Міжфракційне депутатське об'єднання «Рівні можливості»
Міжфракційне депутатське об'єднання «Рівні можливості» — одне з найперших та найбільших[1] МФО в українському парламенті, створене 6 грудня 2011 року[2] для розробки гендерної політики України, розширення прав та можливостей жінок та законодавчої реалізації гендерної рівності. Третє за об'ємом МФО: станом на 21 січня 2020 включало 87 депутаток(-ів). Спів-очолюється Мариною Бардіною, Марією Іоновою, Оленою Кондратюк та Інною Совсун. Аналогічні МФО створені при міській раді Кропивницього[3], у Вінницькій обласній раді 6-ого та 7-ого скликань[4], у Запорізькій обласній раді[5].
Об'єднання «Рівні можливості» утворене для сприяння боротьбі з суспільними стереотипами у гендерній політиці, шляхом співпраці у створенні та підтримці спільних законопроєктів, спрямованих на: відстоювання гендерної рівності та рівних можливостей для жінок та чоловіків у праці, освіті, політиці, медицині та інших сферах життя, протидії домашньому насильству, захисту дітей, багатодітних сімей, одиноких матерів та батьків. Членкині та члени об'єднання беруть спільну участь у соціальних ініціативах, покликаних привернути увагу до проблем дискримінації за статтю[6]. Свою місію об'єднання визначає як:
просування гендерної рівності, покращення становища жінок у суспільстві; надання політиці рівних можливостей цілеспрямованості та системності; об’єднання зусиль законодавчої та виконавчої влади та громадянського сектора щодо просування прав жінок; сприяння процесу адаптації законодавства України до законодавства ЄС[7]. |
Згідно з відомостями про міжфракційні депутатські об'єднання у Верховній Раді України дев'ятого скликання станом на 21 січня 2020 року у МФО «Рівні можливості» входило 87 народних депутат/ок[8]: 45 жінок та 42 чоловіки. Це третє за кількістю членів міжфракційне об'єднання.
Серед питань гендерної політики, якими МФО «Рівні можливості» займається на законотворчому рівні:
Права матерів, батьків та забезпечення дитинства:
- Участь у створенні законопроєкту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівності прав одиноких матерів та одиноких батьків» (№ 1179 від 27.12.2012, прийнято)[9],
- «Про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою» (№ 1180 від 27.12.2012, відкликано)[10],
- МФО брало участь у круглому столі щодо «реінтеграції матерів і батьків до професійного життя після відпустки по догляду за дитиною»[11].
- «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо врегулювання питання відповідальності за вчинення насильства в сім'ї» (№ 1181 від 27.12.2012)[12].
Гендерні квоти на виборах до органів влади:
- У Верховній Раді VIII скликання членкині та члени об'єднання зареєстрували законопроєкт, покликаний забезпечити рівні права та можливості жінок та чоловіків у виборчому процесі[13], що встановлює мінімальний відсоток кандидатів у виборчому списку на рівні 30 %, в тому числі для місцевих виборів. У першій п'ятірці кандидатів у виборчому списку відсоток кандидатів однієї статі повинен бути не меншим за 40 %.
Права та можливості жінок у Збройних силах України:
- Деякі члени об'єднання стали авторами законопроєкту «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях» (№ 6109 від 21.02.2017)[14].
Сексизм у медіа та публічному просторі:
- Члени об'єднання спільно висловлювалися щодо неприпустимості сексистських висловлювань у парламенті України. МФО «Рівні можливості» засудили образливі коментарі Олега Ляшка на рахунок Ірини Геращенко та Уляни Супрун[15].
Інші питання:
- Об'єднання публічно підтримало, зокрема, законопроєкти «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»[16] та «Про соціальні послуги», покликаного надати доступ до робочих місць людям із синдромом Дауна[17].
МФО брало участь у міжнародних заходах щодо гендерної рівності. Представниці організації обговорили рівний доступ жінок до економічних благ в рамках 61 сесії Комісії ООН зі становища жінок[18]. У Страсбурзі на П'ятому засіданні Парламентського Комітету Асоціації між Україною та Європейським Союзом члени організації поспілкувалися з європейськими парламентарями щодо питання подолання гендерної дискримінації в Україні[19].
22-23 листопада 2017 року в Києві відбувся перший Український Жіночий Конгрес, організований за ініціативи МФО «Рівні можливості»[20]. Це постійнодіюча публічна платформа, що формує порядок денний з питань ґендерної політики для Верховної Ради України, Уряду, місцевих громад, приватного та громадського секторів і медіаспільноти. Через рік Конгрес проведений у Києві, Львові та Одесі, став щорічним та розширився на регіони.
