Компот

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Компот зі свіжих яблук

Компо́т (фр. Compote від лат. componĕre[1]), також узва́рнапій, виготовлений зі свіжих, сушених, заморожених фруктів та ягід.

«Свіжий» компот[ред. | ред. код]

Компот є традиційним для української кухні (як і для всієї Східної Європи) сезонним напоєм. Свіжі фрукти варять у воді з додаванням цукру. Перед поданням на стіл напій охолоджують. За літньої спеки компот можуть спеціально охолодити в холодильнику, а розливаючи по склянках, додати лід або дольки лимону.

Найпопулярнішим є яблучний компот (з огляду на достигання різних сортів яблук його готують з сер. літа до кін. осені), інші популярні фрукти для компоту (у порядку дозрівання): суниці, черешня, вишня, малина, аґрус, абрикоси, сливи, виноград тощо. Компоти можуть бути як з одного фрукту (ягоди), так і з декількох основних інгредієнтів, а також плодово-ягідними.

Компот, як напій, так і приготовані в компоті фрукти (ягоди) був популярною десертною стравою, поширеною в радянський час в громадському харчуванні.

Компот із сухофруктів і сушених ягід (сушені яблука і груші, родзинки, плоди шипшини, чорнослив тощо) в Україні заведено називати узваром — він був традиційним на зимовому столі українців, служив обов'язковою стравою під час зимового циклу свят (традиційний додаток до куті на Святвечір), і взагалі виконував роль ритуальної страви (наприклад, на поминках).

Компоти з свіжезаморожених фруктів і ягід набули популярності в Україні у 2-й пол. ХХ ст. у зв'язку з винайденням відповідних технологій зберігання їхніх інгредієнтів (в т. ч. і в побутових холодильниках).

Компоти слід варити в широкому емальованому посуді на повільному вогні.[2]

Компотні консерви[ред. | ред. код]

Фруктові, ягідні і плодово-ягідні компоти-консерви — це відповідним чином (існують численні різноманітні рецепти) приготовлені і залиті цукровим сиропом (концентрацією 30-60%) плоди і ягоди (яблука, персики, сливи, черешні, виноград, абрикоси, вишні тощо) в жерстяних (переважно у харчовій промисловості) і скляних банках (здебільшого в побутових умовах), герметично закупорені і стерилізовані.

Зберігання компотних консервів на відносно тривалий час забезпечується стерилізацією.

В банках з компотами плоди повинні займати 2/3 об'єму, а сироп 1/3. Сироп для компотів готують так: в посудину наливають воду, доводять її до кипіння і всипають цукор. Після повного розчинення цукру сироп кип'ятять 2-3 хв і проціджують. Заливають фрукти в банках гарячим сиропом.[3]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ревак Н.Г., Сулим В.Т. Латинська мова (для неспеціальних факультетів) 2-ге вид., виправлене і доповнене. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2006. – 415 с. ISBN 966-96073-2-9
  2. Цвек Д.Я. У будні і свята. — Львів: Каменяр, 1992. — 320с.: іл. ISBN 5-7745-0416-6
  3. Советы по ведению приусадебного хозяйства / Ф.Я. Попович, Б.К. Гапоненко, Н.М. Коваль и др.; Под ред. Ф.Я.Поповича. — Киев : Урожай, 1985.— с.664, ил.