Порівняльна психологія
Порівня́льна психоло́гія — галузь психологічних досліджень, яка вивчає та порівнює психологічні особливості людини та тварин.
Зміст
Історія виникнення[ред. | ред. код]
П. п. має давні традиції. Так, ще з часів Арістотеля прийнято виділяти три рівня складності функціонування психіки: рослинний, тваринний та людський. До першого рівня відносять фізіологічні реакції в рослин та одноклітинних тварин, чутливість живої клітини до фізичних або хімічних подразників та сприченена подразненням рухливість (наприклад, тропізми).
Сучасні проблеми[ред. | ред. код]
На сьогодні, однак, прийнято говорити про психічну діяльність представників тваринного світу.
В радянській психології помітною в цій галузі є робота О. М. Лєонтьєва «Проблемы развития психики» М., 1965.
Учень Л. С. Виготського, О. М. Лєонтьєв виділив ряд стадій та рівнів розвитку психіки.
Розвиток в радянський період історії[ред. | ред. код]
Радянська наука жорстко прив'язувала поняття психіки до її матеріального носія — мозку. Тому огляд П. п. починається з кишково-порожнинних та хробаків, у яких з'являються зачатки нервової системи. Три основні стадії:
- Елементарна сенсорна психіка. Присутні найпростіші відчуття, які викликають відповідні рухові реакції. У більш розвинутих представників цієї стадії з'являються органи відчуттів.
- Перцептивна психіка. Примітивні емоційні переживання, здатність до навчання, накопичення досвіду. Поведінка керована інстинктами значно ускладнюється, з'являються певні форми соціальної взаємодії (мурашник, рій; пізніше — зграя, стадо).
- Людиноподібний інтелект. Тварини на цій стадії демонструють здібності на рівні з немовлятами, спілкуються за допомогою жестів, міміки, вигуків. Використовують елементарні знаряддя.
Те, що, на думку Лєонтьєва, принципово відрізняє від найрозвиненіших тварин (дельфіни, примати) людину, це — поняття особистість.
Див. також[ред. | ред. код]
Джерела[ред. | ред. код]
- Порівняння — академічний тлумачний словник української мови
- Психологія — академічний тлумачний словник української мови
- Психология. Словарь-справочник. Р. С. Нємов, — М., ВЛАДОС-ПРЕСС, 2003. Т. 2, стор. 138—141, 163
![]() |
Це незавершена стаття з психології. Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її. |