | ред. код]

Основні страви — дари моря, різноманітні види риби, баранина.

На друге буває м'ясо, смажене на рожні на деревному вугіллі, наприклад, з баранини дуля чевап або ковбаски з рубаного м'яса — чевапчічі. Для святкових застіль із більшим числом гостей купується цілий баранчик або порося. Ще один спосіб готування — збірні страви в одному горщику: м'ясо молодого ягнятка, свинина або яловичина, тушковані з овочами. На узбережжя або в багатих рибою рік на друге подають різним способом приготовлену рибу — наприклад, запечену в рисі. Овочі й салати звичайно подають окремо. На гарнір іде кукурудзяна каша типу італійської поленти, але може бути й картопля, шинкована кисла капуста рібанац або мал. Страви бувають неабияк приправлені спеціями, особливо червоним перцем і часником. Для смаку в гарячі страви додають цибулю та помідори. Характерна збірна страва, що являє собою тушковані разом м'ясо, рис і овочі, — джювеч. Це страва в різних варіаціях відомо й в інших балканських країнах.

Сир фета

Асортименти сирів у Сербії зводиться головним чином до овечого сиру фета, що тримають у розсолі і який розповсюджений також у Греції й у Болгарії; твердому сиру качкаваль, схожому на італійський пармезан.

Набагато більше різноманітними асортиментами представлені солодощі та борошняні вироби, одні з них укорінилися в країні з часів турецького панування, інші були перейняті від сусідніх Австрії й Італії. Місцеве населення любить гарячі борошняні страви і рулети.

Напої Самогон цукровий[ред. | ред. код]

Напої — виноградна ракія, «Вранац» (червоне вино), «Крстач» (біле вино), пиво «НИК», «Нікшічко».