Темою Регіонального Конгресу 2022 року, вперше проведеного в умовах повномасштабної війни, стало жіноче лідерство під час війни та після перемоги України.[21] За результатами Регіонального Конгресу оприлюднено колективну заяву зі зверненням до органів державної влади та місцевого самоврядування, представників та представниць громадських, жіночих та правозахисних організацій, аналітичних центрів, до лідерів та лідерок думок, а також до міжнародної спільноти з тим, щоб об’єднати зусилля та разом долати виклики, перед якими опинилися жінки, жіночі організації та спільноти, і загалом жіночий рух в Україні та у світі.[22]
24 березня 2016 року за ініціативи МФО «Рівні можливості» як консультативно-дорадчий орган об'єднання утворена Громадська рада з гендерних питань[23]. Наразі посаду координаторки Громадської ради з ґендерних питань при МФО «Рівні можливості», яка охоплює близько 70 громадських організацій[24], займає ґендерна дослідниця Лариса Кобелянська[25]. Структура Громадської ради поділена на відповідні сфери:
- питання політичної участі жінок;
- безпека та миротворча діяльність, зокрема реалізація Резолюції Ради Безпеки ООН № 1325 «Жінки, мир, безпека»;
- сприяння проведенню гендерних експертиз законопроєктів;
- посилення участі жінок в економічній діяльності;
- ратифікація та впровадження Стамбульської конвенції;
- просвітницькі заходи щодо гендерних питань[26].
- Гендерна політика
- Резолюція Ради Безпеки ООН 1325
- Стамбульська конвенція
- Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок
- Гендерні квоти
- Жінки в Україні
- Фемінізм в Україні
- ↑ Заява МФО «Рівні можливості» з приводу впровадження ґендерної політики у сфері освіти [Електронний ресурс] // Gender Museum. — 25 липня 2016. — Режим доступу до ресурсу: http://gender.at.ua/index/0-2 [Архівовано 8 квітня 2019 у Wayback Machine.].
- ↑ У Верховній Раді України створено міжфракційне депутатське об'єднання «Рівні можливості» [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — 6 грудня 2011. — Режим доступу до ресурсу: https://rada.gov.ua/news/Povidomlennya/51938.html [Архівовано 1 вересня 2018 у Wayback Machine.].
- ↑ МФО «Рівні можливості» міської ради м. Кропивницького [Електронний ресурс] // Офіційна сторінка у Facebook — Режим доступу до ресурсу: https://www.facebook.com/МФО-Рівні-можливості-Міська-рада-м-Кропивницького-142847559463602/.
- ↑ Вінниччина — Платформа рівноправного партнерства (роль МФО в імплементації гендерної політики) [Електронний ресурс] // ХІІ Український муніципальний форум. — 21-23 червня 2016. — Режим доступу до ресурсу: http://pleddg.org.ua/wp-content/uploads/2016/06/Sulimova.pdf [Архівовано 11 квітня 2019 у Wayback Machine.].
- ↑ Депутатські групи «Рівні можливості» у Запорізькій області [Електронний ресурс] // Офіційна група у Facebook — Режим доступу до ресурсу: https://www.facebook.com/groups/274557499644395/about/.
- ↑ Відбулася перша робоча зустріч Міжфракційного депутатського об'єднання «Рівні можливості» [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — 12 грудня 2014. — Режим доступу до ресурсу: https://rada.gov.ua/print/100163.html [Архівовано 31 серпня 2018 у Wayback Machine.].
- ↑ МФО "Рівні можливості"/Equal Opportunities Caucus [Електронний ресурс] // Офіційна сторінка у Facebook – Режим доступу до ресурсу: https://www.facebook.com/pg/MFOEqualOpportunities/about/?ref=page_internal.
- ↑ ВІДОМОСТІ ПРО МІЖФРАКЦІЙНІ ДЕПУТАТСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯ У ВЕРХОВНІЙ РАДІ УКРАЇНИ ДЕВ'ЯТОГО СКЛИКАННЯ // Верховна Рада України. — 22 січня 2020. — Режим доступу до ресурсу:https://dostup.pravda.com.ua/request/61425/response/147024/attach/4/13885.pdf [Архівовано 8 червня 2020 у Wayback Machine.]
- ↑ Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівності прав одиноких матерів та одиноких батьків [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — 27 грудня 2012. — Режим доступу до ресурсу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=45277 [Архівовано 9 вересня 2017 у Wayback Machine.].
- ↑ Проєкт Закону про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — 27 грудня 2012. — Режим доступу до ресурсу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=45278 [Архівовано 25 січня 2022 у Wayback Machine.].
- ↑ Міжфракційне депутатське об'єднання «Рівні можливості» провело «круглий стіл» — презентацію досліджень проєкту «Знову до роботи: реінтеграція матерів і батьків до професійного життя після відпустки по догляду за дитиною» [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — 30 вересня 2013. — Режим доступу до ресурсу: https://iportal.rada.gov.ua/news/Povidomlennya/82942.html [Архівовано 25 лютого 2022 у Wayback Machine.].
