Психологія здоров'я

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Психологія здоров'я — міждисциплінарна галузь психологічних знань про причини захворювань; факторах, що сприяють здоров'ю та умовах розвитку індивідуальності протягом усього життєвого шляху людини[1]. Психологія здоров'я — це наука про психологічні причини здоров'я, про методи та засоби його збереження, зміцнення та розвитку здоров'я людини від зачаття до смерті[2].

Зміст та категоріальний апарат науки[ред. | ред. код]

Психологія здоров'я — це комплекс специфічних освітніх, наукових та професійних вкладів психології як наукової дисципліни зі зміцнення та підтримки здоров'я, попередження та лікування хвороб, ідентифікації етіологічних і діагностичних корелятів здоров'я, хвороби та пов'язаних з нею дисфункцій, а також з аналізу та поліпшення системи охорони здоров'я, формування стратегії (політики) здоров'я.

У зарубіжній психології під психологією здоров'я пропонується розуміти всю сукупність базових знань з психології, які можуть використовуватися для розуміння здоров'я і хвороби[3].

Вчені пострадянського простору до змісту психології здоров'я включають теорію і практику попередження різних психічних і психосоматичних захворювань; заходи щодо корекції індивідуального розвитку й адаптації до умов (вимог) соціального життя; створення умов для реалізації потенційних можливостей людини, її задоволеності життям та надання психологічної допомоги при завершенні життєвого шляху. Психологія здоров'я — міждисциплінарна галузь психологічних знань про причини захворювань; факторах, що сприяють здоров'ю та умовах розвитку індивідуальності протягом усього життєвого шляху людини[1].

Об'єктом психології здоров'я є з певною часткою ймовірності «здорова», але не «хвора» особистість[2].

Завдання психології здоров'я[ред. | ред. код]

Й. Н. Гурвич, проаналізувавши, в основному, закордонні монографічні видання, приходить до висновку про важкість виокремлення однозначної предметної області психології здоров'я, хоча «найадекватнішим сучасному стану психології здоров'я є визначення її як предметної області, тобто через розкриття переліку основних тем, зі складових предмет теоретичних і емпіричних досліджень»[3].

Тож, основні завдання, що входять у сферу інтересів психології здоров'я:

 • визначення базисних понять психології здоров'я;
 • дослідження та систематизація критеріїв психічного і соціального здоров'я;
 • методи діагностики, оцінки та самооцінки психічного і соціального здоров'я;
 • розробка простих і доступних для самостійного застосування тестів для визначення здоров'я та початкових стадій захворювань;
 • гендерні аспекти психічного і соціального здоров'я;
 • розробка індивідуально-орієнтованих оздоровчих програм з урахуванням стану здоров'я, статевих, вікових та особистісних особливостей людини;
 • дитяча і шкільна психологія здоров'я;
 • психологічне забезпечення професійного здоров'я;
 • психологія довголіття, ознаки психічного старіння та його профілактика;
 • психологічну допомогу при завершенні життєвого шляху[4].

Зв'язок з іншими науками[ред. | ред. код]

 1. Психологічні галузі
 2. Медичні науки
 3. Інші науки

На думку Й. Н. Гурвича безпосередній інтерес для психології здоров'я мають різні розділи соціології: девіантна поведінка, культура, масова культура, соціальна медицина та ін.

Психологія здоров'я та психогігієна мають близькі цілі та завдання досліджень, тож частина дослідників зазначають про зв'язок цих наук, а деякі навіть не схильні розрізняти ці поняття, вважаючи їх синонімічними[4].

Джерела[ред. | ред. код]

 1. а б Водопьянова Н. Е., Ходырева Н. В. Психология здоровья // Вестник ЛГУ Сер. 6. — 1991. Вып. 4.
 2. а б Ананьев В. А. Введение в психологию здоровья: Учебное пособие. — СПб., 1998
 3. а б Психология здоровья: Учебник для вузов / Под ред. Г С. Никифорова. — СПб. Питер, 2006. — 607 с: ил. — (Серия «Учебник для вузов»)
 4. а б Гурвич И. Н. Социальная психология здоровья. — СПб., 1999.