Компот

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Компот
Походження  Республіка Польща і  Росія
Необхідні компоненти вода
Компот зі свіжих яблук

Компо́т (фр. compote від лат. componĕre[1]), узва́р — солодка рідка страва, виготовлена зі свіжих, сушених зварених фруктів та ягід[2][3]

Слово компот прийшло в українську мову в XVIII столітті з фр.  compote.  Першими компоти почали готувати кухарі Франції, досі в магазинах Франції продається compote — плодове пюре.

Компот є традиційним напоєм для країн Східної Європи, України, Вірменії, Білоруси. Компоти вважають найкращими плодово-ягідними консервами. Збереження компотів забезпечується стерилізацією. Більшість компотів готується з використанням цукру, але ця складова не є обов'язковою.  Компоти варять із усіх їстівних фруктів та ягід.

Свіжий компот

[ред. | ред. код]

Компот є традиційним для української кухні (як і для всієї Східної Європи) сезонним напоєм. Свіжі, порізані фрукти варять у воді з додаванням цукру. Перед поданням на стіл напій охолоджують. За літньої спеки компот можуть спеціально охолодити в холодильнику, а розливаючи по склянках, додати лід або скибки лимону.

Найпопулярнішим є яблучний компот (з огляду на достигання різних сортів яблук його готують з сер. літа до кін. осені), інші популярні фрукти для компоту (у порядку дозрівання): суниці, черешня, вишня, малина, аґрус, абрикоси, сливи, виноград, персик, тощо. Компоти можуть бути як з одного фрукту (ягоди), так і з декількох основних інгредієнтів, а також плодово-ягідними.

Компот як напій так і приготовані в компоті фрукти (ягоди) був популярною десертною стравою, поширеною в радянський час у громадському харчуванні.

Узвар

[ред. | ред. код]
Докладніше: Узвар

Компот із сухофруктів і сушених ягід (сушені яблука і груші, родзинки, плоди шипшини тощо) в Україні заведено називати узваром — він був традиційним на зимовому столі українців, служить обов'язковою стравою під час зимового циклу свят (традиційний додаток до куті на Святвечір), і взагалі виконує роль ритуальної страви (наприклад, на поминках).

Компоти зі свіжозаморожених фруктів і ягід набули популярності в Україні у 2-й пол. ХХ ст. у зв'язку з винайденням відповідних технологій зберігання їхніх інгредієнтів (в тому числі і в побутових холодильниках).

Компоти слід варити в широкому емальованому посуді на повільному вогні.[4]

Компотні консерви

[ред. | ред. код]

Фруктові, ягідні і плодово-ягідні компоти-консерви — це відповідним чином (існують численні різноманітні рецепти) приготовлені і залиті цукровим сиропом (концентрацією 30-60 %) плоди і ягоди (яблука, персики, сливи, черешні, виноград, абрикоси, вишні тощо) в жерстяних (переважно у харчовій промисловості) і скляних банках (здебільшого в побутових умовах), герметично закупорені і стерилізовані.

Зберігання компотних консервів на відносно тривалий час забезпечується стерилізацією.

В банках з компотами плоди повинні займати 2/3 об'єму, а сироп 1/3. Сироп для компотів готують так: в посудину наливають воду, доводять її до кипіння і всипають цукор. Після повного розчинення цукру сироп кип'ятять 2-3 хв і проціджують. Заливають фрукти в банках гарячим сиропом.[5]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Ревак Н. Г., Сулим В. Т. Латинська мова (для неспеціальних факультетів) 2-ге вид., виправлене і доповнене. — Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2006. — 415 с. ISBN 966-96073-2-9
  2. Компот // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Узвар // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  4. Цвек Д. Я. У будні і свята. — Львів: Каменяр, 1992. — 320с.: іл. ISBN 5-7745-0416-6
  5. Советы по ведению приусадебного хозяйства / Ф. Я. Попович, Б. К. Гапоненко, Н. М. Коваль и др.; Под ред. Ф. Я. Поповича. — Киев: Урожай, 1985.— с.664, ил.

Посилання

[ред. | ред. код]