- ↑ Проєкт Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо врегулювання питання відповідальності за вчинення насильства в сім'ї [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — 27 грудня 2012. — Режим доступу до ресурсу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=45279 [Архівовано 24 січня 2022 у Wayback Machine.].
- ↑ Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у виборчому процесі) [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — 12 грудня 2014. — Режим доступу до ресурсу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_2?pf3516=1456&skl=9 [Архівовано 31 липня 2019 у Wayback Machine.].
- ↑ Проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — 21 лютого 2017. — Режим доступу до ресурсу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=61190 [Архівовано 16 серпня 2019 у Wayback Machine.].
- ↑ Заява щодо неетичних висловлювань у Верховній Раді України [Електронний ресурс] // Офіційна сторінка у Facebook. — 8 лютого 2019. — Режим доступу до ресурсу: https://www.facebook.com/MFOEqualOpportunities/photos/a.1568606680039812/2318717638362042/?type=3&theater.
- ↑ Заява про прийняла Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» [Електронний ресурс] // Офіційна сторінка у Facebook. — 23 березня 2017. — Режим доступу до ресурсу: https://www.facebook.com/1568562916710855/posts/1915495368684273?sfns=mo.
- ↑ Прес-брифінгу про підтримку законопроєкту № 4607 «Про соціальні послуги» [Електронний ресурс] // Офіційна сторінка у Facebook. — 21 березня 2017. — Режим доступу до ресурсу: https://www.facebook.com/1568562916710855/posts/1914511805449296?sfns=mo.
- ↑ Виступ членкині МФО «Рівні можливості» на 61 сесії Комісії ООН по становищу жінок [Електронний ресурс] // Офіційна сторінка у Facebook. — 17 березня 2017. — Режим доступу до ресурсу: https://www.facebook.com/1568562916710855/posts/1912473295653147?sfns=mo.
- ↑ П'яте засідання Парламентського Комітету Асоціації між Україною та Європейським Союзом [Електронний ресурс] // Офіційна сторінка у Facebook. — 16 березня 2017. — Режим доступу до ресурсу: https://www.facebook.com/1568562916710855/posts/1912124752354668?sfns=mo.
- ↑ 22-23 листопада в Києві відбудеться перший Український Жіночий Конгрес, організований за ініціативи Міжфракційного депутатського об'єднання у Верховній Раді України «Рівні можливості» [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — 22 листопада 2017. — Режим доступу до ресурсу: https://iportal.rada.gov.ua/preview/anonsy_podij/151815.html [Архівовано 25 листопада 2017 у Wayback Machine.].
- ↑ Темою Регіонального Українського Жіночого Конгресу 2022 року стало жіноче лідерство під час війни та після перемоги України. Вебсайт Українського Жіночого Конгресу. 01 липня 2022 року.
- ↑ ЗАЯВА за підсумками Регіонального Українського Жіночого Конгресу. 06. 07. 2022 р. / Вебсайт Українського Жіночого Конгресу.
- ↑ Мельниченко А. Гендерна громадська рада: нові можливості [Електронний ресурс] / Анастасія Мельниченко // Повага: кампанія проти сексизму. — 11 квітня 2016. — Режим доступу до ресурсу: https://povaha.org.ua/henderna-hromadska-rada-novi-mozhlyvosti/ [Архівовано 11 квітня 2019 у Wayback Machine.].
- ↑ Громадська рада МФО «Рівні можливості» проводить акцію під стінами ВР [Електронний ресурс] // Офіційна сторінка у Facebook. — 31 серпня 2018. — Режим доступу до ресурсу: https://m.facebook.com/povaha.org.ua/posts/1111753618993987 [Архівовано 11 квітня 2019 у Wayback Machine.].
- ↑ Виртосу І. Лариса Кобелянська: «В українській політиці жінка мусить бути супервумен» [Електронний ресурс] / Ірина Виртосу // Центр інформації про права людини. — 15 грудня 2017. — Режим доступу до ресурсу: https://humanrights.org.ua/material/larisa_kobeljianska_v_ukrajinskij_politici_zhinka_musit_buti_supervumen.
- ↑ Марценюк Т. Залученість жінок у політику: країни ЄС і Україна // Гендерна рівність і розвиток: погляд у контексті європейської стратегії України. — К.: Центр Разумкова, 2016. — С. 235—243.
- МФО "Рівні можливості" у соцмережі «Facebook»
- Вебсайт ініціативи "Український Жіночий Конгрес"
- Facebook сторінка ініціативи "Громадська рада з ґендерних питань"
- Розпорядження КМУ "Про затвердження Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 “Жінки, мир, безпека” на період до 2025 року"