Яків Давидовський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Яків Давидовський

міський голова Києва
Час на посаді:
1781 — 1785
Попередник посаду засновано
Наступник Василь Копистенський

Підданство Російська імперія

Діти 1 син
Релігія православ'я

Яків Давидовський (? — після 1785) — діяч київського магістрату, 1-й міський голова Києва в 1781—1785 роках.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з козацького роду. Народився в м. Ічня на Чернігівщині. Про дату народження замало відомостей. Здобув гарну освіту. У 1742 року призначається полковим канцеляристом до Прилуцької полкової канцелярії. 1747 року у званні військового канцеляриста поступає на роботу до Генерального суду. Тут з 1754 року захищав інтереси київського магістрату в судових суперечках (за це отримував подарунки харчами та крамом). 1757 року отримав атестат про гарну службу. Того ж року перебирається до Києва.

Тут обирається на посаду магістратського писаря. Спочатку мав гарні стосунки з війтом Іваном Сичевським, але потім вступив з ним у конфлікт, відстоюючи інтереси київських міщан і магістрату. За це 1760 року отримав право підписуватися третім після війта та бурмистра. У 1761 року деякі урядники київського магістрату подали скаргу на некомпетентність писаря Давидовського, який «…не знав магдебурзького права і не вмів читати польською і латинською мовами». Через це переклади документів з магістратського архіву виконував священик Успінського собору І. Леванда. Однак Якова Давидовського не усунули з посади писаря. 1762 року був у складі делегації магістрату, що їздили до імператора Петра III за підтвердження магдебурзького права для Києва.

1763 року війт вимагає звільнення Давидовського та призначення нового писаря, що й було зроблено. Магістрат не визнав призначення нового писаря Кузьмінського і вимагав повернути Давидовського. У 1764 році його було відновлено на посаді. З обранням у 1766 році війтом Григорія Пивоварова Давидовського було знову звільнено з посади писаря. Останній оскаржив таке рішення, що потягло за собою офіційне розслідування. Остаточно було визнано законність звільнення Давидовського, навіть доведено його професійну непридатність обійманої посади.

У 1781 році після смерті Григорія Пивоварова посаду війта скасовано й запроваджено посаду міського голови. Першим її обійняв Яків Давидовський. Втім, його повноваження були обмеженні. 1785 році після запровадження Міського Положення передав цю посаду Василю Копистенському. Про подальшу долю замало відомостей, є згадки, що Давидовський засідав у Верхній розправі Київського намісництва, де розглядалися судові справи.

Родина[ред.ред. код]

  • Яків Давидовський, полковник

Джерела[ред.ред. код]

  • Андриевский А. А. Войтовство Ивана Сычевского // Киевская старина. 1891. № 6. — С.391—401
  • Молчановский Н. Бюджеты Киева в  средине XVIII века  / Н.  Молчановский  // Киевская Старина. — 1898. — № 1. — С. 73
  • Правныя книги и руководства киевского магистрата и борьба за должность писаря в 1763—1773 гг. / Н. М. // Киевская старина. — 1897. — Март. — С. 64–74.