Дотик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дотик (тактильне відчуття) — одне з п'яти основних видів почуттів, на які здатна людина. Воно полягає у здатності відчувати дотики, сприймати щось рецепторами, розташованими в шкірі, м'язах, слизових оболонках. Різний характер мають відчуття, що викликаються дотиком, тиском, вібрацією, дією фактури і протяжності. Відчуття обумовлені роботою двох видів рецепторів шкіри: нервових закінчень, що оточують волосяні цибулини, і капсул, які складаються з клітин сполучної тканини.

Дотик виникає при подразненні рецепторів шкіри, слизових оболонок. Збудження в цих рецепторах виникають при доторкуванні, натискуванні, дії тепла і холоду та інших впливів.

Психологія сприйняття

[ред. | ред. код]

Згідно теорії втіленого пізнання, яка підтверджена експериментальними даними, ми сприймаємо ситуацію в залежності від того, з якими предметами ми контактуємо — фактура предметів, яких ми торкаємося, впливає на наші думки і вчинки. Якість постільної білизни може позначитися на стосунках з партнером, приємна на дотик м'яка іграшка, щось м'яке, ніжний дотик ковдри і ласкава мамина рука допомагають заспокоїти дитину, м'які стільці роблять учасників переговорів поступливішими тощо. [1]

Користуючись дотиком, можемо визначати такі фізичні властивості предметів, як:

Примітки

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Органи відчуттів // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
  • Епштейн М. Хаптика. Людина, що відчуває [Архівовано 28 серпня 2016 у Wayback Machine.] // Епштейн М. Н. Філософія тіла / Тульчинський Р. Л. Тіло свободи. — СПб.: Алетейя, 2006, с. 16-38
  • Рубінштейн С. Л. Основи загальної психології — СПб: Видавництво «Пітер», 2000—712 с.: іл. — (Серія «Майстра психології»)
  • Граніт Р., Електрофізіологічне дослідження рецепції, пер. з англ., М., 1957; Єсаков А. В., Дмитрієва Т. М., Нейрофізіологічні основи тактильного сприйняття, М., 1971; Фізіологія сенсорних систем, 2 ч. Л., 1972 (Керівництво по фізіології); Мілнер П., Фізіологічна психологія, пер. з англ., М., 1973, гол. 8, 10.
  • Тальма Лобель. Тепла чашка в холодний день: Як фізичні почуття впливають на наші рішення = Sensation The New Science of Physical Intelligence. — М. : Альпина Паблишер, 2014. — 259 с. — ISBN 978-5-9614-4698-2.

Посилання

[ред. | ред. код]