Щі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Щі
Schi.jpg
Тип Суп
Походження Росія
Необхідні компоненти Квашена капуста, яловичина, картопля, коренеплоди
Схожі страви Борщ, Капусняк, Ботвінья

Щі (рос. щи) — різновид заправного супу, національна російська страва.

Історія[ред. | ред. код]

В «Граматиці малоросійського наріччя» О. Павловського 1818 року слово українське борщ перекладено на російську як щі.

Щі є основною гарячою стравою російської кухні вже довгий час. Мабуть, прообраз сучасних щів виник не раніше IX століття, тобто коли селянами стала вирощуватися капуста[1]. Про велике значення щі в харчуванні росіян говорить і незліченна кількість прислів'їв і приказок, де згадується страва: «Щі да каша — їжа наша», «Це тобі не лаптем щі сьорбати», «Повчи дружину щі варити», крім того страва згадується у російській абсценній лексиці «Щі хоч х.й полощі» тощо. Незважаючи на місцеві відмінності в приготуванні страви і численні її варіції, залишається незмінним принцип приготування: в глиняному (пізніше чавунному) горщику в руській печі, яка дозволяла витримувати м'який температурний режим під час приготування.

Опис страви[ред. | ред. код]

Щі — це заправний багатокомпонентний суп. У повний набір продуктів для щі входять наступні компоненти:

Головний овоч і кислота є обов'язковими для будь-яких щів. Кислуватий смак щів є їхньою головною ознакою, але він може створюватися не тільки капустою (хоча найчастіше щі роблять саме з капустою і кислий смак створюється саме нею і її розсолом). Але кислий смак може бути створений, наприклад, щавелем, розвареними Антонівським яблуками, солоними грибами. Нерідко в щах поєднуються різні кислі продукти. До складу щів наразі входять також і картопля, яка загущує суп, але при цьому її можна вилучити після приготування.

Головним принципом приготування щів є закладка продуктів в суп без попередніх процедур приготування, таких як обсмажування або пасерування (виключаючи квашену капусту, яка тушиться окремо). Закладка сирих продуктів до супа є характерним прийомом російської кухні.

М'ясні щі зазвичай готуються на яловичому бульйоні, при цьому м'ясо відварюється частіше цілим шматком. У західних областях Росії також використовується свинина і домашня птиця, але такі щі нехарактерні для традиційної російської кухні. Також в щі може бути додано трохи шинки.

Пісний щі може бути грибними або повністю овочевими, відомий як «порожні». Існують і рибні щі, але оскільки для їхнього приготування потрібен певне поєднання певних сортів риби при їх роздільній тепловій обробці (за інших поєднань страва є не настільки смачною), вони поширення не отримали.

У будь-якому варіанті щі відрізняє великий набір прянощів, перш за все пряних трав і в меншій мірі класичних прянощів (тільки чорний перець і лавровий лист). Прянощі в щі вносяться принаймні двічі. Поряд з прянощами в суп можуть бути додані додаткові компоненти, що поліпшують смак у вигляді солоних грибів, мочені яблук тощо.

Для забілки щів використовується сметана або сметана, змішана з вершками. Їдять щі, закушуючи житнім хлібом [2]

Різновиди щів ​​[ред. | ред. код]

Вид Особливості
Повні (багаті) Найбільш повний варіант щів з використанням квашеної капусти. Характерно використання білих грибів, як сухих, так і свіжих.
Збірні Бульйон для щів готується з різних видів м'яса і можливо ковбасних виробів. На відміну від звичайного приготування, м'ясо відварюється НЕ великими шматками
Пісні Овочеві щі можливо з додаванням грибів. Існують їх різновиди по головному компоненту (щавель, кропива тощо)
Сірі (розсадні) Головним компонентом супу є молоде капустяне листя, можливо заздалегідь заквашене
рибні Використовується поєднання солоної риби осетрових порід і різної річкової риби
Зелені щі Як правило, щавлеві, як пісні, так і ні.
добові щі Особливий вид щів, характерний не особливостями компонентів, а приготуванням, які передбачають укутування ємності з супом після приготування в щось, що дозволяє зберегти тепло протягом 3-4 годин, і потім виставлення на холод на добу.

Кислі щі[ред. | ред. код]

Докладніше: Кислі щі

Під стійким словосполученням кислі щі найчастіше розуміється не суп, а напій, різновид кваса.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]